Problem efektywnej komercjalizacji innowacyjnych projektów w Polsce to złożona kwestia, obejmująca zarówno niedostateczne poziomy finansowania jak i szereg barier natury proceduralno-administracyjnej czy nawet mentalnej. Warto sobie uzmysłowić, że zachęty ze strony Państwa to tylko jedna strona medalu, ponieważ duży potencjał, determinacja i często również zasoby do skutecznej komercjalizacji projektu tkwią również w prywatnym sektorze, i kluczowa wydaje się tutaj jego stan oraz kondycja, o czym się często zapomina, skupiając się czasami przesadnie na bodźcach adresowanych jakby wyłącznie do środowiska naukowego.

Autorem komentarza jest Valeria Jeleńska, Prezes Zarządu w JP Business Law Firm

Tymczasem na brak pomysłów nie możemy narzekać, czego przykładem jest grafen, natomiast szwankuje podłoże biznesowe, umiejętność stworzenia środowiska do funkcjonowania nowych branż. Innowacyjne firmy na pierwszych etapach działalności borykają się przecież z masą problemów natury proceduralno-administracyjnej, co nierzadko sprowadza się w przypadku np. startupów do tego, że osoby teoretycznie przypisane do rozwoju technologii i planowania ekspansji biznesowej de facto koncentrują się na zmaganiach czysto administracyjnych czy proceduralnych, gdy tymczasem konkurencja z innych krajów ma dostatecznie dużo czasu na nadrobienie ewentualnych zaległości i budowę biznesu.

Problem finansowania to również kwestia, do której można podejść lepiej. Mamy oczywiście różne programy zarówno rządowe, jak i międzynarodowe, z których potencjalnie można czerpać fundusze na rozwój. Opcją której warto się przyglądać i wzmacniać jest w tym kontekście giełda, to środowisko bowiem wręcz wymaga nakierowania organizacji na efektywną komercjalizację. Z tej perspektywy na pewno warto pomyśleć o preferencjach np. dla inwestorów spółek innowacyjnych, a także dla firm które z innowacjami chcą wyjść na rynek kapitałowy, który przecież daje spore pole manewru jeśli chodzi o pozyskiwanie finansowania wraz z czymś na kształt bieżącej oceny ryzyka. Status spółki publicznej obliguje też do większej transparencji i szczegółowego raportowania rozwoju.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments