Maureen Lonergan, vice president of AWS Training and Certification, w rozmowie z ISBtech o programie IT Skills 4U dla aktywizacji zawodowej uchodźców z Ukrainy i strategii szkoleniowej koncernu.

Maureen Lonergan, AWS

Dlaczego zdecydowaliście się na taką inicjatywę?

Od początku wojny na Ukrainie ponad 7,5 miliona ludzi uciekło ze swoich domów w poszukiwaniu bezpieczeństwa i stabilności w sąsiednich krajach. Wielu Ukraińców poszukuje programów szkoleniowych, które pomogą im rozpocząć lub wznowić karierę zawodową w nowych krajach. Cloud computing to szybko rozwijająca się branża, a wiele firm i organizacji migrujących do chmury potrzebuje pracowników z odpowiednimi kompetencjami w technologiach chmurowych.

AWS wspiera ludzi przesiedlonych z powodu konfliktów i innych grup znajdujących się w niekorzystnej sytuacji na całym świecie, zapewniając dostęp do bezpłatnych programów szkoleń. Teraz ogłaszamy w Polsce uruchomienie inicjatywy IT Skills 4U, która została specjalnie zaprojektowana, aby pomóc obywatelom Ukrainy uzyskać dostęp do bezpłatnych szkoleń w zakresie umiejętności przetwarzania w chmurze i wsparcia w zakresie rozwoju.

Program ma na celu pomóc Ukraińcom w ponownej aktywizacji zawodowej — niezależnie od tego, czy są doświadczonymi praktykami IT, czy też są zupełnie nowicjuszami w chmurze. IT Skills 4U jest częścią zobowiązania firmy Amazon do zapewnienia do 2025 roku bezpłatnych szkoleń z umiejętności w chmurze 29 milionom ludzi na całym świecie.

Kto może wziąć udział w tym programie?

Program IT Skills 4U jest otwarty dla wszystkich obywateli Ukrainy, niezależnie od ich aktualnej lokalizacji i jest bezpłatny. Uruchamiamy IT Skills 4U w Polsce, ponieważ Polska ma największą liczbę ukraińskich uchodźców – ponad 2 miliony. Ale każdy obywatel Ukrainy, bez względu na to, gdzie się znajduje, może wziąć udział w IT Skills 4U. Inicjatywa ta ma na celu wsparcie Ukraińców, którzy znaleźli się w krytycznych sytuacjach po ucieczce z domów i schronieniu się w strefie działań wojennych. Oferujemy szkolenia prowadzone osobiście przez instruktora w Polsce, ale osoby uczące się z różnych miejsc na świecie będą mogły dołączyć do wirtualnych szkoleń prowadzonych przez instruktora.

Czy szkolenia na tak szeroką skalę AWS ogłasza tylko dla Ukraińców, czy również jest jakiś program dla obywateli Polski?

Program IT Skills 4U ma na celu wsparcie Ukraińców, którzy znaleźli się w krytycznych sytuacjach po ucieczce z domów i schronieniu się w strefie działań wojennych. Polacy mogą korzystać z ponad 500 darmowych kursów online w 20 językach w AWS Skill Builder.

Ile AWS inwestuje w tę inicjatywę?

Inwestujemy setki milionów dolarów w nasze zobowiązanie do darmowego przeszkolenia 29
milionów ludzi na świecie, którego częścią jest IT Skills 4U. Od początku wojny na Ukrainie Amazon przekazał ponad 45 milionów dolarów na wsparcie finansowe, produkty i kredyty na przetwarzanie w chmurze organizacjom non-profit działającym w terenie, aby pomóc ludziom i instytucjom Ukrainy. 15 milionów dolarów z tej kwoty to kredyty na bezpłatny dostęp do usług AWS.

konferencja prasowa_ZPP & AWS nt. programu szkoleń dla Ukrainców

Jakie są pożądane efekty tego programu?

Pomożemy jak największej liczbie Ukraińców, ale zakładamy, że uda nam się przeszkolić co najmniej 10 tysięcy ludzi. Przy wsparciu ponad 30 klientów i partnerów, ZPP i AWS Training Partners (ATP), będziemy się starali również zaoferować jak największej ilości uczestników oferty stałej pracy i staży w rolach związanych z technologiami chmurowymi.

Jaka jest strategia AWS w kontekście szkoleń i certyfikacji?

Badanie IDC FutureScape z 2021 r. wykazało, że niedobory umiejętności informatycznych związane z transformacją cyfrową dotkną 90% organizacji do 2025 r., co będzie kosztować ponad 6,5 biliona dolarów na całym świecie do 2025 r. z powodu opóźnionych premier produktów, zmniejszonego zadowolenia klientów i utraty działalności.

Nie ma wątpliwości, że potrzeba szkolenia w zakresie umiejętności cyfrowych wzrosła z powodu dynamicznych zmian spowodowanych podczas pandemii. Nowe badanie AWS Global Digital Skills Study wykazało, że 85% pracowników twierdzi, że z powodu pandemii potrzebuje teraz więcej wiedzy technicznej, aby wykonywać swoją pracę. Jest wystarczający powód, aby zająć się rozwojem umiejętności technicznych.

Jednak zniwelowanie luki w umiejętnościach będzie wymagało celowego, trwałego wysiłku sektora prywatnego i publicznego, a zatem przed nami praca. Dlatego AWS zobowiązał się do pomocy 29 milionom milionów osób w rozwijaniu ich umiejętności w zakresie przetwarzania w chmurze za darmo poprzez programy zaprojektowane przez AWS do 2025 roku.

Naszym celem jest zapewnienie bezpłatnego szkolenia w zakresie przetwarzania w chmurze i umiejętności technicznych osobom ze wszystkich środowisk i na wszystkich poziomach wiedzy, w ponad 200 krajach. Naszym celem jest, aby szkolenie w zakresie umiejętności w chmurze było dostępne dla każdego i wszędzie — i do tej pory przeszkoliliśmy w tym celu 13 milionów ludzi na całym świecie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments