Graphcore, producent systemów obliczeniowych do sztucznej inteligencji (AI) z siedzibą główną w Wielkiej Brytanii, zapowiada otwarcie swojego pierwszego biura w Polsce.

Gdański ośrodek inżynieryjny będzie miejscem pracy największego zespołu deweloperów oprogramowania Graphcore poza siedzibą główną w Wielkiej Brytanii. Inwestycja ta jest elementem działań Graphcore ukierunkowanych na tworzenie przodujących w branży narzędzi programowych, a także wysoką jakość obsługi klientów i partnerów korzystających z aplikacji AI. Wybór Gdańska świadczy o uznaniu dla utalentowanych programistów w Polsce i szerzej w Europie Środkowo-Wschodniej.

Graphcore buduje swój zespół w Gdańsku, pozyskując specjalistów na wszystkie stanowiska związane z inżynierią oprogramowania, w tym z rozwojem Poplar — własnego oprogramowania AI Graphcore. Umożliwi to wdrożenia dużych systemów, takich jak centra danych AI w chmurze, a także zapewnianie bezpośredniego wsparcia klientom optymalizującym obciążenia systemów Graphcore. W miarę rozwoju zespołu Graphcore będzie także zatrudniać inżynierów do projektów związanych z konwergencją AI oraz wysokowydajnych systemów obliczeniowych (HPC).

Graphcore inwestuje poważne środki w oprogramowanie, aby mieć pewność, że wsparcie aplikacji i oprogramowanie Poplar SDK uczyniły nas pierwszym wyborem, jeśli chodzi o system obliczeniowy dla zastosowań sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego. Polska zapewnia bogactwo talentów, żywą społeczność technologiczną i atrakcyjną lokalizację na wybrzeżu bałtyckim, co czyni ją fantastycznym miejscem, by przyspieszyć prace nad rozwojem oprogramowania. — powiedział Matt Fyles, starszy wiceprezes ds. oprogramowania w Graphcore.

Biuro będzie się mieścić początkowo w Alchemia Business Center, jednym z największych ośrodków biznesowo-lifestylowych w północnej Polsce, a jego liczebność ma wzrosnąć do 30 osób do końca 2021 roku.

Graphcore dołącza do rosnącego grona firm, które wybrały Gdańsk na lokalizację swojej siedziby — działają tu także Intel czy Amazon. Wybór firmy współgra z szybkim rozwojem lokalnego sektora AI: Polska zajmuje 7. miejsce w UE pod względem koncentracji pracowników z sektora AI, w tym 1. miejsce w Europie Środkowo-Wschodniej, a 82% polskich firm wdrażających AI zainicjowało takie projekty w ciągu ostatnich 5 lat.

Z radością przyjęliśmy informację, że Graphcore wybrał Gdańsk na swoje centrum inżynierii oprogramowania. Jak wykazał nasz raport State of Polish AI 2021, Polska znajduje się w czołówce krajów europejskich pod względem dostępności specjalistów z branży. Graphcore niewątpliwie na tym skorzysta. Zainteresowanie zagranicznego kapitału potwierdza pozycję kraju i wkład w rozwój technologii AI. – komentuje decyzję Graphcore o otwarciu biura w Gdańsku Piotr Mieczkowski, dyrektor zarządzający fundacji Digital Poland. 

Firma Graphcore powstała w 2016 roku jako mały brytyjski startup i szybko rozwinęła się w jednego z najbardziej fascynujących graczy na błyskawicznie ewoluującym rynku systemów obliczeniowych do AI. Obecnie ma biura na całym świecie: od Pao Alto po Pekin. Firma słynie przede wszystkim z Intelligence Processing Unit (IPU) — pierwszego na świecie, najbardziej zaawansowanego mikroprocesora do AI, który przoduje w branży pod względem liczby tranzystorów — aż 59,4 mld.

Obecnie działające z IPU systemy do centrów danych Graphcore przyciągają prestiżowych klientów, takich jak NHN i Korea Telecom. Są też stosowane przez badaczy AI na czołowych uczelniach, takich jak UC Berkeley, Uniwersytet Paryski, Imperial College London, Uniwersytet w Bristolu i Oxford Man Institute. Misją firmy jest umożliwianie innowatorom tworzenia przełomowych rozwiązań w dziedzinie inteligencji maszynowej. Technologie Graphcore zastosowano już w takich projektach jak rozpoznawanie objawów COVID-19 na zdjęciach rentgenowskich, przetwarzanie danych z Wielkiego Zderzacza Hadronów w CERN czy przewidywanie zmian cen akcji.

W ciągu pięciu lat od swojego powstania firma Graphcore pozyskała ponad 720 mln USD od bardzo prestiżowego grona inwestorów. Firmę wsparli między innymi Demis Hassabis, współzałożyciel Deepmind, Pieter Abbeel z UC Berkeley oraz Zoubin Ghahramani — poprzednio z Uber, a obecnie z Google Brain. W Graphcore zainwestowały także takie podmioty jak Sequoia Capital, Atomico, Bosch, BMW iVentures, Dell, Samsung, Microsoft i inni.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments