DLA Piper: Polska wśród trzech krajów europejskich z prognozowanymi największymi inwestycjami w rozwój sieci światłowodowej do lokalizacji użytkownika końcowego (FTTP).

W sektorze tradycyjnie zdominowanym przez duże firmy telekomunikacyjne, inwestorzy infrastrukturalni i instytucjonalni co raz bardziej interesują się infrastrukturą cyfrową i globalnym rozwojem szerokopasmowego przesyłu po światłowodzie, a w szczególności do lokalizacji użytkownika końcowego (Fibre to the Premises – FTTP) – to główny wniosek z badania ujętego w raporcie globalnej kancelarii DLA Piper i TMT Finance, Przyszłość w pełni światłowodowa: trendy inwestycyjne na rynku FTTP 2021 (Building a Full Fibre Future: European FTTP Investment Trends 2021).

Ośmiu na dziesięciu (84%) respondentów uważa, że inwestorzy infrastrukturalni będą najbardziej aktywni w przyszłych projektach FTTP, podczas gdy niecała jedna trzecia (29%) operatorów telekomunikacyjnych będzie równie aktywna – stanowi to spadek o 15% w porównaniu do minionych 24 miesięcy. Fundusze emerytalne także planują zwiększyć swoją działalność inwestycyjną w FTTP z poziomu 20% do ponad 27%. Plany inwestycyjne niewątpliwie przełożą się na powstawanie i rozwój nowych projektów FTTP. Ponadto praca zdalna tak bardzo upowszechniona w czasach pandemii tylko dodatkowo wzmocniła zapotrzebowanie na łącza z ultra szybkim dostępem szerokopasmowym, co ma równie kluczowe znaczenie przy planowaniu kierunków inwestycyjnych w Europie – twierdzi tak ponad jedna czwarta (28%) respondentów. 

Ponad trzy czwarte respondentów oczekuje, że ogólna wartość inwestycji europejskich w FTTP wzrośnie w ciągu najbliższych dwóch lat. Prawie jedna czwarta z nich (23%) planuje inwestycje na poziomie 500 mln – 1 miliard euro, podczas gdy kolejne 14% respondentów zainwestuje ponad 1 miliard euro.

Wg respondentów, trzy kraje europejskie z planowanymi największymi inwestycjami w FTTP to Niemcy (26%), Wielka Brytania (21%) i Polska (15%). Rynek FTTP stanowi atrakcyjny kierunek inwestycyjny w porównaniu do innych sektorów, wciąż dostępne jest też korzystne finansowanie projektów FTTP, a same fundusze posiadają aktualnie wystarczające zasoby kapitałowe pod inwestycje (tzw. dry powder).

„Pandemia COVID-19 przyśpieszyła wzrost wymogów technologicznych i infrastrukturalnych. FTTP staje się wyjątkowo atrakcyjnym celem inwestycyjnym w Europie głównie dzięki zapotrzebowaniu na ultra szybki szerokopasmowy dostęp, wspierającej polityce rządów, powszechnym zainteresowaniu docelowych użytkowników i utrzymującym się poziomom finansowań oraz apetytom inwestycyjnym ze strony banków i instytucji sektorowych”komentuje Marek Sawicki, partner, szef Private Equity i współkierujący praktyką Prawa Spółek, Fuzji i Przejęć warszawskiego biura DLA Piper.

Nasze badanie wskazuje, że 43% respondentów (zwłaszcza fundusze infrastrukturalne) planuje zaangażować się w pięć i więcej transakcji fuzji i przejęć w sektorze FTTP w ciągu najbliższych dwóch lat. Obiecującym wydaje się fakt, że Polska zajmuje wysokie trzecie miejsce wśród krajów europejskich jeśli chodzi o deklarowany poziom inwestycji w FTTP. W 2018 r. Polski rząd przyjął „Narodowy Plan Szerokopasmowy do roku 2025”, co tylko wzmacnia wyniki naszego badania” – dodaje Marek Sawicki. 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments