Praca zdalna a opieka nad dzieckiem

Pandemia w Polsce zmusza wielu pracowników do pozostania w domach i przejścia w tryb pracy zdalnej. To ogromne wyzwanie nie tylko dla firm, ale i dla pracujących rodziców.

Do 25 marca zajęcia dydaktyczne w szkołach, przedszkolach i żłobkach zostały zawieszone. Jak poradzić sobie z tym wyzwaniem? Z pomocą przychodzą placówki, które oferują
zajęcia online.

Kluczem do sukcesu jest planowanie zadań na konkretny dzień i znalezienie rozwojowego zajęcia dla naszego dziecka. I chociaż rodzice każdego dnia wykazują się niemałą kreatywnością w wymyślaniu kolejnych zabaw dla swoich dzieci, to w obliczu godzenia pracy zdalnej i opieki na maluchem bywa to trudne. Tu z pomocą mogą przyjść zajęcia online organizowane przez sieć przedszkoli KIDS&Co.

Jestem mamą trójki dzieci i wiem, jakim wyzwaniem jest praca zdalna. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców oraz chcąc zapewnić dzieciom ciągłość edukacji przedszkolnej zorganizowaliśmy zajęcia online. Są one skierowane do wszystkich chętnych osób, nie tylko do rodziców, które na co dzień korzystają z naszych placówek. Podczas sesji dzieci wykonują szereg zadań, które zlecają im nasi pedagodzy. To również dobry sprawdzian dla rodziców. Obserwując, które zadania sprawiają dziecku przyjemność, a które nie możemy wyciągać wnioski i wprowadzać je do codziennego harmonogramu malucha. Dzięki temu rodzice zyskują nieco więcej przestrzeni na pracę, a dzieci mają zapewnione kreatywne i stymulujące ich rozwój zajęcia – tłumaczy Karina Trafna, prezes sieci KIDS&Co.

Pracując zdalnie z domu, rodzice mają również większy wpływ na to, w jaki sposób ich dziecko spędza wolny czas. To też odpowiedni moment na to, aby zachęcić dziecko do aktywnego spędzania czasu z wykwalifikowaną kadrą.

Kadra nauczycielska doskonale angażuje dzieci w gry i zabawy, także za pośrednictwem łącza internetowego. Dzieci bardzo szybko adaptują się do nowych warunków. Nawet jeśli nie zobaczą na ekranie swojej ulubionej cioci z przedszkola, to w bezpiecznym, domowym otoczeniu chętnie biorą udział w ćwiczeniach czy pracach plastycznych. Nasze nauczycielki opowiadają maluchom bajki, prowadzą zajęcia w języku angielskim, zadają pytania, czy prowadzą „dialog” z dziećmi po drugiej stornie ekranu – mówi Anna Osiecka Dyrektor
Regionalny przedszkoli KIDS&Co.

Zdalne nauczania pomaga zachować ciągłość edukacji i rutynę, do której dziecko jest przyzwyczajone. Ogromne zainteresowanie przedszkolem online pokazuje, jak potrzebne są zdalne zajęcia. Tylko pierwszego dnia skorzystało z nich ponad 7 tysięcy osób.

Jak wynika z danych Ministerstwa Edukacji, placówki edukacyjne w Polsce będą zamknięte przynajmniej do 25 marca. Decyzja dotyczy jednostek państwowych, jak i prywatnych. W większości placówek realizowane jest nauczanie zdalne, tak aby nauczyciele mogli realizować materiał, a uczniowie zostali odpowiednio przygotowani np. do egzaminów kończących poszczególne etapy edukacji.