W lutym w ramach Intel Extreme Masters w katowickim Spodku już po raz jedenasty spotkają się najlepsi zawodnicy na świecie, walczący o tytuły mistrzowskie i nagrody o łącznej wartości 1,5 mln dolarów. Drużynowa rywalizacja w Counter Strike: Global Offensive i indywidualne rozgrywki w grze StarCraft II zgromadzą tysiące widzów na trybunach śląskiej areny i miliony fanów oglądających rozgrywki online na platformach streamingowych. Komentarz ekspercki przygotował Aleksander Szlachetko, Managing Director ESL Polska.

Po tylu latach od pierwszej edycji Intel Extreme Masters Katowice raczej nikomu nie trzeba już tłumaczyć czym jest esport, jak wspaniałe wiążą się z nim emocje i jak ogromny rozwinął się wokół niego biznes. Mamy tutaj do czynienia z dyscypliną na najwyższym poziomie profesjonalizacji – dotyczy to funkcjonowania drużyn i zawodników, lig, wydarzeń, a także strefy marketingu i sponsoringu, w który zaangażowane są największe światowe marki (nie tylko ze świata nowych technologii). Przykładem niech będzie cykl, który swój debiut będzie miał podczas tegoroczne IEM Katowice – ESL R1. To system turniejów w wirtualnych wyścigach, gdzie jedne z największych marek w świecie motoryzacji będą łączyły siły z organizacjami esportowymi. Cyfrowa rywalizacja pozwala na przenikanie się wielu sfer, co jest jedną z silnych stron naszej branży.

Podobnie jak w dyscyplinach tradycyjnego sportu, najlepsi gracze stają się idolami, którzy doskonale zarabiają nie tylko bezpośrednio dzięki wygranym turniejom, ale też na kontraktach reklamowych. Jest to trend, który w nadchodzących latach będzie się tylko wzmacniał – bo esport nadal utrzymuje się na fali wznoszącej.

Z perspektywy społecznej esport ewoluował od osobliwej, tymczasowej mody młodzieżowej do pełnoprawnej formy rozrywki. Wiele osób, które dziś lub w niedalekiej przyszłości będą wkraczać na rynek pracy, chce związać swoją karierę właśnie z esportem czy szerzej rozumianym sektorem gier. Jako organizator Intel Extreme Masters Katowice mamy w tym swoją zasługę, bo pokazaliśmy fanom w Polsce, jak działa branża na profesjonalnym, światowym poziomie.

Samo miasto Katowice również w znaczny sposób skorzystało na organizacji Intel Extreme Masters. Współpraca miasta z ESL FACEIT Group pomogła zmienić wizerunek miasta, który dziś wielu Polakom kojarzy się z nowymi technologiami, a nie tylko z tradycyjnymi gałęziami przemysłu. Dlatego tym bardziej cieszę się, że Intel Extreme Masters Katowice w roku 2023 powraca w pełnej skali – a obok turniejów z udziałem najlepszych światowych drużyn i zawodników esportowych odwiedzający będą mogli wziąć udział w targach IEM Expo i poznać ofertę największych globalnych producentów sprzętu.

Podsumowując, Intel Extreme Masters to wydarzenie, które nie tylko prezentuje to, co najlepsze w świecie gier i esportu, ale także ma pozytywny wpływ na lokalną społeczność, stwarzając nowe możliwości gospodarcze, poprawiając wizerunek miasta i przyciągając licznych gości. Ciągły rozwój esportu jako dyscypliny i biznesu z pewnością przyniesie w przyszłości jeszcze więcej ekscytujących wydarzeń, czyniąc IEM Katowice wydarzeniem, którego fani i profesjonaliści z branży nie będą chcieli przegapić.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments