OVHcloud, wiodący europejski dostawca usług chmurowych o globalnym zasięgu, w Polsce rozwija połączenia sieciowe między wschodem i zachodem. Buduje bazę klientów, m.in. dzięki migracji z chmur technologicznych gigantów.

Mamy usługi konkurencyjne dla wielkich graczy chmurowych z USA, migrujemy klientów z tych chmur gigantów technologicznych. Udowodniliśmy nasze możliwości świadczenia usług w trakcie pandemii, bezpieczeństwo i ochronę danych. Wielu klientów jak np. ClickMeeting pytało o to i chciało przenieść swoje zasoby chmurowe do Europy. Ponadto nie ma u nas vendorlocking, świadczymy usługi w geografii europejskiej, co jest ważne chociażby z powodu RODO. Nasza firma na świecie na wielu międzynarodowych klientów i jeśli mają oni potrzebę zbudowania zasobów w Europie Centralnej oferujemy im łatwe skalowanie” – wskazał szef OVHcloud w Polsce Robert Paszkiewicz.

Robert Paszkiewicz, OVHcloud Polska

Wskazał, że OVHcloud ma długoterminowy plan transformacji energetycznej i tu firma rozważa konsorcjum z firmą zajmującą się produkcją farm wiatrowych. Według jego słów OVHcloud interesowałaby bezpośrednia współpraca i aby energia była faktycznie zielona według ram prawnych. Paszkiewicz przypomniał też, że firma rozwija rozwiązanie chłodzenia cieczą serwerów.

Cztery lata temu OVHcloud otworzyło centrum danych pod Warszawą z 30 tys. fizycznych serwerów.

Nie doszliśmy do takiego poziomu obłożenia, aby konieczne były następne inwestycje. Niemniej w przyszłości nie jest wykluczone, że zdecydujemy się na realizację drugiego centrum danych. Natomiast inwestujemy w połączenia sieciowe, czyli point of presence – jako internetowy łącznik między wschodem a zachodem” – wskazał szef OVHcloud w Polsce.

OVHcloud już po raz ósmy gromadzi społeczność podczas OVHcloud Ecosystem Experience. W wirtualnej konferencji dla 10 000 uczestników wystąpi 150 prelegentów z całego świata, którzy w trakcie 90 sesji, przez 3 dni, opowiedzą o ekosystemie chmury obliczeniowej.

Każdy dzień zorganizowano pod innym hasłem przewodnim, w wydarzeniu wezmą udział liderzy OVHcloud oraz goście z różnych krajów. Sesje zaplanowano tak, by w jak najlepszy sposób zademonstrować, jak ekosystem może zmieniać podejście wobec danych, proponując zaufaną, zrównoważoną i wydajną alternatywę względem oferty rynkowych hegemonów.

Ekosystem zapewniający większą suwerenność danych

Suwerenność danych jest dla OVHcloud wartością strategiczną. Współpracując z ponad 3000 firm partnerskich, zgromadzonych wokół 4 uniwersów i dedykowanych programów, takich jak Open Trusted Cloud i OVHcloud Marketplace, europejski lider cloud zrealizował potężne inwestycje, aby w 2020 roku wzmocnić swoją pozycję technologicznie oraz geograficznie.

Wykorzystując multi-lokalność, OVHcloud konsekwentnie wzmacnia swoją infrastrukturę, aby sprostać specyfice każdego regionu, oferując usługi wolne od eksterytorialnych wpływów, niezależnie od tego, gdzie znajduje się każdy z 1,6 miliona klientów grupy. Firma zwiększyła też zatrudnienie, chcąc skuteczniej adresować potrzeby użytkowników chmury.
W ramach stałego zaangażowania na rzecz europejskiej cybersuwerenności, OVHcloud zajmuje również kluczowe miejsce w ramach platformy GAIA-X, aby promować europejskie wartości w branży chmurowej na całym świecie.

Zaangażowanie to jest poparte innowacyjnymi projektami, takimi jak partnerstwo strategiczne zawarte z T-Systems, mając na celu współtworzenie unikatowej, suwerennej platformy opartej na chmurze publicznej. Dodatkowo firma konsekwentnie realizuje przyjętą strategię, by zdobyć znaki jakości takich zaufanych organizacji, związanych z cyberbezpieczeństwem jak SecNumCloud we Francji, AgID we Włoszech, czy C5 w Niemczech lub dołączyć do platform, takich jak G-Cloud w Wielkiej Brytanii.

Michel PAULIN, membre du Comité exécutif d’OVH, au siège de l’entreprise à Roubaix, le 27 novembre 2018.

Wytyczenie trzeciej ścieżki w świecie danych nie jest łatwym zadaniem, ale jesteśmy przekonani, że uda nam się tego dokonać dzięki wyjątkowemu i silnemu ekosystemowi opartemu na podstawowych wartościach, takich jak otwartość, odwracalność i przejrzystość” – deklaruje Michel Paulin, CEO OVHcloud.

Ekosystem umożliwiający zrewolucjonizowanie świata danych, ale w zrównoważony sposób

Zrównoważony rozwój i wydajność stanowią rdzeń systematycznych osiągnięć OVHcloud już od ponad 15 lat. Pionowo zintegrowany model biznesowy pozostaje kluczowym atutem, który zgodnie z założeniami, pozwala jednocześnie zmniejszać ślad węglowy, umożliwiając przy tym cenową konkurencyjność.

Firma wdrożyła chłodzenie cieczą już w 2003 roku, osiągając w rezultacie wiodącą
efektywność zużycia energii (PUE) na poziomie od 1,3 do 1,09, podczas gdy średnia w branży wynosi prawie 2. Stawiając na systemy chłodzenia cieczą, OVHcloud dołożyło też wszelkich starań by osiągnąć wyjątkowo niskie zużycie wody. Obecnie wskaźnik efektywności wynosi 0,2.

Obrazując zjawisko, potrzebujemy jedynie szklanki wody, aby chłodzić serwer przez 10 godzin, podczas gdy branża, średnio, zużywa na to całą butelkę. Nasze centra danych obsługujemy w sieciach niskoemisyjnych, a do ich „budowy” wykorzystujemy już istniejące budynki. Stosujemy recykling komponentów serwerów. Każdy element, jeśli to możliwe, otrzymuje drugie, a nawet trzecie życie… Możemy osiągnąć nasze cele w zakresie trio: energia/woda/węgiel, więc musimy działać i to działać już teraz” – podkreśla François Sterin, EVP Industry w OVHcloud.

Co więcej, zarząd postawił przed firmą ambitne zobowiązanie: neutralność węglową dzięki
mieszance czystej energii odnawialnej do 2025 r., a do 2030 r. osiągnięcie zerowej emisji netto. Chcąc zrealizować ten ambitny cel OVHcloud zdefiniowało 5 kluczowych elementów: monitoring, projektowanie, energia odnawialna, gospodarka o obiegu zamkniętym i mobilizacja ekosystemów. To one zyskają priorytet w nadchodzących miesiącach. Ponadto OVHcloud nawiązało współpracę z wiodącym europejskim instytutem badawczym Inria.

Ekosystem, który wstrząśnie światem danych

W ciągu ostatnich kilku lat grupa OVHcloud pracowała nad przeprojektowaniem swojej
infrastruktury sieci, w efekcie czego stworzyła system, który z łatwością może obsłużyć nawet globalny wzrost ruchu internetowego. Oprócz tej nowej, skalowalnej, energooszczędnej i odpornej architektury, globalny lider chmury umożliwił obsługę szerszego zakresu przypadków użycia, koncentrując się głównie na odporności i zdolności do skalowania.

Dzięki zupełnie nowej, ultrawydajnej infrastrukturze High-End, OVHcloud otwiera nowy etap na ścieżce wzrostu, łącząc najlepsze w swojej klasie technologie, aby rozwiązać konkretne przypadki użycia klasy enterprise, a także gotowe do użycia klastry serwerów.

Ponadto, chcąc sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na przechowywanie danych oraz potrzebom związanym z rozwojem sztucznej inteligencji, OVHcloud wzbogaciło portfolio rozwiązań, przyśpieszając plan rozbudowy tej kompetencji, za sprawą przejęcia technologii OpenIO i EXTEN oraz dostarczając kompletny zestaw narzędzi AI. Dzięki temu firmy mogą budować własne rozwiązania AI lub używać gotowych aplikacji AI, opartych na ekosystemie OVHcloud, korzystając z przejrzystego i przewidywalnego cennika.

Rozwiązania AI firmy OVHcloud udostępnią narzędzia do sztucznej inteligencji i rozwiązania
wybranych partnerów, aby zapewnić spójne działanie – umożliwia to pełna integracja narzędzi i ofert partnerów w całym uniwersum OVHcloud. W tym celu wybrano 30 czołowych europejskich ekspertów z zakresu sztucznej inteligencji, którzy są w stanie dostarczyć i skalować kompleksowe rozwiązania z tej dziedziny.

Oprócz 2 nowych centrów danych, które otworzyliśmy w tym roku, chcąc sprostać konkretnym wymaganiom prawnym, także ten nowy element stanowić będzie kluczowy zasób, który zapewni użytkownikom naszej chmury dostęp do najlepszych rozwiązań AI w otwartej i zaufanej strukturze” – zwraca uwagę Alain Fiocco, CTO w OVHcloud.

To jednak nie wszystko. Nadchodzący rok przyniesie ze sobą kolejne nowości, zapowiadaOVHcloud.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments