Głębokie zmiany w strukturze krakowskiego Starward Industries. Marek Markuszewski złożył rezygnację z funkcji prezesa i zobowiązał się do przeznaczenia ponad 50% posiadanych akcji do umorzenia i przekazania zarządowi w celach motywacyjnych. Nowym członkiem zarządu został Andrzej Szafraniec, dotychczasowy główny doradca prawny spółki (Chief Legal Officer), w zarządzie pozostaje dotychczasowy członek Maciej Dobrowolski.

Nowy zarząd deklaruje, że w styczniu 2024 zostanie zorganizowana prezentacja nowej strategii firmy, uwzględniająca plan działania, usprawnienia produkcyjne, nowe perspektywy oraz poruszona zostanie kwestia dalszego finansowania.

Zgodnie z tym co zapowiadaliśmy, realizujemy plan optymalizacji kosztów. Składa się na to przede wszystkim istotne zmniejszenie zatrudnienia, redukcja wielkości biura o połowę oraz inne oszczędności. mówi Maciej Dobrowolski.

Zmiana składu zespołu nie ominęła również zarządu — wieloletni prezes Marek Markuszewski zgłosił swoją rezygnację ze stanowiska.

Od czasu premiery The Invincible, Rada Nadzorcza intensywnie pracowała z zarządem spółki nad dopasowaniem strategii firmy do obecnej sytuacji. Szybko podjęliśmy szereg działań oszczędnościowych i zweryfikowaliśmy założenia dot. produkcji kolejnej gry. Najważniejsze jest to, że spółka może liczyć na utalentowany, doświadczony i zmotywowany zespół produkcyjny, który dowiózł przepiękną grę jednocześnie na 3 platformy (PC, Xbox, Playstation), cieszącą się ponad 90% udziałem pozytywnych opinii na Steam. Wierzymy, że w przyszłym roku znaczna część kosztów studia będzie pokrywana z przychodów ze sprzedaży. Poza wsparciem The Invincible zespół zintensyfikował prace nad rozwojem kolejnego tytułu, który ogłosimy w 2024.

Wspólnie podjęliśmy również decyzję o głębokich zmianach w zarządzie. Spółkę opuszcza założyciel i wieloletni prezes – Marek Markuszewski – który odegrał kluczową rolę w tworzeniu i realizacji dotychczasowej strategii rozwoju studia. Uznaliśmy, że po 6 latach firma wymaga skierowania na nowy tor. Jestem przekonany, że z nowym zarządem, pomimo obecnych trudności, firma jeszcze nieraz pokaże swój potencjał i pozytywnie zaskoczy graczy nowymi produktami. wyjaśnia przewodniczący rady nadzorczej Bartosz Karasiński.

Do zarządu został powołany z kolei wieloletni główny doradca prawny Andrzej Szafraniec, związany ze spółką od początku jej istnienia. Andrzej zaprojektował ład korporacyjny spółki i doradzał jej w kwestiach związanych z funkcjonowaniem firmy jako spółki akcyjnej, w tym w emisjach akcji i debiucie na rynku NewConnect. Był obecny w negocjacjach kluczowych umów, dbając o ich pełną zgodność z obowiązującymi przepisami oraz interesem spółki. Andrzej obejmie rolę COO oraz CFO. W zarządzie pozostaje dotychczasowy CMO spółki — Maciej Dobrowolski. W przyszłości planowane jest również powołanie trzeciego członka zarządu, razem będą tworzyć zarząd w formule joint CEO. Core produkcyjny zespołu pozostaje prawie bez zmian i skupia się na finalnych poprawkach do Niezwyciężonego oraz preprodukcji nowego tytułu, o którym spółka zdradzi więcej informacji w nadchodzących miesiącach.

Wyciągamy wnioski z procesu produkcyjnego oraz komercyjnego odbioru The Invincible. Analizujemy opinie graczy, zarówno te negatywne jak i pozytywne, wsłuchujemy się w recenzentów. Mamy przekonanie, że udało nam się dowieść swoich kompetencji w zakresie budowania świata, jakościowej grafiki i wartościowej narracji. Wiemy, że musimy także położyć bardzo duży nacisk na to, czego zabrakło: obszar rozgrywki i zaangażowania gracza. Nowy projekt, nad którym trwają już prace, będzie mniej kosztowną produkcją, z efektywnymi rozwiązaniami, bazującą przy tym na naszych najsilniejszych atutach, w tym związanych z wykorzystywanym silnikiem. Pozwoli nam to na znaczne obniżenie czasu potrzebnego na stworzenie kolejnego produktu. W ramach produkcji nowego tytułu chcemy położyć szczególny nacisk na kontrolę kosztów i czas produkcji, żeby oprócz dobrego odbioru samej gry, uprawdopodobnić również osiągnięcie przez studio efektywności biznesowej.  przekazuje nowy członek zarządu Andrzej Szafraniec.

Niezwyciężony to bardzo dobra gra, co potwierdzają oceny graczy. Aktualnie w sklepie Steam z prawie 1750 recenzji około 90% ocen jest pozytywnych, a liczba dodań do wishlisty zbliża się do 600 tys.

Powyższe liczby pozwalają nam z optymizmem patrzeć w przyszłość. Podejmowane w ostatnich tygodniach działania promocyjne przynoszą zamierzone efekty, a monetyzacja gry postępuje w pożądanym przez nas kierunku. Oczekujemy, że Niezwyciężony będzie longsellerem i zapewni spółce stałe przychody przez wiele lat. Mamy przygotowany wraz z naszym wydawcą 11 bit studios wieloetapowy plan dalszej monetyzacji Niezwyciężonego przede wszystkim skupiając się na aktywowaniu wishlisty oraz poszerzeniu targetu o nowe grupy.  informuje Maciej Dobrowolski.

Jednocześnie spółka przekazała, że Marek Markuszewski, mając na uwadze długoterminowy rozwój studia, w ramach zawartego ze spółką porozumienia zobowiązał się do przeznaczenia ponad 50% posiadanych przez niego akcji na wsparcie studia. 150 000 akcji ma zostać przeznaczone do umorzenia bez wynagrodzenia, co pozwoli na uchwalenie nowego programu motywacyjnego lub zorganizowanie w przyszłości emisji akcji bez rozwadniania pakietów dotychczasowych akcjonariuszy. 25 000 akcji ma zostać przeznaczone do sprzedaży za cenę równą wartości nominalnej, dla członków nowego zarządu. Jednocześnie odnośnie 160 000 akcji zmieniono zakończenie lock-up na dzień 19 grudnia 2023 r. 8500 akcji posiadanych przez Marka Markuszewskiego pozostaje objęte umową lock-up zawartą ze spółką i Domem Maklerskim Navigator S.A.

Marek Markuszewski zobowiązał się również, iż do 30 czerwca 2026 r., w wypadku obecności na walnym zgromadzeniu, będzie głosował zgodnie ze wskazaniami spółki przy uchwałach, których przedmiotem mają być decyzje umożliwiające dokonanie umorzenia, decyzje dotyczące dokapitalizowania spółki, decyzje dotyczące zmiany statutu spółki oraz decyzje dotyczące programu/programów motywacyjnych spółki. Do 31 grudnia 2023 r. Marek Markuszewski zobowiązał się do uczestniczenia w takich walnych zgromadzeniach, a od 1 stycznia 2025 r. do 30 czerwca 2026 r. ma dołożyć do tego wszelkich starań.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments