W prestiżowym Hotelu Bellotto odbyło się wydarzenie niezwykłe pod każdym względem — wyjątkowa wystawa Alicji Stańskiej, jednej z najbardziej znanych artystek haftu haute couture. To nie tylko pierwsza międzynarodowa ekspozycja artystki w Polsce, ale także jedyna taka wystawa w kraju.

Warszawski Hotel Bellotto był gospodarzem kolejnej edycji cyklu Spotkań z Sztuką, które odbyło się we wtorek. Tym razem, w murach XVI-wiecznego pałacu gwiazdą wieczoru był niezwykły artefakt – rzeźba Equilibrium of Powers. Wykonana z ponad 110 000 kryształów Swarovskiego, ręcznie haftowanych w technice haute couture, to dzieło, które nie tylko zachwyca estetyką, ale również głębokim przekazem. Wnętrze kreacji skrywa bijące serce kryształowe, które po sprzedaży przeniesie się do serca kupującego, by w dniu odejścia pierwszego nabywcy przestać bić na zawsze.

Haute Couture w architekturze wnętrz

Alicja Stańska nie tylko przeniosła haute couture do świata rzeźby, ale również wniosła tę sztukę do architektury wnętrz. Wystawione haftowane lustro, haftowana ościeżnica oraz obrazy prezentujące anatomię człowieka na bazie XVII-wiecznego francuskiego chirurga to dowód na to, że sztuka może przenikać różne dziedziny życia. Nie tylko rzeźba i dzieła sztuki, ale także innowacyjność Alicji Stańskiej obejmuje stworzenie pierwszego na świecie ręcznie haftowanego kafelka, który może być używany we wszelkich powierzchniach. To kolejny dowód na to, że haute couture i sztuka ręcznego haftu mogą przekraczać granice tradycyjnych dziedzin.

Alicja Stańska zadeklarowała, że w ciągu swojego życia stworzy siedem unikalnych rzeźb haute couture. Każda z nich będzie niepowtarzalnym dziełem sztuki, co stanowi wyraz artystycznego indywidualizmu:

Dla mnie sztuka to nie tylko wyraz estetyki, to przekaz, historia, emocje. Chciałam stworzyć coś, co nie tylko zachwyci wzrok, ale również poruszy serce. Equilibrium of Powers, którą tworzyłam przez 3 lata, to nie tylko rzeźba – to historia, która łączy serca, przenosząc je z jednego właściciela do drugiego w symbolicznym akcie przekazu sztuki. Moje prace to nie tylko wyraz mojego artystycznego wyrażenia, ale także manifest przekraczania granic sztuki. Haft w haute couture nie musi ograniczać się do ubrań, może stać się integralną częścią naszych domów, budując most pomiędzy tradycją a nowoczesnością.

 Jesteśmy niezmiernie zaszczyceni, że mogliśmy być gospodarzem tak niezwykłej wystawy Alicji Stańskiej. To wydarzenie przyniosło nie tylko niezapomniane wrażenia estetyczne dla naszych Gości, ale również otworzyło nowe horyzonty w postrzeganiu sztuki haute couture. Hotel Bellotto zawsze stawiał na wspieranie sztuki i kultury, a ta wystawa jest doskonałym przykładem, jak sztuka może przenikać różne dziedziny życia. Nasze drzwi zawsze będą otwarte dla takich wyjątkowych wydarzeń, które łączą kreatywność, tradycję i nowoczesność. – powiedział Maciej Wołoszczak, Dyrektor Hotelu Bellotto. 

Od lewej: artystka Alicja Stańska oraz Dyrektor Hotelu Bellotto Maciej Wołoszczak
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments