Ponad 4,5 mln uczniów przygotowuje się do powrotu do szkoły. Tegorocznemu rozpoczęciu roku szkolnego towarzyszy wiele obaw dotyczących przygotowania polskich placówek do drugiej fali epidemii koronawirusa oraz konieczności zapewnienia dzieciom możliwości dostępu do zdalnej formy kształcenia.

W Polsce rząd pozostawił w gestii lokalnych samorządów i placówek oświatowym konieczność zapewnienia uczniom odpowiednich narzędzi do pobierania nauki w formie zdalnej. Są jednak państwa, które zdecydowały się wprowadzić centralne rozwiązania w tym zakresie. Jednym z nich jest Chorwacja.

Z raportu Centrum Analiz Ekonomicznych wynika, że aż 1,6 mln uczniów nie ma własnego komputera z Internetem w swoim miejscu zamieszkania, z czego ponad 300 tys. nie dysponuje żadnym komputerem z dostępem do sieci w gospodarstwie domowym. Oznacza to, że ponad 35 proc. uczniów może mieć znacznie utrudniony bądź zupełnie uniemożliwiony dostęp do edukacji zdalnej w przypadku przejścia szkół w hybrydowy model kształcenia.

Rząd chorwacki w ramach programu cyfryzacji szkół dostarczył rodzimym placówkom edukacyjnym ponad 90 tys. tabletów. Dostarczone przez S&T urządzenia wpisały się w kompleksowy proces modernizacji chorwackiego systemu nauczania w oparciu o media elektroniczne i narzędzia interaktywne. Podstawowym celem projektu było przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu wśród dzieci.

Specjalnie dostosowane do pracy z dziećmi tablety zostały zaprojektowane i wyprodukowane przez Grupę S&T. Urządzenia wyposażono najnowocześniejsze oprogramowanie Android, wyświetlacz HD i ośmiordzeniowy procesor, co gwarantuje uczniom komfortowe uczestniczenie w lekcjach online, wideokonferencjach i płynne korzystanie z platform edukacyjnych, bez zakłóceń wynikających z niskiej jakości sprzętu.

Na potrzeby pracy z dziećmi obudowa tabletów S&T została wzmocniona i wyposażona w specjalne etui, które z jednej strony zwiększa odporność urządzenia na uszkodzenia mechaniczne, z drugiej zaś pozwala na ustawienie tabletu w wygodny sposób podczas wideokonferencji.

Dzięki zastosowaniu jednego modelu urządzenia chorwackie ministerstwo edukacji zyskało szybsze i łatwiejsze wsparcie techniczne dla blisko stu tysięcy urządzeń, a także możliwość wykorzystania oprogramowaniem MDM (Mobile Device Managament), które pozwala na m.in. kontrolę nad wykorzystaniem urządzenia do celów edukacyjnych, zablokowanie dostępu do innych źródeł internetowych i centralne zarządzanie wszelkiego typu aktualizacjami oprogramowania i systemu operacyjnego.

Tablety wyprodukowane i dostarczone przez Grupę S&T gwarantują także bezpieczeństwo uczniów w korzystaniu z Internetu – po włączeniu kontroli rodzicielskiej blokują one treści nieprzeznaczone dla młodszych użytkowników sieci. S&T Croatia nawiązała także szeroko zakrojoną współpracę z dostawcami zweryfikowanych treści edukacyjnych, dzięki czemu młodzi Chorwaci mają w nowych tabletach dostęp do wielu wartościowych edukacyjnych treści. Dodatkowym atutem tabletów jest także zainstalowane oprogramowanie do pomocy zdalnej i dedykowana do pomocy dzieciom i nauczycielom infolinia techniczna.

S&T jest partnerem technologicznym największych producentów sprzętu IT. Firma łączy swoje doświadczenie w obszarze implementacji rozwiązań informatycznych z zapewnieniem najkorzystniejszych warunków zakupu potrzebnych narzędzi czy oprogramowania. W Polsce np. w ramach kontraktu ze spółką Przewozy Regionalne skonfigurowała blisko 4 tys. urządzeń mobilnych, a także dostarczyła niezbędne akcesoria (stacje dokujące, ładowarki, karty pamięci, rysiki, smycze, folie ochronne, torby konduktorskie oraz urządzeń do bezprzewodowej transmisji obrazu).

Kontrakt obejmował także wdrożenie oprogramowania typu MDM (Mobile Device Management) do centralnego zarządzania populacją urządzeń mobilnych. Ponadto S&T była odpowiedzialna za przygotowanie i wdrożenie oprogramowania umożliwiającego sprzedaż i kontrolę biletów bezpośrednio przez obsługę pociągu.