Firma AMD przedstawiła 2 generacji adaptacyjne procesory z serii Versal. Procesory te zapewniają nawet 3-krotnie lepsza wydajność podsystemu AI w odniesieniu do pobieranej energii względem poprzedniej generacji, a wbudowane rdzenie Arm powinny zaoferować nawet 10-krotnie wyższą wydajność. Równocześnie firma Subaru ogłosiła, że wybrała te procesory dla swojego systemu wizyjnego ADAS (advanced driver-assistance system) o nazwie EyeSight.

Satoshi Katahira, główny menedżer odpowiedzialny za system ADAS w Subaru Corporation powiedział: Subaru wybrało procesory Versal AI Edge Gen 2, aby zapewnić następnej generacji wydajność AI i bezpieczeństwo dla przyszłych pojazdów wyposażonych w system EyeSight.

Procesory Versal AI Edge Gen 2 to optymalne połączenie różnych rozwiązań dla 3-fazowego przetwarzania, dzięki czemu wyeliminowana zostaje konieczność budowy wieloukładowego urządzenia – wszystko jest zawarte w jednym układzie:

  • Za przetwarzanie wstępne odpowiada programowalny podsystem FPGA, który zapewnia niezrównaną elastyczność w zakresie podłączania go do szerokiego spektrum sensorów, a przy tym zapewnia wysoką przepustowość i niskie opóźnienia.
  • Wnioskowaniem AI zajmuje się zestaw rdzeni wektorowych w formie oddzielnego podsystemu AI.
  • Przetwarzanie końcowe to z kolei domena rdzeni Arm, dzięki którym możliwe jest podejmowanie złożonych decyzji i kontrola nad aplikacjami o krytycznym znaczeniu dla bezpieczeństwa.

Procesory Versal Prime Gen 2 to z kolei procesory przewidziane dla tradycyjnego przetwarzania bez funkcji AI. Łączą programowalny rdzeń FPGA z wydajnymi rdzeniami Arm, dzięki czemu są w stanie obsługiwać przetwarzanie danych z sensorów oraz złożone zadania skalarne.

Z kolei dzięki nowemu podsystemowi przetwarzania wideo (nawet wielokanałowego 8K) procesor ten doskonale nadaje się do urządzeń odpowiedzialnych za transmisję i nagrywanie wideo w standardzie UHD, a także do przemysłowych i pokładowych komputerów.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments