Polski startup Kogena, który rozwija globalną platformę do monitorowania i analizy pracy robotów współpracujących (cobotów), otrzymał od inwestorów ok. 4,5 mln zł. Rundzie seed przewodził fundusz Kogito Ventures wraz z kolektywem aniołów biznesu. Udział wziął też Satus Starter VC. Środki zostaną przeznaczone na dalszy rozwój platformy oraz ekspansję w Europie, Ameryce Północnej i Azji.

Kogena to polski startup, który rozwija CobotMonitor, pierwszą na świecie niezależną platformę monitorowania pracy robotów współpracujących (cobotów), czyli robotów, które mogą pracować z ludźmi – bezpośrednio, we współdzielonej przestrzeni, lub w bliskiej odległości. W przeciwieństwie do tradycyjnych robotów przemysłowych praca z nimi nie zawsze wymaga zabezpieczeń a programowe funkcje safety stanowią jedną z istotnych ochron przed potencjalnym zagrożeniem (kolizją).

Po wdrożeniu do istniejącego środowiska produkcyjnego urządzenia te pracują bezpośrednio z ludźmi, stając się częścią zespołu. Przejmują monotonne, powtarzalne czynności automatyzując całe linie montażowe.

Dzięki temu coboty umożliwiają automatyzację procesów, które wcześniej były wykonywane manualnie przez pracowników. Razem z narzędziami do prototypowania i digitalizacji często stanowią oś nowoczesnego zakładu, budowanego zgodnie z koncepcją Przemysłu 4.0, w którym współpraca ludzi i robotów zwiększa wydajność i jakość produkcji. Na całym świecie pracuje dziś ponad 150 tys. cobotów, a wartość tego rynku szacuje się obecnie na ponad miliard dolarów.

Bezpieczna i efektywna współpraca cobotów z ludźmi zależy od ich konstrukcji, ograniczeń prędkości i mocy, a przede wszystkim ciągłej analizy parametrów pracy robota, wymagającej czujników i oprogramowania, które przetwarza pozyskiwane z nich informacje.

Kogena rozwija niezależną platformę, która umożliwia monitorowanie i analizę pracy różnych rodzajów cobotów, wielu producentów, m.in. Universal Robots, Techman, Yaskawa czy Kassow Robots. Dzięki integracji w chmurze, rozwiązanie firmy Kogena jest dostępne także dla małych i średnich firm, które dzięki temu mogą rozwijać produkcję w duchu Przemysłu 4.0.

Założycielem i CEO Kogeny jest Maciej Plebański, menedżer z wieloletnim doświadczeniem we wdrażaniu i zarządzaniu projektami z obszarów internetu rzeczy w przemyśle, a także rozwoju oprogramowania. W swojej karierze pracował m.in. w Deutsche Telekom, Siemensie i EY. Dołączyli do niego Jarosław Szafran (Head of Sales), ekspert od rozwoju biznesu z blisko 10-letnim doświadczeniem z cobotami oraz Bartłomiej Paszkiewicz (Head of Engineering), inżynier specjalizujący się w obszarze internetu rzeczy w przemyśle. Zespół firmy stanowi dziś ponad 10 osób, a spółka planuje go w tym roku potroić, zatrudniając przede wszystkim deweloperów i specjalistów od robotyki.

Kogena team

Kogena rozpoczęła sprzedaż na początku roku 2021 i ma już za sobą pierwsze komercyjne wdrożenia. Z Platformy CobotMonitor korzystają w swoich zakładach produkcyjnych tacy globalni gracze jak Unilever czy Diehl Control, oraz polskie firmy, m.in. BM Optik. Startup rozpoczyna też pierwsze wdrożenia poza Europą, m.in. w Chinach, Meksyku i Stanach Zjednoczonych.

Teraz Kogena pozyskała blisko 4,5 mln zł w rundzie seed, której przewodził fundusz Kogito Ventures, wraz z kolektywem aniołów biznesu. Udział w rundzie wziął także fundusz Satus Starter VC oraz Piotr Ambrozowicz, anioł biznesu, menedżer z 25-letnim doświadczeniem m.in. w Work Service i Otto Group.

Startup przeznaczy pozyskane środki na dalszy rozwój oprogramowania do monitorowania cobotów, integrację platformy CobotMonitor z kolejnymi producentami robotów i akcesoriów, rozwój funkcji predictive maintenance, przewidującej konieczne naprawy i przeglądy, a także rozwój sprzedaży w Europie, Ameryce Północnej i Azji.

Maciek z zespołem stworzyli narzędzie, które pozwala maksymalnie wykorzystać potencjał drzemiący w robotach współpracujących dzięki wykorzystaniu generowanych przez nie danych. Rynek cobotów rośnie w tempie 30 proc. rocznie i przyspiesza, bo zalety włączenia ich w procesy produkcyjne i logistyczne są ogromne. Do inwestycji, oprócz doświadczenia zespołu, tempa działania i dużego potencjału rynkowego, przekonały nas rozmowy z klientami Kogeny, których cieszyło to, że w końcu mogą zdalnie i w jednym miejscu monitorować pracę cobotów i dzięki temu optymalizować ich pracę i przewidywać potrzeby serwisowe. A to przekłada się na wydajność i jakość produkcji w ich zakładach. – mówi Wojciech Niesyto, partner w Kogito Ventures.

Kogena idealnie rozwiązuje aktualne problemy w obszarze Przemysłu 4.0, gdzie możliwości dostępnych technologii i produktów znaczącą wyprzedziły umiejętność rynku do ich wykorzystania. Jednak dobre odczytanie potrzeb to nie wszystko. Konieczna jest jeszcze zdolność do ich zaspokojenia. Tu przekonała nas zarówno dojrzałość rozwiązania, jak i zespół łączący w jednym miejscu szerokie kompetencje rynku automatyki i robotyki oraz zaawansowanych rozwiązań IT. Kogena posiada wszystkie atuty, aby stać się wartościowym przedsiębiorstwem, a dla nas udaną inwestycją. – mówi Stanisław Rogoziński, partner w funduszu Satus Starter.

Coboty, czyli roboty współpracujące, to jeden z najważniejszych elementów Przemysłu 4.0, który na naszych oczach odmienia pracę fabryk, zakładów produkcyjnych i magazynów. Pandemia COVID-19 oraz regulacje takie jak ulga na robotyzację, przyspieszają proces automatyzacji pracy również w małych i średnich firmach. CobotMonitor, który rozwija Kogena, pozwala im dostosować pracę cobotów do ich potrzeb, nie na odwrót. Widzimy na tym rynku olbrzymi potencjał, który zamierzamy wykorzystać. Cieszymy się, że mamy na pokładzie inwestorów, którzy podzielają naszą wizję i chcą pomóc nam w komercjalizacji i ekspansji Kogeny nie tylko w Polsce i Europie, ale wszędzie tam, gdzie pracują coboty. – mówi Maciej Plebański, Założyciel i CEO Kogena.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments