Oatly planuje rozszerzyć dystrybucję w sieciach detalicznych w Polsce

Roland Griesebner, General Manager DACH & PL firmy Oatly w rozmowie z ISBtech o rynku wegańskich produktów spożywczych, współpracy z sieciami handlowymi działającymi w Polsce i planach rozwoju spółki.

1. Jak oceniają Państwo aktualny stan rynku wegańskich produktów spożywczych w Polsce vs globalnie?

Globalnie rynek żywności wegańskiej rośnie bardzo szybko, napędzany rosnącym zainteresowaniem konsumentów oraz konsumentek zdrowym stylem życia, troską o środowisko oraz rosnącą dostępnością i różnorodnością produktów. W wielu krajach europejskich dieta roślinna stała się już głęboko zakorzenionym trendem społecznym, widocznym zarówno w ofercie detalicznej, jak i dostępnych opcjach gastronomicznych. Widzimy, że Polska nadąża za tymi trendami. Na przykład między 2020 a 2022 rokiem sprzedaż produktów roślinnych wzrosła o 109%, osiągając wartość 729 mln zł [1]. Dlatego wierzymy, że to idealny moment, aby Oatly wprowadziło swoje produkty na rynek polski.

2. Jakie czynniki najbardziej napędzają wzrost popytu na produkty roślinne w
Polsce?

Badania przeprowadzone przez IQS na temat zrównoważonego odżywiania i roślinnych alternatyw żywności w Polsce, zlecone przez Oatly, wskazują, że kluczowe motywacje są związane ze świadomością zdrowotną, troską o środowisko oraz zmieniającymi się preferencjami smakowymi i stylami życia. Wśród osób ograniczających spożycie mleka krowiego, prawie jedna trzecia robi to z potrzeby świadomego odżywiania, nieustannie poszerzając swoją wiedzę na temat wpływu diety na zdrowie. Dodatkowo, prawie połowa tych osób wyraża chęć zakupu żywności o niskim śladzie węglowym.

Dlaczego to jest ważne? Ogólnie rzecz biorąc, produkty roślinne mają mniejszy wpływ na klimat niż produkty pochodzenia zwierzęcego [2]. Jako firma zobowiązujemy się również do dotarcia do większej liczby osób z przejrzystymi informacjami na temat naszego wpływu na środowisko, dlatego umieszczamy ślad węglowy CO2e na każdym produkcie. Celem jest zmiana kursu, przekształcenie nawyków żywieniowych w takie, które nie szkodzą naszej planecie i nie pogłębiają kryzysu w sektorze żywnościowym.

3. Jakie wyzwania widzą Państwo na drodze do masowego przyjęcia produktów
wegańskich?

Jak we wszystkich krajach UE, programy rządowe i polityka rolno-spożywcza historycznie zawsze faworyzowały sektor mleczarski lub hodowlę zwierząt– poprzez dotacje lub programy, takie jak szkolny program mleczny UE. Produkcja żywności roślinnej często jest dyskryminowana. Jednocześnie nasze badania pokazują, że połowa respondentów oraz respondentek nie czuje się poinformowana o wpływie środowiskowym żywności, którą kupują – choć, jak wcześniej wyjaśniono, wielu interesuje się spożywaniem produktów o mniejszym wpływie na klimat.

Edukacja na temat dostępnych opcji dietetycznych, w tym bardziej szczegółowych rodzajów diet opartych na roślinach, mogłaby pomóc konsumentom oraz konsumentkom podejmować bardziej świadome wybory żywieniowe. Faktem jest, że jedna trzecia globalnych emisji gazów cieplarnianych jest spowodowana przez przemysł spożywczy, a połowa z tego pochodzi z hodowli zwierząt [3]. Przejście na dietę bardziej opartą na roślinach może pomóc zmniejszyć negatywny wpływ na klimat.

Dodatkowo, uważamy, że wiele osób może nie zdawać sobie sprawy, że produkty roślinne mogą naprawdę świetnie smakować. Dlatego jako część kampanii wiosną tego roku otworzyliśmy „Bar NIEMleczny” w barze mlecznym Prasowy w Warszawie jako pop-up na jeden dzień, pokazując, że możliwe jest przygotowanie pysznych polskich dań z naszymi produktami. Spotkało się to z dużym zainteresowaniem i wywołało wielkie poruszenie wśród konsumentów oraz konsumentek w Warszawie.

4. Jak oceniają Państwo znaczenie współpracy z sieciami handlowymi, takimi jak Żabka, dla rozwoju rynku wegańskich produktów w Polsce?

Nam chodzi o to by wesprzeć osoby w przejściu z mlecznych produktów na roślinne. Widzimy, że współprace odgrywają kluczową rolę w rozwoju rynku roślinnych produktów w Polsce. Żabka to sieć z bardzo szerokim zasięgiem. Dzięki naszej obecności w tej sieci, obecnie w około 3000 sklepach, klienci oraz klientki mogą pić swoją kawę z napojem roślinnym.

Wiele osób długo czekało na takie rozwiązanie, zwłaszcza ci, którzy codziennie borykają się z nietolerancją laktozy lub zdecydowali się z przyczyn etycznych i środowiskowych przestać spożywać mleko krowie. Co więcej – chcemy również przekonać tych, którzy jeszcze nie próbowali napoju owsianego, że nasz jest równie smaczny (o ile nie smaczniejszy, jeśli mnie spytasz) jak mleko krowie.

5. Jakie są plany rozwoju Oatly na polskim rynku na najbliższe lata?

Polska jest jednym z największych producentów nabiału w Europie, dlatego mamy ogromny potencjał, aby pokazać polskim konsumentom oraz konsumentkom, że produkty roślinne mogą smakować nawet lepiej niż ich odpowiedniki na bazie mleka krowiego. Na początku skupimy się na kategorii napojów owsianych; to od niej zaczynamy w każdym rynku.

Oatly Barista Edition jest już integralną częścią polskiej sceny kawowej – dzięki temu produktowi jesteśmy obecni w 60% wszystkich specjalistycznych kawiarni w całej Polsce.
Chcemy kontynuować ten sukces i planujemy rozszerzyć dystrybucję naszych produktów w sieciach detalicznych w Polsce, z niecierpliwością oczekując każdego nowego partnerstwa. Naszym celem jest stać się wiodącą marką w dystrybucji napojów owsianych, tak jak już działamy na innych rynkach z naszym Oatly Barista Edition. Warto dodać, że Oatly Barista Edition jest zdecydowanie najpopularniejszą alternatywą mleka we wszystkich krajach niemieckojęzycznych [4]. Oczywiście rozważamy również wprowadzenie innych kategorii produktów na polski rynek. Uważamy, że owies ma przewagę, umożliwiając tworzenie całego zakresu alternatyw dla nabiału.

1 GFI EUROPE / Poland: Plant-Based Foods Retail Market Report (2020-2022)
2 Poore, J., & Nemecek, T. (2018). Reducing food’s environmental impacts through producers and consum-ers. Science, 360(6392), 987-992.
https://doi.org/10.1126/science.aaq0216

3 Poore, J., & Nemecek, T. (2018). Reducing food’s environmental impacts through producers and consumers. Science, 360(6392), 987-
992. https://doi.org/10.1126/science.aaq0216
4 NielsenIQ, Grocery ex. HD, Num. Unit ROS; MAT w/e 22 2024
NielsenIQ, Grocery ex. HD, Num. Unit ROS; MAT w/e 20 2024
NielsenIQ, Coop, Wgt. Unit ROS; MAT w/e 20 2024

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments