MCI ocenia, że dla ATM ważne będzie utrzymanie wiodącej pozycji na rynku data center, w szczególności w segmencie hyperscale, czyli kontraktów z największymi globalnymi klientami data center. Tego rodzaju inwestor jak Goldman Sachs z pewnością wesprze spółkę w pozyskiwaniu takich kontraktów, ocenił w rozmowie z ISBtech Tomasz Czechowicz, prezes MCI w ramach I części DNIA Z MCI.

ATM to bardzo ciekawa transakcja, duża kwotowo i sfinalizuje się ona zapewne na przełomie roku. Cieszy nas, że zrealizowaliśmy transakcję z tak renomowanym partnerem jak Goldman Sachs, który wprowadzał też Allegro na GPW. Nastąpił gwałtowny wzrost zainteresowania sektorem data center w Polsce, Warszawa staje się jednym z ośrodków na tym rynku w Europie, a ATM jest jego liderem” – ocenił Czechowicz.

DZIEŃ Z MCI:

Czechowicz, MCI: Polski e-commerce osiągnął masę krytyczną

W planach MCI 3 do 5 nowych inwestycji

„GPW wraca jako opcja finansowania tematów wzrostowych” – Czechowicz

Rynek ten się globalizuje, dużo kontraktów to firmy amerykańskie i trzeba mieć amerykańskie relacje, żeby wygrywać i zabezpieczyć kontrakty. Fundusz czysto polski to już trochę za mało, by na takim etapie zadbać o rozwój. Bardzo ważne jest by ATM utrzymał pozycję w segmencie hyperscale, czyli kontraktów największymi globalnymi klientami data center. Wydaje mi się, taki inwestor daje „efekt dynamiczności” i pozwoli spółce utrzymać się na rynku dużych kontraktów, które będą tworzyły największy przyrost rynku. Nie ma dużo inwestycji Goldman Sachs w Polsce, więc to tym bardziej cieszy i jest dobre dla kraju” – dodał prezes.

MCI.EuroVentures i Mezzanine Management uzgodniły sprzedaż 100 proc. akcji ATM SA, lidera polskiego rynku centrów danych. Kupującym jest Global Compute Infrastructure LP, platforma wspierana przez Goldman Sachs Merchant Banking Division. Planowane zamknięcie transakcji spodziewane jest do końca 2020 roku.

MCI.EuroVentures po raz pierwszy zainwestował w ATM w 2016 roku, następnie skonsolidował 100 proc. akcji wraz z Mezzanine Management. ATM posiada blisko 20 tys. mkw. nowoczesnych centrów danych w Warszawie, co czyni z tej firmy największego operatora centrów danych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

Polski rynek centrów danych systematycznie rośnie w wyniku gwałtownej cyfryzacji polskiej gospodarki, która znacząco przyspieszyła w związku z pandemią COVID-19. Polska szybko staje się kluczowym rynkiem dla największych klientów centrów danych na świecie: w ostatnich miesiącach inwestycje w Polsce zapowiedziały największe światowe firmy z branży, takie jak Google i Microsoft, które zadeklarowały wielomiliardowe inwestycje w tzw. lokalne strefy dostępności. To stawia Warszawę na równi z takimi hubami, jak Frankfurt czy Paryż pod względem infrastruktury data center.

ATM stale zwiększał skalę swoich centrów danych oraz sieć światłowodową liczącą 4500 km i jest obecnie jedynym w pełni zintegrowanym i gotowym na obsługę tzw. hyperscalerów dostawcą centrów danych w Polsce.

Transakcja sprzedaży kończy przegląd opcji strategicznych zainicjowany przez ATM w czerwcu 2019 roku.

ATM był do tej pory naszą największą inwestycją, dlatego włożyliśmy wiele wysiłku w pozyskanie doskonałego zespołu zarządzającego złożonego z ekspertów pod kierownictwem Piotra Sieluka i Daniela Szcześniewskiego, który przekształcił ATM z lidera technologicznego w dobrze działający i efektywny biznes. EBITDA firmy podwoiła się w trakcie naszej inwestycji dzięki sprawnym procesom sprzedaży i rozważnemu podejściu kosztowemu. Zastosowaliśmy również innowacyjną strukturę finansowania transakcji, która pozytywnie wpływa na zwrot z tej inwestycji. Środki pozyskane ze sprzedaży ATM pozwolą MCI na zwiększenie dynamiki nowych inwestycji buyout w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej” – wskazał Maciej Kowalski, partner i zarządzający funduszem MCI.EuroVentures.

„Wychodzimy z tej firmy zostawiając ją w bardzo dobrej kondycji finansowej i operacyjnej oraz na dobrej drodze do utrzymania pozycji lidera na polskim rynku centrów danych. Cieszymy się, że sfinalizowaliśmy tę inwestycję z Global Compute i Goldman Sachs Merchant Banking Division. Jesteśmy przekonani, że nowy właściciel będzie wspierał firmę i kadrę zarządzającą w kontynuowaniu jej imponujących osiągnięć” – dodał Przemysław Głębocki, co-managing partner i dyrektor inwestycyjny w Mezzanine Management.

Jesteśmy niezmiernie podekscytowani rozpoczęciem naszego przedsięwzięcia z Goldman Sachs, ogłaszając umowę przejęcia ATM SA. Początkowo przyciągnęła nas możliwość przejęcia wiodącej firmy zajmującej się centrami danych na szybko rozwijającym się rynku w Polsce, ale szybko zdaliśmy sobie sprawę, że światowej klasy zespół zarządzający kierowany przez Piotra Sieluka i Daniela Szczęśniewskiego będzie w stanie zrealizować nasze ambitne plany ekspansji w regionie. Wierzymy, że wyjątkowe połączenie ATM, Goldman Sachs i Global Compute przyniesie ogromne korzyści naszym klientom i partnerom, ponieważ zapewniamy kreatywne rozwiązania stosowne dla ich potencjału i potrzeb rozwojowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Chciałbym podziękować MCI i Mezzanine Management za przemyślane zarządzanie inwestycją w ATM, dzięki czemu spółka ma dziś pozycję zapewniająca dalsze sukcesy” – podsumował Scott Peterson, dyrektor generalny Global Compute.

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments