Koncert w czasie pandemii wg ATM Grupa

„Męskie Granie #wdomu” – to seria darmowych koncertów on-line organizowanych i produkowanych przez ATM Grupa, największego polskiego producenta telewizyjnego, we współpracy z Grupą Żywiec.

Na co dzień ATM System dysponuje czterema dużymi, profesjonalnymi wozami transmisyjnymi, które obsługują wielkie imprezy sportowe i koncertowe, jak igrzyska olimpijskie czy festiwale muzyczne. Obecne warunki zmusiły nas do poszukiwania nowych rozwiązań, gdyż do obsługi takich wozów potrzebna jest ogromna grupa ludzi, a to nie jest obecnie możliwe ze względu na bezpieczeństwo. Dlatego postawiliśmy na trochę inną technologię. Do realizacji obrazu i dźwięku wykorzystujemy zaledwie trzy-cztery zdalnie
sterowane kamery oraz systemy do przesyłania wszystkich sygnałów audio i wideo z planu
bezpośrednio do dwóch małych busów ustawionych pod domem artysty – tłumaczy Mariusz Szulc, Dyrektor Techniczny ATM System.

Koncerty produkowane przez ATM Grupa stosują się do zaleceń epidemicznych. Bez dużego zaplecza, bez tradycyjnej sceny i przy użyciu minimalnej ilości sprzętu może to ogromne wyzwanie dla ekip technicznych.

W przypadku „Męskiego Grania #wdomu” o jakość dźwięku i obrazu dbają specjaliści z ATM System, spółki technologicznej należącej do Grupy ATM, którzy opracowali specjalną technologię pracy w czasach koronawirusa.

W normalnych warunkach przy realizacji koncertu pracowałoby min. 30 osób, w czasie pandemii liczba ta została ograniczona do 3-4 osób, które pracują w maseczkach, rękawiczkach i zachowując bezpieczną odległość.

Ekipa ATM przyjeżdża pod dom artysty ok. 7 godzin przed rozpoczęciem koncertu. Przed drzwi zostaje dostarczony dokładnie zdezynfekowany sprzęt, który każdy wykonawca instaluje samodzielnie, korzystając ze zdalnych instrukcji producenta.

Zwykle ten sprzęt jest obsługiwany przez techników, teraz musieliśmy przygotować go tak, żeby każdy był w stanie połączyć potrzebne nam urządzenia do naszych elementów sterujących. Dzięki łączności radiowej możemy porozumiewać się i udzielać wskazówek osobom, które podłączają urządzenia, unikając kontaktu fizycznego z nimi – tłumaczy Szulc.

Ekipa ATM System nie wchodzi do mieszkań, a czasami artyści mieszkają w różnych zakątkach Polski. Niezbędnym elementem wyposażenia technicznego stał się na przykład mały generator prądu, do którego można podłączyć czajnik elektryczny, żeby zrobić kawę albo herbatę.

Finalny rezultat nagrania w jakości HD 1080p25 jest dostarczany satelitarnym łączem internetowym i usługą CDN (content delivery network) na platformy odbiorców, tj. stronę Onet oraz kanały FB i YT „Męskiego Grania”. Po zakończeniu koncertu, złożeniu sprzętu i powrocie do bazy, cały sprzęt jest dokładnie dezynfekowany przed kolejnym wydarzeniem” – podsumowuje Dyrektor Techniczny ATM System.