Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych wiadomości z sektora TMT z okresu 23-27 stycznia.

BIZNES I FINANSE: RYNEK

Treści w internecie: Komisja Europejska wezwała Polskę do przestrzegania przepisów UE dotyczących propagowania sprawiedliwości i przejrzystości dla użytkowników biznesowych, podała Komisja. Skierowała wezwanie do usunięcia uchybienia w tej sprawie.

Treści w internecie: Komisja Europejska wezwała Polskę do usunięcia uchybienia w związku z nieprawidłowym wdrożeniem rozporządzenia UE w sprawie przeciwdziałania rozpowszechnianiu w internecie treści o charakterze terrorystycznym, poinformowała Komisja.

E-commerce: Polskie sklepy internetowe zajmujące się sprzedażą cross-border najczęściej wybierały w 2022 r. rynki Niemiec, Czech i Rumunii, wynika z raportu polskiej platformy sklepowej IdoSell.

Komputery dla szkół: Około 370 tys. uczniów klas IV otrzyma od przyszłego roku szkolnego nieodpłatnie laptopy w ramach programu rządowego, zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Wydatki na ten cel mają sięgnąć „ok. 760 mln zł plus VAT”.

Inwestycje w IT: Prawie 2/3 polskich przedsiębiorstw (65%) planuje realizację lub kontynuację inwestycji w 2023 roku. Badane firmy będą alokować fundusze w środki trwałe, zrównoważony rozwój oraz automatyzację, wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie IFS Poland & EE przez agencję badawczą ARC Rynek i Opinia.

5G: Wpływy do budżetu z tytułu rozdysponowania częstotliwości z pasma C – na potrzeby sieci 5G szacowane są na 1,9 mld zł w 2023 r., poinformował minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM) Janusz Cieszyński.

E-commerce: Udział sprzedaży przez internet w sprzedaży detalicznej (ceny bieżące) spadł do 9,5% w grudniu 2022 r. z 11,9% przed miesiącem, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Wartość sprzedaży przez internet spadła o 9,6% w ujęciu miesięcznym.

Praca w IT: Chęć powiększania zespołów przewiduje 31% firm z branży IT w I kw. br., wynika z raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”. 28% firm tego sektora mówi o planowanych zwolnieniach, a 36% organizacji nie chce żadnych zmian w strukturach zatrudnienia. IT jest jednym z 5 spośród 8 analizowanych sektorów, które deklarują pozytywną prognozę rekrutacyjną na najbliższy czas.

E-commerce: W 2022 roku liczba kupujących w internecie ustabilizowała się na wysokim poziomie. Według raportu Gemius „E-commerce w Polsce 2022”, to 77%, czyli prawie o 1/3 więcej niż przed 2020 rokiem. Według analizy IdoSell, najbardziej efektywnej sprzedażowo polskiej platformy sklepowej, z roku na rok tendencje zakupowe zmieniają się diametralnie. „Dane odzwierciedlają nie tylko wzrosty i spadki sprzedaży, ale też nastroje społeczne. Na ich podstawie doskonale widać, jak dynamicznie zmieniają się potrzeby kupujących” – skomentowała brand manager w IdoSell Sara Dzierżawska.

IT: Polski No Fluff Jobs, portal obecny w 6 krajach Europy, postanowił po raz pierwszy przeanalizować jednocześnie wynagrodzenia w Polsce, Czechach, Ukrainie i na Węgrzech. Jak wynika z raportu firmy junior najlepiej zarobi w Czechach – od 6,7 tys. do 10 tys. zł netto +VAT, mid najlepiej zarobi w Polsce – od 14,7 tys. do 21 tys. zł netto +VAT, senior najlepiej zarobi w Ukrainie – mediana górnych widełek nawet na poziomie 22,3 tys. zł brutto.

Cyfryzacja: Według raportu retail od Adyen, dotyczącymi sektora Gastronomii w Polsce, 42% klientów restauracji chce, by przy stole polecono im dania na podstawie zamówień z aplikacji takeaway. Usprawnienia cyfrowe w ciągu 5 lat mogą dodać 5,4 pkt procentowego do całkowitej stopy wzrostu sektora gastronomii w Polsce

Baterie: LG Energy Solution prognozuje, że w tym roku zapotrzebowanie globalnego rynku baterii osiągnie 890 GWh, co oznacza 33% wzrost w stosunku do roku poprzedniego (670 GWh). Rynek baterii w Ameryce Północnej może rozwinąć się najszybciej, nawet o 60%, tym samym przewodząc ekspansji całego globalnego rynku baterii. Oczekuje się również, że rynki europejski i chiński rozwiną się odpowiednio o 40% i 20%.

BIZNES I FINANSE: SPÓŁKI

InPost: Dostarczył w ubiegłym roku 29,94 mln przesyłek przy wykorzystaniu zeroemisyjnej floty samochodów elektrycznych. Na koniec 2022 r. po polskich drogach poruszało się 463 takich pojazdów z logo InPost, które pokonały w ub.r. łącznie prawie 8 mln km, podała spółka.

Healthnomic: Podpisał term sheet z Wojskową Akademią Techniczną (WAT) inicjujący proces nabycia prawa do technologii płynnej biopsji i systemu do inaktywacji wirusów, w szczególności koronawirusów, w powietrzu, podała spółka.

JR Holding: Rozmawia z kolejnymi spółkami o inwestycji, w tym z niektórymi jest na zaawansowanym etapie negocjacji, a także intensywnie pracuje nad fundraisingiem, poinformował ISBtech CFO spółki Bartłomiej Kurylak.

Orange Polska: Ruch w sieci mobilnej Orange Polska wzrósł o 20% r/r do niemal 2,05 mln TB w 2022 roku, podał operator. W dostępie stacjonarnym wzrost transmisji danych sięgnął 23%.

Prometheus: Firma z portfela JR Holding rozpoczyna komercjalizację swojej hybrydowej platformy dronowej H2, poinformował prezes Robert Drzewiecki. Firma chce zostać światowym liderem produkcji dronów do zastosowań profesjonalnych.

Vectra: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na Vectrę ponad 22 mln zł kary za jednostronną – bez podstawy prawnej – zmianę zapisów umowy na czas nieoznaczony, a następnie bezprawne podwyższenie opłat za internet i telewizję, podał Urząd. Konsumenci mają otrzymać zwrot części opłaconego abonamentu.

Asbis: Szacunkowe skonsolidowane przychody za grudzień 2022 r. wyniosły ok. 303 mln USD, co oznacza, że spółka zrealizowała na poziomie przychodów podniesioną prognozę finansową na 2022 r.

XTPL: Miało 3,4 mln zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży w IV kw. 2022 r., w porównaniu do 1,9 mln zł rok wcześniej (wzrost o 83% r/r), podała spółka, prezentując wstępne dane. Spółka szacuje, że w całym 2022 roku przychody sięgnęły 10,1 mln zł, blisko pięciokrotnie więcej niż w 2021 roku.

Cloud Technologies: W listopadzie sprzedaż danych wzrosła o 45% r/r. 80% przychodów ze sprzedaży danych Cloud Technologies pochodzi z USA. Raportowany wskaźnik szacunkowej miesięcznej dynamiki sprzedaży danych obejmuje kluczowych klientów Cloud Technologies.

Poczta Polska: Podpisała umowę na zakup i montaż sortera do automatycznego opracowania przesyłek kurierskich, ekspresowych i paczkowych (KEP). Maszyna zasili nową sortownię w okolicy Radzymina, tzw. Warszawę II. Wartość kontraktu opiewa na kwotę 120 mln zł.

Red Hat: Jeden z wiodących światowych dostawców rozwiązań open source ogłosił, że w ramach działań ograniczających globalny kryzys klimatyczny będzie dążyć do całkowitego wyeliminowania emisji netto gazów cieplarnianych (GC) z działalności operacyjnej do 2030 roku.

DPD Polska: Zwiększa zasięg zeroemisyjnej floty. Ubiegły rok zamknęła z liczbą 300 elektrycznych busów kurierskich, które obsłużyły w 2022 roku ponad 4,5 miliona paczek i pokonały prawie 2 mln kilometrów.

Brainly: W styczniu zdecydował się zwolnić 23 pracowników w zespołach w Polsce, Hiszpanii i USA, podał serwis Sifted. Pod koniec 2022 r. start-up zwolnił prawie cały ok 25-osobowy zespół w Indiach.

Autopay: W ciągu roku liczba użytkowników systemu niemal podwoiła się. Aktualnie korzysta z niego ponad 1,8 mln kierowców, a w 2022 r. udział klientów B2B wzrósł pięciokrotnie r/r. Płatności automatyczne na polskich autostradach odpowiadają obecnie za nawet 40% wszystkich opłat za przejazd, a udział aplikacji Autopay w ogóle płatności automatycznych na niektórych odcinkach autostrad, przekracza 90%.

eService: 1 738 842 transakcje płatnicze zrealizowane w ciągu godziny, czyli o prawie 18% więcej niż w 2021 roku. Firma odnotowała też znaczny wzrost liczby terminali oraz sklepów internetowych, które obsługuje w 11 krajach Europy. W roku 2022 firma przekroczyła próg 100 tysięcy terminali udostępnionych bezpłatnie polskim przedsiębiorcom. Wyniki te umacniają pozycję eService jako lidera rynku płatności elektronicznych w Europie Środkowo-Wschodniej.

SentiOne: Zainwestował w rozwój sztucznej inteligencji ponad 42 mln zł, a ambicją spółki jest osiągnięcie pozycji lidera w technologii AI dla biznesu. Dlatego aktualnie pracuje nad stworzeniem odpowiedzi na słynny ChatGPT, ale lepiej przeszkolonej, niestwarzającej ryzyka rozpowszechniania dezinformacji i mającej zastosowanie w biznesie. „Nasze modele sztucznej inteligencji są na bieżąco douczane na specjalnie przygotowanych tekstach i wiedzy dziedzinowej, testowane m.in. na zapisach rzeczywistych rozmów klientów z call center. Patrząc na nasze zasoby – zbiory danych i zespół – jestem przekonany, że nikt nie zbuduje lepszego modelu dla języka polskiego, a następnie dla innych języków europejskich, niż my. Chcemy stać się liderem w dostarczaniu technologii AI dla biznesu, a konkretnie dla branż: finansowej, ubezpieczeniowej, medycznej, telekomunikacyjnej” – powiedział COO i współzałożyciel SentiOne Bartosz Baziński.

IFS: Odnotował globalnie 28% wzrost przychodów ze sprzedaży oprogramowania w 2022. Z kolei wzrost przychodów z rozwiązań chmurowych sięgnął aż 80%. To wynik zarówno pozyskiwania nowych klientów jak i przechodzenia dotychczasowych na platformę IFS Cloud.

Hardis Group Polska: Po odnotowaniu silnego wzrostu w 2022 roku, planuje podwojenie zatrudnienia i otwarcie w Warszawie centrum rozwoju usług IT, dedykowanego opracowanemu przez siebie oprogramowaniu logistycznemu Reflex. Firma zamierza także rozwijać synergię z przejętą w listopadzie 2022 roku firmą Cloudity, specjalizującą się w transformacji cyfrowej i integracji rozwiązań Salesforce.

GIEŁDA, EMISJE, M&A

ING: Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) wyraziła zgodę na przejęcie kontroli nad Paymento Financial przez ING Investment Holding, podała Komisja.

Spyrosoft: Powołana niedawno spółka Spyrosoft Connect zatrudnia 25 osób i zdobyła 8 klientów, w tym dużą sieć handlu detalicznego. Firma specjalizuje się w technologii CRM i platformie Salesforce, podał Spyrosoft. Spyrosoft Connect współpracować będzie z klientami z różnych sektorów na całym świecie, skupiając się przede wszystkim na branży handlowej.

LESS: Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zatwierdziła prospekty spółek Genomtec i LESS, podała Komisja.

SatRev: Virgin Orbit zainwestował 5 mln USD w akcje SatRev, co daje wycenę polskiej spółki na ok. 120 mln USD, podał SatNev. Finansowanie będzie przeznaczone na rozwój biznesu i nowe inwestycje. Jest to największa inwestycja Virgin Orbit w Europie Środkowej.

Action: Zaprosił do składania ofert sprzedaży łącznie nie więcej niż 300 000 akcji własnych po cenie 15,3 zł za sztukę, podała spółka. Przeznaczyła na ten cel max. 4,59 mln zł.

PRODUKTY, WDROŻENIA, INNE

PKO BP, Soneta: Dzięki integracji systemów PKO Banku Polskiego i firmy Soneta, biznesowi klienci banku mogą zlecać przelewy bezpośrednio w swoim systemie ERP enova365, bez logowania do iPKO biznes, podał bank.

Orange Polska: Wprowadza nową opcję internetu światłowodowego – Światłowód Pro 2.0 do 2 Gb/s, osiąganych jako suma prędkości na co najmniej 2 urządzeniach (na jednym urządzeniu do 1 Gb/s).

Poczta Polska: W Poczcie Polskiej zakończyły się testy technologii RFID w ramach projektu naukowo-badawczego, realizowanego we współpracy z Łukasiewicz – Poznańskim Instytutem Technologicznym. System RFID na tę skalę nie był dotąd testowany nigdzie indziej na świecie, podkreślono.

Viaplay: Od marca 2023 roku polscy subskrybenci platformy streamingowej Viaplay będą mogli wybierać spośród trzech pakietów abonamentowych. Pakiet 'Total’ będzie zawierać dostęp do całości oferty Viaplay, w tym wszystkich transmisji sportowych, jak również polskich i międzynarodowych produkcji filmowych, serialowych i treści dla dzieci. Pakiet 'Medium’ będzie obejmować dostęp do wybranych transmisji sportowych oraz do całej oferty serialowej, filmowej i dla dzieci. Pakiet 'Films & Series’ zaoferuje wszystkie treści serialowe, filmowe oraz dla dzieci, bez dostępu do transmisji sportowych.

Sun & Snow: Wprowadził usługę Click & Stay, dzięki której można bezkontaktowo zarezerwować apartament, wypełnić dokumenty i w tej samej chwili uzyskać dostęp do lokalu, dzięki funkcjonalności check-in online. Pierwsze apartamenty w systemie online check-in dostępne są już w ofercie zarządzanych przez Sun & Snow apartamentów w Gdyni, Gdańsku, Sopocie, Świnoujściu, Kołobrzegu, Międzyzdrojach, Krakowie, Karpaczu, Świeradowie Zdroju, Polanicy Zdroju oraz Krynicy Zdroju.

Volkswagen Financial Services: Sieć dealerska poinformowała o sprzedaży stutysięcznego pakietu ubezpieczeń komunikacyjnych „Twoja polisa Online”. Transakcja miała miejsce w styczniu 2023 r., po niecałych czterech latach od wprowadzenia na rynek zakupu ubezpieczenia przez internet. Tak wysoka liczba stanowi potwierdzenie, że klienci doceniają szybkość oraz wygodę tego rozwiązania.

The Village: Polski startup rozpoczął współpracę strategiczną z jedną z najbardziej innowacyjnych szkół języka angielskiego dla dzieci i młodzieży w Polsce. Autorski program, stworzony przez Early Stage, dedykowany jest przedszkolakom, które przez artystyczną działalność poznają nowy język.

Deel: Wyceniana na 12 mld USD z 295 mln USD przychodów z działalności operacyjnej firma rozszerza swoją działalność poza międzynarodowe zatrudnianie. Wprowadza Deel HR, US Payroll i Deel Engage, aby skonsolidować zarządzanie globalnymi zespołami. Większość z usług organizacji jest już teraz dostępna dla polskich podmiotów.

Kaufland Polska: Sieć uruchomiła swój profil w nowym kanale na platformie Pinterest.

Konica Minolta: Optymalizuje procesy Drukarni Edytor wdrażając urządzenie AccurioJet KM-1e. Nowa maszyna poszerza możliwości firmy i pozwala rozbudować usługi cyfrowe, które doskonale uzupełniają ofertę biznesową.

Apaczka.pl: W portfolio pojawiła się możliwość nadania przesyłki InPost bez etykiety. Alsendo, jako jeden z pierwszych partnerów InPost otrzymał dostęp do usługi, do tej pory zarezerwowanej tylko dla klientów przewoźnika.

Bosch, APCOA: Rozszerzają swoją współpracę – umowa ramowa podpisana przez partnerów jest pierwszym krokiem do wprowadzenia usługi na rynek światowy. Celem jest wyposażenie w system Automated Valet Parking kilkuset parkingów na całym świecie w ciągu najbliższych lat.

PreferRent: Oferuje pierwszą w Polsce aplikację umożliwiającą zautomatyzowane wyszukiwanie, porównywanie i wypożyczanie maszyn i narzędzi budowlanych od szeregu firm rentalowych. Z aplikacji korzystają zarówno firmy budowlane, ale również przemysłowe, produkcyjne, logistyczne, firmy eventowe i wiele innych.

Ericsson: Przeprowadził – jako część umowy na wdrożenie w Orange Polska sieci rdzeniowej 5G SA – pionierskie szkolenie dla inżynierów Orange Polska w wirtualnym świecie Metaverse. Innowacyjna metoda przyspiesza i poprawia wydajność nauki, wpisując się w oczekiwania Orange Polska.

Zyxel Networks: Lider w dziedzinie bezpiecznych, opartych na chmurze rozwiązań sieciowych, wprowadził do sprzedaży nowe wielogigabitowe inteligentne przełączniki zarządzane Lite-L3 serii XMG1930. Seria XMG1930 oferuje małym i średnim firmom, integratorom systemów, dostawcom usług zarządzanych oraz niewielkim usługodawcom internetowym idealne rozwiązanie, które spełnia rosnące zapotrzebowanie na przepustowość po modernizacji sieci do standardów Wi-Fi 6, Wi-Fi 6E i Wi-Fi 7.

Netia: Wprowadziła promocję, skierowaną do firm z segmentu małych i średnich firm, w której symetryczny Biznesowy Dostęp do Internetu (Netia BDI) wraz z usługą cyberbezpieczeństwa – Netia Cloud Firewall – oferowany jest z 50 proc. rabatem przez na cały okres obowiązywania umowy.

Źródła: depesze ISBnews, serwis ISBtech.pl, informacje ze spółek i organizacji

(ISBnews/ISBtech)

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments