We wrześniu 2023 roku Światłowód Inwestycje zrealizował połowę swojego planu inwestycyjnego na lata 2021-2025. W zasięgu sieci światłowodowej firmy jest już ponad 1,5 mln gospodarstw domowych w całym kraju. W kolejnych dwóch latach liczba ta ma, zgodnie z planem, wzrosnąć do 2,4 mln.

Światłowód Inwestycje rozpoczął działalność w lipcu 2021 roku z 672 tysiącami gospodarstw domowych w zasięgu sieci FTTH, którą udostępnia operatorom detalicznym. W ciągu dwóch lat, zgodnie z zakładanym harmonogramem inwestycji, powiększył zasięg o kolejne 850 tys. gospodarstw.

Planujemy utrzymać tempo budowy. Chcemy co roku obejmować zasięgiem około 400 tys. nowych gospodarstw domowych. Liczymy na to, że już w połowie roku 2025 uda nam się zrealizować cały plan na lata 2021-2025. Znaczącą część naszych inwestycji realizujemy na tzw. obszarach białych i szarych NGA, czyli tam, gdzie nie ma jeszcze infrastruktury, która gwarantowałaby dostęp do internetu o przepustowości co najmniej 100 Mb/s. W ostatnim roku nasze inwestycje dotarły do 223 tys. gospodarstw domowych w takich lokalizacjach. W ten sposób przyczyniamy się do likwidacji zjawiska wykluczenia społeczno-cyfrowego, które cały czas pozostaje w Polsce sporym wyzwaniem – mówi członkini Zarządu Światłowód Inwestycje ds. Operacyjnych Magdalena Russyan.

Światłowód Inwestycje upublicznił swoje długoterminowe plany jako jedna z pierwszych firm zaangażowanych na szeroką skalę w budowę sieci światłowodowej w Polsce. Na ogólnodostępnej stronie internetowej www.swiatlowodinwestycje.pl można znaleźć wszystkie lokalizacje, w których planuje budowę swojej sieci.

Poziom kontraktowania prac budowlanych u wykonawców i zaawansowania tych, które już trwają jest wysoki. Kolejne inwestycje będą realizowane przede wszystkim tam, gdzie dziś brakuje dostępu do internetu szerokopasmowego lub skąd napływają sygnały o dużym zapotrzebowaniu na dostęp do łączy operatora hurtowego.

Kończymy już kontraktowanie u dostawców realizacji całych naszych inwestycji do 2025 roku. Prowadzimy również wiele działań zmierzających do jak największego wykorzystania naszej sieci. Mamy podpisanych ponad 20 umów, w tym ze wszystkimi ogólnokrajowymi operatorami detalicznymi. Z naszej sieci korzystają i dostarczają dzięki niej swoje usługi nie tylko najwięksi polscy operatorzy telekomunikacyjni jak: Inea, Netia, Orange, Play, Plus, T-Mobile czy Vectra, ale także liczni dostawcy lokalni. Przez ponad 2 lata działalności wypracowaliśmy najwyższe standardy obsługi. Rozwinęliśmy też portfolio usług i nasze procesy zgodnie oczekiwaniami rynku. Zapewniamy stabilność, transparentność i równoważność. W wielu przypadkach nasze rozwiązania wykraczają poza standard oferowany wcześniej na rynku. Dlatego możemy pochwalić się najwyższą jakością usług, najwyższą skutecznością i najkrótszymi terminami dostarczania usług. U nas instalację można zamówić już na kolejny dzień. – mówi Magdalena Russyan.

Światłowód Inwestycje podkreśla, że jego infrastruktura budowana jest zgodnie z najwyższymi standardami i skutecznie wspiera integrację cyfrową mieszkańców Polski. Przypomina też, że rozwiązania produktowe, które operatorzy uruchamiają na jego sieci światłowodowej są nie tylko atrakcyjne pod względem technologicznym, ale często także konkurencyjne cenowo w porównaniu z innymi technologiami kablowymi, radiowymi, czy LTE.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments