Spółka MKK3, inwestycyjny wehikuł Marcina Grzymkowskiego, twórcy marek eobuwie i Modivo, objął 40 proc. udziałów w unikatowej technologicznej spółce Ostendi. Ta platforma do zarządzania nowoczesnymi procesami HR nie ma w swojej branży równych na polskim rynku. Teraz ambitny zespół Ostendi, przy wsparciu kapitałowym i merytorycznym inwestora, chce powalczyć o rynki zagraniczne.

Ostendi oferuje przełomową platformę do obsługi procesów związanych z miękkim HR. Spółka jest dzisiaj liderem polskiego rynku w badaniach kompetencji, bazujących na ocenie 360. Oferowane przez Ostendi oprogramowanie umożliwia firmom automatyzację złożonych procesów HR. W ciągu kilku godzin możliwa jest realizacja zaawansowanego procesu przeglądu kompetencji pracowników. Platforma usprawnia podejmowanie decyzji personalnych w oparciu o rzetelne i obiektywne dane. Z nowoczesnej technologii korzystać mogą zarówno lokalne spółki, jak i duże międzynarodowe organizacje. Na polskim rynku z Ostendi korzystają już m.in. Budimex SA, Santander Consumer Bank, LOT Air Maintanance Services (należący do Polskiej Grupy Lotniczej), Papaya Films, Good Food Products czy Ecowater.

Jakie potrzeby są wspólne dla podmiotów z tak różnych branż? Wszyscy szukają sposobów na skuteczne pozyskiwanie, rozpoznawanie i utrzymywanie obiecujących talentów w organizacji. Wiedzą też, że dla rozwoju biznesu strategiczną rolę pełni polityka personalna oparta na obiektywnych danych. Zrozumienie tych uwarunkowań pomogło Ostendi rozwinąć przełomowe oprogramowanie i zająć pozycję lidera polskiego rynku badań kompetencji metodą 360. Co ważne, Ostendi nie jest “kolejną spółką technologiczną”. To organizacja zbudowana na wieloletnim doświadczeniu osób aktywnie zajmujących się szeroko pojętym HR – rekrutacją, rozwojem pracowników, adresowaniem wyzwań personalnych. – Ostendi to przede wszystkim zespół ludzi, którzy rozwijają nowatorską platformę, ale wciąż pozostają “HR first” – wyszliśmy z HR do technologii, a nie jak większość naszej konkurencji z technologii do HR. Stawiamy na przedstawianie HR-owcom oraz badanym przez nich pracownikom konkretnych wniosków, zamiast niejasnych zbiorów danych. Wierzymy w podejście nowoczesne, inkluzywne. Stąd m.in. elastyczność naszych narzędzi, które można dostosować do specyfiki i oczekiwań danej organizacji. Ostendi jest bardziej czytelne, intuicyjne i praktyczne niż wszystkie inne narzędzia dostępne dotychczas na rynku. – wyjaśnia prezes firmy, dr Bożena Roczniak.

Platforma Ostendi to nie tylko innowacyjne rozwiązanie technologiczne, to także konkretne merytoryczne wsparcie dla osób, zajmujących się zarządzaniem zasobami ludzkimi. Na platformie klient Ostendi może znaleźć zarówno gotowe szablony kwestionariuszy, jak i słowniki kompetencji wraz z konkretnymi przejawami zachowań. Dzięki temu w krótkim czasie możliwe staje się przeprowadzenie przeglądu zatrudnianych pracowników oraz uzyskanie czytelnego raportu dla Zarządu. Platforma dostępna jest w 9 językach (polskim, angielskim, niemieckim, hiszpańskim, francuskim, ukraińskim, rosyjskim, czeskim, słowackim). Oferuje takie funkcjonalności jak m.in. system ocen pracowniczych, badanie zaangażowania (Team Insight Survey), oraz narzędzie Ostendi Talent Hunter, które możemy wykorzystywać w procesach rekrutacji i zarządzania talentami. Co przykuło uwagę nowego inwestora? – Formuły pracy zdalnej i hybrydowej są już powszechnym standardem rynkowym i wszystko wskazuje na to, że zostaną z nami. Nie można nie brać pod uwagę wyzwań, a wręcz zagrożeń mogących wypływać z takiego modelu, szczególnie na etapie budowy zespołów.

Managerowie wiedzą, jak wymagające dla pracowników mogą być brak sprawnych informacji zwrotnych, izolacja, brak zrozumienia celów czy identyfikacji z firmą. Ostendi pozwala szybko rozpoznać potencjalne zagrożenia i skutecznie nimi zarządzać. Znam Ostendi przede wszystkim z perspektywy klienta. Urzekła mnie szybkość i łatwość działania platformy, a co najważniejsze konkretne, merytoryczne wnioski, które pozwalają na szybkie stawianie trafnych diagnoz. Każdy, kto buduje projekt biznesowy, wie jak ważne są rzetelne dane, dla podejmowania sprawnych decyzji – szczegółowo wyjaśnia swoje zaangażowanie w projekt Marcin Grzymkowski. Do najważniejszych celów biznesowych dokapitalizowanej spółki należy rozwój nowych funkcjonalności i integracje z innymi systemami oraz platformami HR. Planowana jest ekspansja zagraniczna platformy na nowe rynki CEE oraz kraje Europy Zachodniej.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments