Ponad 280 pracowników i 40 000 mkw. wynajętej powierzchni logistycznej – Hermes Fulfilment, niemiecki dostawca usług magazynowych, podsumowuje pierwszy rok działalności w kompleksie CTPark Iłowa i zapowiada długoterminową obecność w Polsce.

Fala z Zachodu

Rośnie udział niemieckiego kapitału w polskim rynku. Aktualnie Niemcy są nie tylko głównym partnerem handlowym naszego kraju, ale i jednym z kluczowych inwestorów. Według danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej na terenie Polski zarejestrowano już ponad 9 600 spółek z niemieckim kapitałem. Patrząc na mapę, widać tendencję do lokowania biznesu bliżej zachodniej ściany kraju – w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim, dolnośląskim i opolskim działa około 43 proc. z założonych firm.

Potencjał rosnącego znaczenia gospodarczych relacji i bliskości polsko-niemieckiej granicy dostrzegła także firma Hermes Fulfilment, która w I kwartale minionego roku otworzyła swój pierwszy w kraju magazyn obsługi zwrotów. Ośrodek RTB, o powierzchni 40 000 mkw., znajduje się na terenie kompleksu produkcyjno-magazynowego CTPark Iłowa i stanowi dopełnienie realizowanego 800 metrów dalej centrum logistycznego NEON (należącego do Hermes Fulfilment). Docelowo obie inwestycje stworzą kilka tysięcy miejsc pracy.

Czasy ekspresowych dostaw

Aktualnie na terenie lubuskiej inwestycji CTP przetwarzane są zwroty dla spółek e-commerce Grupy OTTO (właściciel sklepów wysyłkowych: Bonprix, Limango czy AboutYou) – głównie na rynek niemiecki. Taka dynamika operacji jest możliwa dzięki przewagom logistyczno-transportowym regionu, między innymi rozwiniętej sieci autostrad i dróg ekspresowych. Lokalizacja centrów Hermes Fulfilment w Iłowej pozwala na realizację dostaw w formule next day delivery do znacznej części wschodnich Niemiec.

Magazyn zwrotów RTB jest częścią większej inwestycji Hermes Fulfilment w Iłowej. Doskonała lokalizacja, zapewniająca dobre połączenia z istotnymi z naszej perspektywy magazynami we wschodniej części Niemiec oraz pozytywne rozmowy z lokalną administracją utwierdziły nas, że warto rozpocząć nasz flagowy projekt w południowej części województwa lubuskiego. Nasze plany w Polsce są długoterminowe, nawiązaliśmy współpracę z Uniwersytetem Zielonogórskim, rozmawiamy też z lokalnymi szkołami, widząc duży potencjał w regionie. – mówi Joanna Komorowska, Dyrektor Zarządzający i członek zarządu Hermes Fulfilment w Polsce.

Do 2028 roku firma chce stać się jednym z trzech największych w Europie dostawców usług fulfilmentowych B2C (obejmujących składowanie, kompletowanie i wysyłkę zamówień do klienta końcowego). Magazyn zwrotów w CTPark Iłowa to punkt wyjścia do rozwoju biznesu w Polsce, będącej centrum Europy Środkowej i gwarantującej dostępność nowoczesnych powierzchni produkcyjno-magazynowych.

Trend przenoszenia operacji z Niemiec do Polski ma swoje uzasadnienie w kontekście geograficznym, gospodarczym oraz ekonomicznym. Za naszą zachodnią granicą rosną wyzwania dla dostawców usług logistycznych i handlu detalicznego w zakresie znalezienia wysokiej jakości powierzchni magazynowych. Tymczasem nasz rynek jest jednym z najszybciej rozwijających się w Europie i oferuje liczne ulgi podatkowe dla inwestorów zagranicznych. Do tego przyciąga wykwalifikowaną kadrą. Te wszystkie czynniki tworzą stabilne otoczenie biznesowe, a my chcemy je rozwijać. W zachodniej części Polski, w ramach sieci CTParks, zrealizowaliśmy dotychczas 20 proc. ze wszystkich naszych lokalnych kompleksów przemysłowo-logistycznych. – wyjaśnia Bogi Gabrovic, Director of Client Relations & Corporate Affairs w CTP Polska.

CTP od lat współpracuje też z najemcami z Niemiec. Swoje operacje w CTParks w Polsce uruchomiły między innymi firmy BayWa r.e., Fiege, PUKY czy TRUMPF Huettinger. Hermes Fulfilment rozwija logistykę zwrotów w Iłowej od roku, ale już deklaruje, że w regionie chce zostać przez kolejne dziesięciolecia, napędzając wzrost gospodarczy Lubuskiego i tworząc następne miejsca pracy. Właśnie z myślą o komforcie aktualnych i przyszłych pracowników firmy, budynek CTPark Iłowa został uzupełniony o przestrzenie socjalne i kantynę. Deweloper zwiększył też parametry doświetlenia pomieszczeń i komfort termiczny.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments