Ryanair ogłosiła dziś (13 czerwca) plany zbudowania w Krakowie największego centrum symulatorowo-treningowego w Europie Centralnej. Inwestycja warta 600 milionów PLN (130 milionów EUR) jest kolejnym elementem udanej współpracy Ryanair z miastem Kraków, województwem małopolskim oraz Międzynarodowym Portem Lotniczym im. Jana Pawła II Kraków-Balice, w którym irlandzki przewoźnik jest obecnie największą linią lotniczą (55% market share).

Dzięki nowemu centrum treningowemu, które może przeszkolić do 500 osób dziennie, Ryanair dostarczy do Polski nowoczesną technologię oraz 10 innowacyjnych symulatorów lotu, w tym pierwsze symulatory Boeinga 737-8200 „Gamechanger”, a także stworzy ponad 150 nowych miejsc pracy dla szkoleniowców pilotów i cabin crew, rosteringu oraz administracji.

Centrum Treningowe Ryanair w Krakowie to:

• 600 mln PLN (130 mln EUR) inwestycji w Krakowie
• transfer nowych technologii do Polski
• 8 hydraulicznych (full motion) oraz 2 stacjonarne symulatory lotów
• pierwsze symulatory Boeing 737-8200 Gamechanger w Polsce
• możliwość szkolenia do 500 osób dziennie (piloci, cabin crew, mechanicy lotniczy)
• 150 wysoko wykwalifikowanych miejsc pracy

Istotnym elementem inwestycji jest budowa nowej drogi łączącej centrum treningowe Ryanair z portem lotniczym w Krakowie. Nowa droga, która będzie wybudowana wspólnie przez Miasto Kraków oraz Ryanair bezpośrednio połączy terminal pasażerski z centrum symulatorowym umożliwiając pieszym ruch pomiędzy lotniskiem i centrum.

Michael O’Leary, prezes Ryanair powiedział: Jako linia lotnicza numer 1 w Polsce i w Europie, z radością ogłaszamy plany zainwestowania kolejnych 600 mln PLN (130 mln EUR) w Polsce. Nasze centrum symulatorowo-treningowe w Krakowie, które umożliwi szkolenie do 500 osób dziennie i stworzy dodatkowych 150 wykwalifikowanych miejsc pracy, będzie pierwszym tego typu i najbardziej innowacyjnym centrum w tej części Europy.

Droga, która zostanie wybudowana dzięki współpracy z miastem Kraków, jest istotnym elementem tej inwestycji, który usprawni komunikację między naszym centrum a miastem i lotniskiem. Jesteśmy przekonani, że ta inwestycja wpłynie pozytywnie na biznes i turystykę Krakowa oraz całego województwa małopolskiego.

Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Kraków, podkreślił: Naszym wspólnym celem jest rozwój miasta, a temu szczególnie sprzyjają inicjatywy oparte na wdrażaniu nowoczesnych technologii. Cieszymy się, że to właśnie w Krakowie Ryanair wybuduje nowe centrum symulatorowo-treningowe – co, kolejny już raz, dowodzi atrakcyjności naszego miasta dla inwestorów oraz umacnia jego pozycję jako ośrodka innowacji.

Pomoc w procesie inwestycyjnym to naturalna rola krakowskiego samorządu, dlatego wspieramy firmę Ryanair w pozyskaniu niezbędnych dokumentów i decyzji umożliwiających terminową realizację centrum wraz z otaczającą je infrastrukturą drogową. Taka współpraca przynosi obopólne korzyści i potwierdza wizerunek Krakowa jako miasta otwartego na innowacyjny biznes i przyjaznego inwestorom.

Marszałek Województwa małopolskiego, Witold Kozłowski, powiedział: Zarząd województwa, którego pracami mam zaszczyt kierować, przykłada ogromną uwagę do rozwoju Małopolski zarówno w obszarze gospodarki, ale także technologii jak i biznesu. Budujemy sieć partnerów krajowych i międzynarodowych, do których należy także Ryanair. Dlatego, bardzo się cieszę z tej inwestycji, którą dzisiaj wspólnie inaugurujemy. To ogromny impuls rozwojowy dla Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II w Krakowie- Balicach, ale także całego regionu.

Radosław Włoszek prezes zarządu Kraków Airport dodał: Uruchomienie centrum szkoleniowego to ogromne wyróżnienie dla naszego regionu, miasta i lotniska. Bardzo się cieszymy, że linie lotnicze Ryanair dostrzegają potencjał do dalszego inwestowania w Krakowie i w Małopolsce. Doskonale wyszkolone i wyspecjalizowane  kadry są gwarancją  rozwoju branży lotniczej w zakresie bezpieczeństwa i komfortu pasażerów. Jestem przekonany, że  centrum symulatorowo-treningowego  przyczyni się do  powstawania nowych miejsc pracy w regionie, a także stanie się słynną w świecie szkołą awiacji”

Budowa nowego krakowskiego Centrum Szkoleniowego Ryanaira rozpocznie się na początku 2024 roku. Pierwszy etap inwestycji, z 4 symulatorami lotu, zostanie uruchomiony już w 2025 roku z planami osiągnięcia pełnej zdolności szkoleniowej w 2026 roku.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments