Synerise, firma zajmująca się sztuczną inteligencją, a także jedno z najszybciej rozwijających się w tym zakresie przedsiębiorstw w Europie, znane z autorskiej platformy wykorzystującej AI w biznesie, udostępniło na licencji Open Source bibliotekę o nazwie Cleora – narzędzie, które umożliwia szybkie uczenie wektorowych zanurzeń bardzo dużych grafów w przestrzeniach sferycznych.

Synerise pracowało nad projektem od kilku lat i stworzyło łatwy w użyciu framework, który można zastosować do dowolnych zestawów danych bez ograniczeń.

Cleora jest modelem ogólnego przeznaczenia, służącym do wydajnego i skalowalnego uczenia stabilnych, induktywnych zanurzeń wektorowych encji w heterogenicznych danych relacyjnych. Narzędzie przypisuje encjom wektory w n-wymiarowych przestrzeniach sferycznych, używając bardzo szybkich i stabilnych iterowanych projekcji losowych, co pozwala na osiągnięcie imponującej wydajności i skalowalności. W porównaniu do wcześniejszych narzędzi o podobnym przeznaczeniu, wymagających klastra serwerów, Cleora pozwala na zanurzanie gigantycznych grafów i hipergrafów nawet na jednej maszynie.

„W Synerise wierzymy, że dzielenie się wiedzą i udostępnianie innowacji w licencji Open Source pomoże wielu firmom opracować szybsze rozwiązania w dziedzinie sztucznej inteligencji”Barbara Rychalska – AI Research Scientist w Synerise.

Najistotniejsze cechy zanurzeń grafów przy użyciu Cleory

  • Heterogeniczne tabele relacyjne mogą być zanurzane bez zbędnego przetwarzania wstępnego
  • Zbiory danych złożone z mieszanych danych interakcyjnych i tekstowych mogą być zanurzane z łatwością
  • Rozwiązanie problemu “zimnego startu” w naturalny, elegancki sposób
  • Wydajne aktualizacje wektorów w trybie on-line
  • Obsługa zanurzeń multi-modalnych
  • Stabilność zanurzeń inkrementalnych, brak potrzeby wyrównywania i obrotów po aktualizacji wektorów
  • Gigantyczne zbiory danych mogą być zanurzane w ciągu sekund / minut na jednej maszynie

Synerise zapewnia, że algorytm Cleora jest ponad 150 razy szybszy niż DeepWalk i 8 razy szybszy niż PyTorch-BigGraph autorstwa Facebooka, zajmując tym samym czołową pozycję wraz z technologicznymi gigantami. Jakość otrzymywanych wyników przewyższa lub jest konkurencyjna w stosunku do innych platform. Artykuł naukowy ze szczegółowym opracowaniem zostanie opublikowany za 2 tygodnie. Kod źródłowy rozwiązania jest już dostępny na koncie Synerise GitHub.

„Zdecydowanym potwierdzeniem innowacyjności algorytmów Cleory jest fakt, że używamy ich jako integralnego elementu platformy Synerise AI od kilku lat. Jesteśmy liderem nie tylko w obserwowaniu otaczającej nas rzeczywistości, ale także we wnoszeniu realnego wkładu w naukę i w proces jej tworzenia” – Jacek Dąbrowski – Chief Artificial Intelligence Officer w Synerise.

Cleora jest wykorzystywana przez Synerise na potrzeby własne, współpracując z Terrarium DB, przetwarzając miliardy danych w czasie rzeczywistym. Algorytmy Cleora są elastyczne i mogą być użyte w ogromnej skali dla wielu segmentów rynkowych, między innymi w handlu detalicznym, bankowości i telekomunikacji. Cleora jest również stosowana do osadzania danych wejściowych w EMDE (Efficient Manifold Density Estimation), który także został stworzony przez zespół Synerise.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments