Nanoracks, Voyager Space i Lockheed Martin rozpoczynają współpracę w celu opracowania komercyjnej stacji kosmicznej. Stacja będzie mieć stałą załogę, aby wspierać badania i działalność przemysłową Firma Nanoracks, we współpracy z Voyager Space i Lockheed Martin, utworzyła zespół, aby opracować pierwszą w historii swobodnie latającą, komercyjną stację kosmiczną – Starlab. Będzie ona stale obsadzoną załogą platformą komercyjną, przeznaczoną do prowadzenia kluczowych badań, wspierania działalności przemysłowej oraz zapewniania ciągłej obecności i przywództwa USA na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Oczekuje się, że Starlab osiągnie początkową zdolność operacyjną do 2027 roku. Aby sprostać potrzebom rządu USA, międzynarodowej agencji kosmicznej i komercyjnym potrzebom do życia w kosmosie, firmy te specjalnie zaprojektują Starlab, aby umożliwić dalszy rozwój gospodarki kosmicznej i zaspokoić stłumiony popyt klientów na usługi kosmiczne, takie jak badania materiałów, rozwój roślin i pracę astronautów. Wspólnie, firmy te wnoszą niezrównane doświadczenie w wykorzystaniu komercyjnej przestrzeni kosmicznej, projektowaniu i wydajności inżynieryjnej, innowacjach technologicznych i strategii inwestycyjnej.

Od samego początku firma Nanoracks dążyła do posiadania i obsługi prywatnej stacji kosmicznej, aby w pełni uwolnić popyt rynkowy. Nasz zespół spędził ostatnią dekadę, zgłębiając tematykę stacji kosmicznych, rozumiejąc potrzeby klientów, śledząc rozwój rynku i inwestując w prywatny sprzęt na ISS, taki jak Bishop Airlock. Nanoracks i cały nasz zespół są podekscytowani współpracą z NASA i naszymi przyjaciółmi na całym świecie, rozpoczynając kolejny etap naszej działalności razem z projektem Starlab. — mówi Jeffrey Manber, dyrektor generalny i współzałożyciel Nanoracks.

NASA ogłosiła niedawno projekt Commercial Low-Earth Orbit (LEO) Destination (CLD), mający na celu wsparcie rozwoju prywatnych stacji kosmicznych. CLD będzie stymulować wieloaspektową gospodarkę LEO i zapewni możliwości prowadzenia badań z zakresu nauk ścisłych w ramach LEO, zanim wycofana z użytkowania zostanie Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS). Nanoracks będzie liderem prac rozwojowych nad Starlab, wykorzystując ponad dziesięcioletnie doświadczenie jako pionier i światowy lider komercyjnej eksploatacji ISS. Voyager Space, większościowy udziałowiec Nanoracks, będzie kierować strategią i inwestycjami kapitałowymi, a Lockheed Martin, lider w opracowywaniu i operowaniu złożonymi pojazdami kosmicznych, będzie pełnić funkcję wykonawcy i integratora technicznego.

Na podstawowe elementy stacji kosmicznej Starlab składają się: zaprojektowana i zbudowana przez Lockheed Martin duża nadmuchiwana przestrzeń siedliskowa (habitat), w której będzie przebywać załoga, metalowy węzeł dokujący, element zasilający i napędowy, duże ramię robota do obsługi ładunków i rozładunków oraz najnowocześniejsze laboratorium do przeprowadzania różnorodnych operacji badawczych, naukowych i produkcyjnych. Starlab będzie w stanie nieprzerwanie gościć do czterech astronautów do prowadzenia kluczowych badań.

Cieszymy się, że możemy być częścią tak innowacyjnego i sprawnego zespołu, który pozwala każdej firmie wykorzystać swoje główne mocne strony. Ogromne doświadczenie Lockheed Martin w produkcji złożonych pojazdów i systemów kosmicznych, w połączeniu z komercyjnymi innowacjami biznesowymi Nanoracks i ekspertyzą finansową Voyagera, pozwolą naszemu zespołowi stworzyć stację kosmiczną zorientowaną na klienta, która będzie napędzać naszą wizję przyszłości. Zainwestowaliśmy znaczne środki w technologię siedliskową, która pozwala nam zaproponować efektywny kosztowo i nastawiony na realizację misji projekt dla Starlab. – powiedziała Lisa Callahan, wiceprezes i dyrektor generalny Commercial Civil Space w Lockheed Martin.

Model biznesowy Starlab firmy Nanoracks został zaplanowany tak, aby umożliwić klientom na całym świecie dostęp do realizacji badań w ramach nauk ścisłych, badań i produkcji oraz wnieść wartość dodaną do długotrwałych suwerennych misji kosmicznych. Starlab będzie również obsługiwać turystykę oraz inną działalność handlową i biznesową, prowadzoną w kosmosie.

Voyager Space jest bardzo pewny modelu biznesowego Starlab oraz jego zdolności do komercyjnej równowagi w długiej perspektywie i dobrej kapitalizacji. Voyager Space dostrzega liczne synergie wykorzystujące możliwości w działalności operacyjnej naszej organizacji, jak i w ekosystemie Lockheed Martin. Postrzegamy to partnerstwo jako początek naszej wspólnej pracy. – mówi Dylan Taylor, prezes i dyrektor generalny Voyager Space.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments