Niezależnie od tego, czy jest to ChatGPT OpenAI, nowy Bing Microsoftu, czy Google Bard, rok 2023 to czas kiedy generatywna sztuczna inteligencja weszła do powszechnej świadomości i biznesów. 23 maja na Uniwersytecie Warszawskim odbyło się spotkanie z Samem Altamenem, CEO Open AI, podczas którego rozmawiano o wpływie AI na obszary biznesowe.

Rzesze firm, z przekroju branż, wdrażają już rozwiązania oparte na AI ale do tej pory, największe sukcesy w wykorzystaniu sztucznej inteligencji ma branża medyczna. Medtechy są największymi beneficjentami technologicznej rewolucji. Przewiduje się, że sztuczna inteligencja będzie rozwijać się szybciej w opiece zdrowotnej niż jakakolwiek inna branża, ze złożoną roczną stopą wzrostu na poziomie 85% do 2027 r.

23 maja Uniwersytet Warszawski odwiedził Sam Altaman, CEO OpenAI. Podczas spotkania dotyczącego inteligentnych algorytmów dla ekonomii cyfrowej, zapytano go, jak AI w najbliższej przyszłości zmieni świat. Altaman wskazał na duży wpływ sztucznej inteligencji na ochronę zdrowia. Choć zastosowanie technologii jest bardzo szerokie i nadal stoimy u progu ich wdrożeń, to już teraz widać istotny wpływ na niektóre obszary medycyny, które czerpią garściami z tego rozwiązania.

Analiza badań i diagnostyka

Rośnie zainteresowanie sztuczną inteligencją, która może pomóc radiologom, gastroenterologom i innym specjalizacjom w lepszej diagnozie i wczesnym wykrywaniu chorób. Jedną z pierwszych firm, które wdrożyły AI do swoich oprogramowań jest Medtronic. Spółka wykorzystuje analizę badań z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, m.in. podczas badań kolonoskopii w swoim GI Genius. Jest to narzędzie wspomagane sztuczną inteligencją, zaprojektowane w celu wykrywania polipów, które mogą prowadzić do raka jelita grubego. Ulepszenia oparte na sztucznej inteligencji GI Genius pomagają też lekarzom zachować koncentrację i zaznaczają zapalne obszary, które mogą wymagać dodatkowej kontroli podczas procedury obrazowania diagnostycznego.

Wczesna diagnoza jest kluczem do szybkiego wyleczenia, dlatego ten obszar szczególnie wykorzystuje możliwości AI. Kilka tygodni temu medtech Viz.ai uzyskał zezwolenie od FDA na wykorzystanie algorytmu opartego na sztuczną inteligencję, przeznaczonego do wykrywania pacjentów z podejrzeniem tętniaka aorty brzusznej (AAA). Technologia automatycznie analizuje skany angiografii tomografii komputerowej (CTA) pod kątem podejrzenia AAA. Po analizie i zdiagnozowaniu podejrzenia tętniaka informuje lekarza przez urządzenie mobilne.

Sztuczna inteligencja wspiera zdrowie psychiczne

Zidentyfikowanie najbardziej obiecujących substancji czynnych, to nie lada wyczyn – zwłaszcza wspierających leczenie chorób psychicznych czy chorób układu neurologicznego. Na szczęście dla dziedziny psychodelików, która, jak mówi CEO Enveric Biosciences, Joseph Tucker, „nadrabia zaległości” po dziesięcioleciach przebywania w martwym punkcie, postęp w obszarze sztucznej inteligencji znacznie przyspieszył i zoptymalizował ten proces i potencjał wykorzystania psychodelików.

Enveric nie jest jedyną firmą wykorzystującą sztuczną inteligencję do wykorzystania medycznego potencjału psychodelików. Brytyjska firma biotechnologiczna Discovery April19, która zaprojektowała platformę sztucznej inteligencji Enveric PsyAI, wykorzystuje uczenie maszynowe do odkrywania nowych związków do maksymalizacji korzyści klinicznych przy badaniach psylocybinowych. Ich technologia głębokiego uczenia przeszukuje miliony cząsteczek w celu określenia związków, które mogą skutecznie leczyć depresję lekooporną, lęki, uzależnienia i przewlekły ból.

Choć terapie oparte na tych substancjach są jeszcze mało powszechne, to niektóre kraje, takie jak Australia, wprowadzają leczenie oparte na psychodelikach. Wykorzystanie technologii opartych na AI da ogromne możliwości pacjentom, jak i przykuwa uwagę inwestorów tej branży, którzy dostrzegają jeszcze większy potencjał rozwoju. Według danych do 2029 roku firmy wykorzystujące medyczne zastosowanie psychodelików osiągną wycenę 12 mld USD – dodaje Aleksandra Maciejewicz, rzeczniczka patentowa i założycielka ONDARE legal/business hub. – Jedną z najbardziej obiecujących firm w tej branży jest z kolei Beckley Psytech, które w ostatniej rundzie zebrało 80 mln dolarów i która to firma do badania NCEs (New Chemical Entities) z psychodelików wykorzystuje właśnie sztuczną inteligencję.

Firmy z tej branży widzą wiele możliwości w leczeniu, chociażby pacjentów mierzących się z zaburzeniami wywołanymi chorobą nowotworową i tych, cierpiących na zespół stresu pourazowego (PTSD). Znaczna część osób żyjących z nowotworem cierpi na zaburzenia psychiczne, co może przyczynić się do mniej udanych wyników leczenia raka.

Monitorowania stanu zdrowia

Monitoring stanu zdrowia jest kolejnym obszarem w medycynie, który z ogromnym sukcesem wykorzystuje AI. W dzisiejszych czasach trudno jest znaleźć firmę zajmującą się cyfrowym monitorowaniem zdrowia, która nie mówi o włączeniu sztucznej inteligencji do swojej oferty. AI daje możliwość zainstalowania bardziej dyskretnego układy czujników, komfortowego dla pacjenta i niezwykle efektywnego dla lekarza prowadzącego. W rezultacie lekarze mogą uzyskać stały wgląd w monitoring zdrowia pacjenta, a co za tym idzie szybko reagować w razie kryzysów.

Medtech Sensydia stworzył zasilany sztuczną inteligencją system pomiaru parametrów serca (CPS) wykorzystujący ultraczułe biosensory do szybkiego, nieinwazyjnego pomiaru wielu wskaźników kardiologicznych, takich jak frakcja wyrzutowa, pojemność minutowa serca, ciśnienie w tętnicy płucnej i ciśnienie zaklinowania w naczyniach włosowatych płuc. Urządzenie z pomocą AI dokonuje analizy tonu serca i zapewnia lekarzom pełną ocenę kardiologiczną pacjenta w mniej niż 5 minut. Urządzenie CPS może umożliwić wcześniejsze wykrywanie i lepsze prowadzenie terapii u pacjentów z niewydolnością serca i nadciśnieniem płucnym.

Tymczasem firma Biofourmis dysponuje oprogramowaniem opartym na sztucznej inteligencji do gromadzenia i analizowania danych pacjentów w czasie rzeczywistym w celu identyfikacji zmian wymagających interwencji. Spółka ta nawiązała też współpracę z japońskim gigantem farmaceutycznym Chugai, aby obiektywnie zmierzyć ból u kobiet z endometriozą. Ich strategia polega na użyciu bioczujnika i algorytmu opartego na sztucznej inteligencji, wykorzystującego Biovitals od Biofourmis.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments