Eric Demuth, CEO i jeden z założycieli Bitpanda, w komentarzu dla ISBtech o „tokenizacji wszystkiego”.

Tego, co neobanki zrobiły w zakresie unowocześnienia usług finansowych i bankowości, neobrokerzy dokonają w obszarze tradingu i inwestycji kapitałowych. Są ku temu dwie proste przesłanki: dostęp i prostota.

Tokenizacja

Drogą do realizacji wizji powszechnie dostępnych, realizowanych w nowoczesny sposób inwestycji jest tokenizacja aktywów. W praktyce oznacza ona rozbicie danego aktywa (np. akcji) na mniejsze części. Jedną z głównych przewag neobrokerów, takich jak Bitpanda, jest możliwość zaoferowania ułamkowej własności tych stokenizowanych aktywów na rynku masowym.

Pełne akcje najbardziej wartościowych spółek giełdowych, jak np. Amazon, są poza zasięgiem mniejszych inwestorów, ze względu na ich wysoką jednostkową cenę. Tokenizacja sprawia, że może je posiadać każdy – w mniejszym udziale.

Co więcej, opłaty wiążące się z tradycyjnym obrotem atrakcyjnymi aktywami są często nieatrakcyjne w przypadku mniejszych transakcji. To zniechęca wiele osób do inwestycji np. w akcje i to jest obszar, który Bitpanda również chce zmienić. Nasz cel to sprawić, aby obrót akcjami, czy innymi aktywami w postaci cyfrowej, był bardziej dostępny dla każdego.

Coiny zmieniły zasady gry

Bitcoin i inne aktywa cyfrowe całkowicie zmieniły zasady gry rynku inwestycyjnego. Sprawiły, że proces obrotu aktywami jest bardzo przejrzysty, odbywa się w pełni w środowisku cyfrowym i, co bardzo ważne, jest efektywny kosztowo.

Skutkuje to zasadniczo zmienionym doświadczeniem użytkowników, czyli indywidualnych inwestorów – pod względem dostępności i prostoty. Platformy umożliwiające obrót cyfrowymi aktywami sprawiają, że wszyscy mają równy dostęp do inwestycji.  Posłużmy się metalami szlachetnymi jako przykładem.

Dziś nie trzeba mieć tysięcy czy nawet setek euro czy złotych, aby w nie zainwestować. Inwestycja o wartości zaledwie jednego euro daje naszym użytkownikom możliwość posiadania złota już za tak niewielką kwotę. Co najważniejsze, złoto (lub srebro), które reprezentują nasze tokeny, jest fizycznie przechowywane w jednym z najbezpieczniejszych sejfów w Szwajcarii, co zapewnia inwestorowi wysoki poziom bezpieczeństwa inwestycji, przy niskich i transparentnych opłatach za przechowywanie.

Jesteśmy dumni, że możemy oferować tego typu produkty inwestycyjne. Nasza praca to dziś przede wszystkim dążenie do dalszej tokenizacji podobnych aktywów.

Bio

Eric Demuth jest przedsiębiorcą, który zaczynał swoją karierę w eSporcie. Od 2009 roku pracował w branży finansowej w Londynie i Wiedniu, wówczas założył również swoją pierwszą firmę. Pomysł na założenie Bitlandy, która wystartowała w 2014 roku, zrodził się z jego frustracji tym, jak trudno było kupować i sprzedawać krypto waluty takie jak Bitcoin. Wcześniej Eric podróżował po świecie na kontenerowcach Hapag-Lloyd, pracując jako mechanik okrętowy, a następnie studiował ekonomię w WU Wien i London School of Economics & Political Science. Eric aktywnie kształtuje światową społeczność inwestycyjną jako lider opinii w wielu dziedzinach związanych z szeroko rozumianą cyfryzacja aktywów w oparciu o nowoczesne technologie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments