Najważniejsze aktualne tematy na polskim rynku telekomunikacyjnym według analityków Haitong Banku.

Covid-19 wpływa nie tylko na bieżące wskaźniki efektywności i wyniki finansowe telekomów, ale również w fundamentalny sposób zakłóca dotychczasowy porządek, pokazując znaczenie stabilnej infrastruktury telekomunikacyjnej i wartościowych treści telewizyjnych.

Dlatego Orange Polska planuje kontynuację swojej strategii rozwoju sieci światłowodowej, a Cyfrowy Polsat skupia się na treściach telewizyjnym pozostając „fabryką kontentu”. Play, który koncentruje się na strategii mobilnej bez pełnej konwergencji, zmaga się obecnie ze spadkiem liczby przyłączeń netto, ale utrzymuje swoją wydajność i dobrą generację gotówki.

Planowana reorganizacja polskiego rządu może opóźnić aukcję 5G, w scenariuszu analityków być może do połowy 2021 r. Haitong Bank ocenia, że prawdopodobieństwo zmaterializowania scenariusza pełnego zastąpienia Huawei na dotychczas zainstalowanym sprzęcie (4G/5G) jest dosyć niskie. W ich ocenie przychody Orange Polska z FiberCo zostaną przeznaczone raczej na rozwój sieci 5G niż na dodatkową dywidendę.

Zmiany w polskim rządzie mogą przesunąć aukcję 5G

Prawo i Sprawiedliwość poinformowało o planie reorganizacji Rządu z możliwą redukcją liczby ministerstw z 21 obecnie do 11-12 i na liście ministerstw, które mogą zniknąć znajduje się także Ministerstwo Cyfryzacji.

Jeśli to się stanie, można się spodziewać opóźnienia aukcji 5G, zwłaszcza że przed jej ponownym uruchomieniem konieczne są modyfikacje związane z cyberbezpieczeństwem. Haitong Bank oczekuje, że aukcja 5G odbędzie się w połowie 2021 r. i jej budżet wyniesie 550 mln zł na telekom.

Covid-19 pokazał zalety konwergencji

Skupienie się na mobilności jest bardziej wydajne, ponieważ wymaga mniejszych nakładów inwestycyjnych i kosztów operacyjnych. Ten model może również sprawdzać się w przyszłości, jednak pandemia koronawirusa, przymus pracy w domu i wzrost streamingu gier i video pokazały znaczenie stabilnego, szybkiego i nieograniczonego łącza internetowego.

Pierwsze półrocze 2020 r. pokazało, że Play, który jako jedyny z polskich telekomów notowanych na giełdzie koncentruje się wyłącznie na segmencie mobilnym, odnotował spadek przyłączeń mobilnych, podczas gdy Orange Polska, Cyfrowy Polsat i Netia notowały raczej stabilny wzrost.

 Transakcje TowerCo/NetCo mogą przyspieszyć

Podniesienie kapitału przez Cellnex w sierpniu 2020 r. spotkało się z 46-krotną nadsubskrypcją, co pokazuje bardzo duże zainteresowanie inwestorów aktywami infrastrukturalnymi, ze względu na ich zdolność do generowania gotówki oraz wypłaty dywidendy, co staje się bardzo atrakcyjne w środowisku zerowych stóp procentowych.

Cellnex już ogłosił, że w Europie zachodniej może przeznaczyć na fuzje i przejęcia 11 mld EUR, ale transakcje TowerCo mogą się również zwiększyć popyt na aktywa infrastrukturalne także w Europie Środkowowschodniej i Polsce.

Liberty Global chce być konwergentny na wszystkich ważnych rynkach

Liberty Global złożył ofertę zakupu 100% akcji mobilnego operatora Sunrise Communication w Szwajcarii, po implikowanej wycenie ok 10x EV/EBITDA 20E. Był to dość niespodziewany ruch zwłaszcza że w zeszłym roku Liberty Global chciał sprzedać swój biznes w Szwajcarii – UPC Swiss – do Sunrise Communication!

Liberty Global komentował, że konwergencja aktywów stacjonarnych i mobilnych jest przyszłością sektora telekomunikacyjnego i Liberty Global chce stworzyć championa telekomunikacyjnego, lidera konwergencji na każdym core’owym (ważnym) dla siebie rynku. Polska, Irlandia i Słowacja pozostają jedynymi europejskimi rynkami na których Liberty Global nie ma oferty mobilnej, konwergentnej.

Zdaniem analityków Haitong Banku alians z graczem mobilnym w Polsce mógłby być możliwy i Play wydaje się interesującym kandydatem. Warto pamiętać jednak, że żadna ze spółek nie odniosła się oficjalnie do takich planów i jest to wyłącznie wewnętrzne zdanie analityków na temat przyszłości rynku telekomunikacyjno-medialnego w Polsce.