7 maja w Berlinie odbyło się Forum Innowacyjnej Infrastruktury Danych Huawei 2024. Tegoroczna edycja wydarzenia pod hasłem „Data Awakening: Building Leading AI-Ready Data Infrastructure” stała się okazją do poruszenia tematu potrzeby zredefiniowania sposobów przechowywania danych w erze ich dynamicznego przebudzenia oraz zaprezentowania produktów Huawei odpowiadających temu wyzwaniu
Uczestników forum powitał Willi Song, prezes European Enterprise Business, Huawei, który w przemówieniu inaugurującym opowiedział o tym, jak czwarta rewolucja przemysłowa zainicjowana rozwojem sztucznej inteligencji oddziałuje na rynek, angażując firmy z branży ICT do jeszcze większego wsparcia klientów i partnerów w budowaniu infrastruktury danych spełniającej wymogi obecnych czasów. Jednocześnie przypomniał, że produkty do przechowywania danych Huawei od lat służą ponad 25 000 klientom w ponad 150 krajach i regionach świata, wspierając jednocześnie zieloną transformację Europy.
Sztuczna inteligencja stworzy wiele nowych możliwości dla Europy w nadchodzącej dekadzie. Wychodząc naprzeciw tym trendom, wprowadzamy strategię „All Intelligence”. Naszym celem jest wspieranie naszych klientów i partnerów na całym świecie w pełnym wykorzystaniu możliwości sztucznej inteligencji poprzez rozwiązania ICT. Współpracując z wieloma naszymi partnerami w Europie, jesteśmy przekonani, że możemy skutecznie przyczynić się do cyfrowej i inteligentnej transformacji przemysłu. – powiedział Willi Song, prezes European Enterprise Business, Huawei.
Z kolei dr Peter Zhou, wiceprezes Huawei i prezes linii produktów do przechowywania danych Huawei, w swoim wystąpieniu zatytułowanym „Redefining Data Storage in the Data Awakening Era” zwrócił uwagę na to, że od lat 90. XX wieku, aplikacje przedsiębiorstw przeszły od pojedynczych serwerów, baz danych, wirtualizacji i udostępniania plików do obszaru dużych danych i analizy danych o wysokiej wydajności (HPDA). Ta ewolucja doprowadziła do transformacji technologii przechowywania danych z DAS, SAN i NAS do przechowywania danych niesktrukturyzowanych. Wraz z rozwojem SI, zapotrzebowanie na solidne rozwiązania do przechowywania danych stało się ważniejsze niż kiedykolwiek.
Prognozy pokazują, że do 2026 roku zużycie energii przez globalne centra danych wzrośnie o 2,3-krotnie w porównaniu z 2022 rokiem, co będzie równoważne z rocznym zużyciem energii przez Japonię. Ponadto, ponad połowa tej energii będzie zużywana przez systemy sztucznej inteligencji, co podkreśla znaczenie rozwoju energooszczędnych rozwiązań w dziedzinie informatyki.
Zdaniem Zhou, aby być przygotowanym na sztuczną inteligencję, przedsiębiorstwa muszą być gotowe na dane. Globalny system plików Omni-Dataverse wbudowany w DME sprawia, że aktywa danych przedsiębiorstwa są widoczne, zarządzalne i ruchome na różnych obszarach, budując solidne fundamenty dla przechowywania informacji w stawie danych SI dla biznesu.
W kontekście przyszłości przechowywania danych w obliczu rozwoju SI Huawei ogłosił prace nad innowacjami w ich zakresie według następujących założeń:
- Ultra wydajność: zwiększenie wydajności przechowywania do 10 razy w porównaniu do tradycyjnego przechowywania. Przechowywanie obsługuje również przepustowość w PB/s i 100 milionów IOPS, co znacznie poprawia efektywność całego procesu generowania sztucznej inteligencji.
- Nowy paradygmat danych: wielowymiarowe dane tensorowe są włączone do obsługi szybkiego odzyskiwania danych za pośrednictwem inteligentnej wyszukiwarki. Technologia generowania z ulepszonym wyszukiwaniem (RAG) współpracuje z wbudowaną bazą wiedzy, aby wyeliminować halucynacje w dużych modelach SI.
Skalowalność: pojedynczy klaster przechowywania może być zwiększany dla pojemności na poziomie EB, a każdy silnik może być zwiększany o więcej GPU, DPU lub NPU dla obliczeń blisko przechowywania. - Zrównoważony rozwój: innowacje w nośnikach i urządzeniach do przechowywania danych oferują wyjątkową efektywność energetyczną przechowywania (mniej niż 1 watt/TB) i gęstość przechowywania (więcej niż 1 PB/U).
- Data fabric: możliwości zarządzania metadanymi przechowywania i wyszukiwania umożliwiają globalną widoczność i obsługę danych, a także ich mobilność, która jest 10 razy bardziej efektywna.
Dr Peter Zhou wyjawił, że rozwiązania proponowane przez Huawei są przygotowaniem fundamentu pod wprowadzenie na rynek modelu OceanStor A800, dostosowanego do potrzeb sztucznej inteligencji.
OceanStor A800 Huawei to zaawansowane rozwiązanie, które doskonale wpisuje się w potrzeby dzisiejszych środowisk biznesowych. Dzięki możliwości zwiększenia wykorzystania klastra SI o imponujące 30% Huawei może zaoferować klientom znaczną przewagę konkurencyjną. Wysoka przepustowość i IOPS, które są nawet cztery i osiem razy lepsze niż te oferowane dotychczas na rynku, gwarantują szybkość i wydajność działania. Dodatkowo OceanStor A800 cechuje się niezrównaną skalowalnością, umożliwiającą rozbudowę do pojemności na poziomie EB oraz obsługę nawet do 512 kontrolerów i 4 096 kart obliczeniowych.
Dzięki wyjątkowej gęstości przechowywania 1 PB/U oraz efektywności energetycznej na poziomie 0,7 wata/TB ten produkt zapewnia oszczędność miejsca i energii. Wprowadza również nowy paradygmat danych, który obejmuje indeks wektorowy, dane tensorowe i technologię RAG, co umożliwia efektywne zarządzanie i wykorzystanie danych. Ponadto, poprawa dokładności wykrywania ransomware oraz możliwości zarządzania aktywami danych za sprawą data fabric, zapewnia użytkownikom bezpieczeństwo i wygodę w zarządzaniu danymi.
W dalszej części przemówienia prezes linii produktów do przechowywania danych Huawei, przypomniał o tym, że nośniki przechowywania danych produkowane przez markę napędzają zrównoważony rozwój. Nowo wydane dyski SSD Huawei o dużej pojemności oferują 10 razy większą pojemność przy niezmienionym rozmiarze, co może jeszcze bardziej przyczynić się do zmniejszenia zużycia energii w centrum danych.
Na zakończenie, dr Peter Zhou zadeklarował, że firma dąży do budowy przodującej infrastruktury danych, gotowej na sztuczną inteligencję, aby dostarczyć swoim klientom oraz partnerom jeszcze więcej możliwości technologicznych.