Krzysztof Majewski, country manager Somfy w Polsce, w komentarzu eksperckim o wyzwaniach związanych z cyberbezpieczeństwem w branży smart home oraz roli sztucznej inteligencji w ewolucji technologii smart home.

Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni to nie tylko priorytet dla firm i instytucji, ale także dla każdego indywidualnego użytkownika korzystającego z nowoczesnych technologii. Złożoność zagrożeń, jakie niosą ze sobą ataki w przestrzeni Internetu, wymaga nieustannego rozwoju i wdrażania skutecznych rozwiązań, zarówno w zakresie technologii, jak i świadomości użytkowników. W tym kontekście, certyfikacje i normy branżowe odgrywają kluczową rolę, stanowiąc fundament budowy solidnych systemów zabezpieczeń.

Nasz produkt, TaHoma switch, uzyskał certyfikat EN 303 645 w ramach programu Cybersecurity Assurance Program UL Solutions, co stanowi przykład wysiłków Somfy na rzecz cyberbezpieczeństwa. Przełącznik nie tylko centralizuje i kontroluje dom w sposób całkowicie bezpieczny. Otrzymane oznaczenie „Security Capabilities Verified GOLD” potwierdza, że spełnia on najwyższe standardy bezpieczeństwa, uwzględniając zarówno regulacje dotyczące IoT w Stanach Zjednoczonych, jak również praktyki branżowe. To świadectwo nie tylko podkreśla zaangażowanie firmy w bezpieczeństwo klientów, ale także potwierdza niezawodność i wysoką jakość naszych produktów.

W najbliższych latach cyberbezpieczeństwo stanie przed szeregiem wyzwań wynikających z szybkiego postępu technologicznego, coraz bardziej zaawansowanych ataków hakerskich i ewolucji samej przestrzeni cyfrowej. Jednym z kluczowych wyzwań będzie dotrzymanie kroku dynamicznej ewolucji zagrożeń. Złożoność ataków, takich jak ransomware czy zaawansowane ataki phishingowe, będzie wymagała nowoczesnych i skutecznych mechanizmów obronnych.

Rola sztucznej inteligencji w ewolucji technologii smart home, prognozy na przyszłość, jakie korzyści przynoszą rozwiązania oparte na AI dla użytkowników

Sztuczna inteligencja stanowi niezaprzeczalne centrum rewolucji i będzie wpływać również na dziedzinę smart home. Już teraz inteligentne rozwiązania smart home dostosowują się do indywidualnych potrzeb użytkowników, potrafią automatycznie zarządzać domem w zależności od warunków atmosferycznych, pory roku, czy dnia.

Te innowacyjne rozwiązania nie tylko ułatwiają codzienne życie, ale także wpływają pozytywnie na efektywność energetyczną. Inteligentne dostosowywanie się do wzorców użytkowania umożliwia zoptymalizowanie zużycia energii, co jest szczególnie ważne, nie tylko dla świadomych ekologicznie konsumentów, ale również dla każdego, kto rozsądnie zarządza domowym budżetem.

Długoterminowo, oczekujemy, że sztuczna inteligencja może odgrywać znaczącą rolę również w doskonaleniu produktów smart home, przyczyniając się do tworzenia bardziej energooszczędnych i spersonalizowanych domów. Wraz z postępem technologii pojawiają się także potencjalne zagrożenia, zwłaszcza związane z bezpieczeństwem cybernetycznym. Ataki adwersarialne na modele uczenia maszynowego stanowią jedno z tych zagrożeń, mogąc wpływać na decyzje systemów sztucznej inteligencji. W odpowiedzi na te wyzwania, rozwijane są coraz bardziej zaawansowane mechanizmy obejmujące monitoring aktywności urządzeń. Konieczne staje się również edukowanie użytkowników w zakresie cyberbezpieczeństwa, aby ci byli świadomi potencjalnych zagrożeń i potrafili skutecznie zabezpieczyć swoje inteligentne domy przed atakami.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments