Firma Savangard właśnie wprowadza na rynek nowe rozwiązanie z zakresu otwartej bankowości. Whizzapi to gotowy agregator API, który pozwala na szybką integrację ze wszystkimi API bankowymi w Polsce przy użyciu jednego interfejsu. Otwiera to całkowicie nowe możliwości, nie tylko bankom, ale również firmom z innych sektorów, m.in. ubezpieczeniowego czy energetycznego, które mogą od teraz zyskać dostęp do pełnego potencjału otwartej bankowości.

Sektor bankowy w Polsce jest od dawna pionierem nowych technologii oraz siłą napędową cyfrowej transformacji gospodarki, dzięki czemu możliwy był rozwój tzw. otwartej bankowości. Dzięki unijnej dyrektywie PSD2 i wiążącej się z nią możliwości budowania aplikacji opartych o dane bankowe także przez strony trzecie (TPP – Third Party Provider), coraz więcej firm może wykorzystać potencjał open bankingu. Kluczem do sukcesu dla przedsiębiorstw chcących np. świadczyć usługę dostępu do informacji o rachunku są wydajne agregatory API, pozwalające w kilka sekund zintegrować się i przetworzyć dane pochodzące z różnych banków przy wykonaniu tylko jednej interakcji.

Otwarta bankowość dla firm

Przykładem takiego agregatora może być stworzone przez firmę Savangard Whizzapi. Rozwiązanie zapewnia szybkie i optymalne połączenie z API bankowymi i wejście w świat otwartej bankowości bez konieczności uwzględniania różnic implementacyjnych pomiędzy bankami. Whizzapi realizuje dyrektywę PSD2 z perspektywy TPP, zapewniając najwyższe standardy bezpieczeństwa. Zgodnie ze wspomnianą dyrektywą w ramach usług oferowanych jako licencjonowana strona trzecia, Whizzapi umożliwia ich dwa typy: AIS (Account Information Service), czyli dostęp do rachunku, oraz PIS (Payment Initiation Service), która umożliwia inicjowanie płatności.

„Polscy przedsiębiorcy już przyzwyczaili się do korzystania z dobrodziejstw cyfrowej bankowości, chętnie wybierają nowoczesne metody płatności, czy korzystają z profilu zaufanego. Nadszedł czas, aby poznali także zalety otwartej bankowości. Dzięki Whizzapi mogą oni w prosty sposób, za zgodą klienta, korzystać z informacji o jego rachunku, ułatwiając mu w ten sposób realizację wielu usług, takich jak choćby zakup ubezpieczenia czy opłatę rachunków bezpośrednio w aplikacji dostawcy” – podkreśla Janusz Konik, Prezes Zarządu Savangard.    

Zalety dla małych i dużych przedsiębiorstw

W jakich sektorach w szczególności można wykorzystać zalety otwartej bankowości? Oprócz wspomnianych już branż: ubezpieczeniowej (m.in. ocena ryzyka danej osoby na podstawie jej wydatków na poszczególne kategorie produktów) czy energetycznej (m.in. zapłata za rachunki, bezpośrednio w aplikacji dostawcy, bez potrzeby przekierowywania do banku), Whizzapi może wspierać także klientów związanych z rynkiem franczyzy, pożyczek, windykacji czy księgowości.

„Tak naprawdę, potencjał agregatora API może być wykorzystany w każdym przedsiębiorstwie, które zechce ułatwić w ten sposób klientom dostęp do swoich usług. Franczyzodawcy mogą dzięki temu zweryfikować płynność finansową potencjalnych partnerów, windykatorzy oszacują zdolność finansową dłużnika i zaproponują optymalny harmonogram spłat, a księgowi w łatwy sposób pobiorą wyciągi. To dodatkowy komfort dla finalnego klienta, który w uwierzytelniony i bezpieczny sposób udostępnia dane rachunku, a dla firmy szansa na zbudowanie dodatkowej przewagi konkurencyjnej i optymalizacja kosztów obsługi” – dodaje Janusz Konik.

Whizzapi jest już dostępne dla małych, jak i dużych firm – może być zaimplementowane lokalnie lub w chmurze.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments