Polski rynek telekomunikacyjny wg Ipopemy

Najważniejsze trendy na rynku telekomunikacyjnym w Polsce według Marcina Nowaka, analityka Ipopemy.

Cenniki usług mobilnych

W zeszłym roku polski rynek telekomunikacyjny doświadczył zwrotu o 180 stopni w swoim podejściu do cenników usług mobilnych dzięki znaczącym podwyżkom cen w głównych ofertach abonamentowych wprowadzonych przez Orange Polska, Playa oraz T-Mobile Polska.

Późniejsze reakcje operatorów mobilnych nie były jednolite: kiedy Cyfrowy Polsat dalej utrzymuje ceny głównych abonamentów na poziomie sprzed zwrotu, Play w czerwcu 2020 roku wprowadził kolejne zmiany efektywnie podwyższające ceny, jednak w mniejszym stopniu niż za pierwszym razem. Ostatnie ruchy operatorów mobilnych, zwłaszcza ruch Playa wprowadzony w środku pandemii, wspierają trend kreowania wartości bazy mobilnej.

Pomimo, że jest to tylko początek trendu, zmieniamy nasze nastawienie do przyszłych zmian cen usług mobilnych na bardziej pozytywne i oczekujemy, że operatorzy mobilni będą bardziej odważni w kolejnych ruchach w swoich cennikach, co efektywnie poprawi trendy w przychodach operatorów.

Niemniej jednak dalej uważamy, że Polski rynek telekomunikacyjny ma kilka ważnych kwestii do zaadresowania jak istnienie submarek czy tez cennik ofert pre-paid.   

Potencjalna sprzedaż infrastruktury

Ostatnia seria spekulacji opublikowanych przez Bloomberg odnośnie potencjalnych transakcji infrastrukturalnych Play Communications, Cyfrowego Polsatu i Orange Polska poprawiła sentyment rynkowy i pozytywnie wpłynęła na ceny rynkowe akcji. Naszym zdaniem nadzieje na pozytywne efekty potencjalnych transakcji przesłoniły realia rynkowe, a późniejsze komentarze ze strony Playa i Orange Polska nie pokrywające się z rynkowymi oczekiwaniami dodatkowo ten sentyment schłodziły.

Jesteśmy sceptyczni co do potencjalnych efektów takich transakcji i podtrzymujemy nasze oczekiwanie, że polscy operatorzy nie sprzedadzą udziałów w zarówno infrastrukturze mobilnej, jak i stacjonarnej.

Częstotliwości 5G 

Po anulacji korzystnej dla operatorów mobilnych pierwszej aukcji 5G w paśmie 3,4-3,8GHz, oczekujemy zakończenia drugiego podejścia do dystrybucji w I kw. 2021 roku.

W naszym podstawowym scenariuszu zakładamy utrzymanie modelu z czterema blokami po 80MHz i limitem jednego bloku na operatora, natomiast z uwagi na oczekiwane podniesienie ceny minimalnej za blok spodziewamy się, że koszt bloku w drugiej aukcji wyniesie PLN 1.0bn dla każdego operatora (co naszym zdaniem jest bliskie rynkowym oczekiwaniom).

Huawei 

Mając na uwadze rozwój wydarzeń związanych z kwestią cyberbezpieczeństwa w Polsce w ostatnich miesiącach, obecnie oczekujemy wprowadzenia restrykcji na sprzęt 5G pochodzący od Huawei (wcześniej nie zakładaliśmy żadnych ograniczeń). W podstawowym scenariuszu spodziewamy się restrykcji w modelu brytyjskim: zakaz dla nowych inwestycji w sprzęt 5G, wymiana istniejącego sprzętu 5G w ciągu 5 lat oraz brak obowiązku wymiany istniejącego sprzętu 4G.

W takim przypadku spodziewamy się, że koszty rozwoju sieci 5G i naturalnej wymiany sprzętu 4G w jego cyklu życia nie będą drastycznie droższe od wcześniej zakładanych poziomów, jako że nie oczekujemy znaczących wzrostów cen sprzętu od Nokii i Ericssona. W scenariuszu brytyjskim zakładamy dodatkowy skumulowany CAPEX w latach 2020-2024 na sieci mobilne ponad nasze wcześniejsze szacunki kosztu rozwoju i utrzymania sieci mobilnej w wysokości PLN 400m łącznie dla Play Communications i PLN 200m łącznie dla Orange Polska.

Podsumowanie top picków

W sektorze naszymi top pickami są Cyfrowy Polsat i Play Communications z uwagi na ich solidną powtarzalna generację gotówki i poprawiające się trendy w przychodach. Preferujemy Cyfrowy Polsat i Play Communications od Orange Polska, gdzie spodziewamy się presji na generacje gotówki ze strony dalszych nakładów na sieć FTTH.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments