Jakub Multański, CMT Advisory

Jakub Multański, menedżer w CMT Advisory, w komentarzu eksperckim dla ISBtech o aktywności M&A (fuzje i przejęcia) w branży IT.

Branża IT jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów w gospodarkach większości krajów świata. Podobnie jest też w Polsce, która stała się najważniejszym rynkiem Europy Środkowo-Wschodniej, a rodzimy sektor IT odpowiada za ok. 8% PKB kraju. Pomimo pogarszającej się sytuacji makroekonomicznej i geopolitycznej w naszej części świata, sektor IT pozostaje relatywnie odporny na wstrząsy.

Branża IT wyróżnia się także pod względem aktywności na rynku M&A. W ciągu ostatnich 3 lat na polskim rynku doszło do ok. 130 transakcji, a na rynku europejskim, w okresie 01.01.2022-30.08.2023, tylko w branży przemysłowej doszło do większej liczby transakcji. Tendencje do konsolidacji wspiera duże rozdrobnienie branży IT w Polsce oraz zjawisko acqui-hiringu związane z trendem rywalizacji o talenty. Istnieje szereg czynników, które wspierają tendencje wzrostowe w branży IT. Zaliczyć można do nich postępujący rozwój technologiczny, szczególnie w takich dziedzinach jak sztuczna inteligencja, machine learning, rozwiązania chmurowe czy cyberbezpieczeństwo. Dużą popularnością cieszą się także technologie takie jak NLP, na bazie którego funkcjonuje ChatGPT, a także technologie VR i AR, docierające do coraz szerszego grona konsumentów. W Polsce silnie rozwinięty jest także sektor gamingowy. Na rynku głównym GPW w Polsce notowanych jest ok. 20 spółek gamingowych.

Do wyzwań, z którymi muszą radzić sobie spółki IT w Polsce, należy niedobór wykwalifikowanej kadry, co ma wpływ na zwiększone żądania płacowe programistów, aczkolwiek w ostatnich miesiącach z rynku docierały sygnały o pewnej stabilizacji w tym zakresie. Trend ten może być hamowany przez rosnącą popularność rozwiązań no-code i low-code, a także postępującą automatyzację związaną z rozwojem technologii NLP.

Globalne trendy inflacyjne spowodowały redukcję budżetów na działania IT w segmentach Enterprise oraz SMB (w tym głównie zagranicznych start-upów), co z kolei wpłynęło na zmniejszenie liczby zleceń dla polskich spółek z branży IT, w tym szczególności dla software house’ów. Mimo niekorzystnych czynników i relatywnie trudnego ostatniego roku, prognozy dla polskiego rynku IT zdają się być obecnie pozytywne. Szans należy upatrywać wśród usług związanych z cyberbezpieczeństwem czy chmurą. Duże rozdrobnienie rynku sprawia, że możemy spodziewać utrzymania się wysokiego poziomu aktywności M&A w branży IT.

Ostatnie dane z rynku M&A prezentują wprawdzie spadek wycen (mnożników transakcyjnych), jednak bazując na naszych doświadczeniach z historycznych projektów M&A możemy stwierdzić, że nawet w czasach gorszej koniunktury przedsiębiorstwa o cechach unikalnych, posiadające wyraźne przewagi konkurencyjne mogą być wyceniane po odpowiednio wysokim mnożniku – przewyższającym średnie rynkowe.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments