Oriens, holding przemysłowy koncentrujący się na inwestycjach private equity w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, przejął od funduszu THC spółkę Transsystem, wiodącego producenta systemów do automatyzacji transportu wewnętrznego w fabrykach i magazynach.

Firma Transsystem powstała w 1991 roku i obecnie zatrudnia 400 osób, tym 60 inżynierów, konstruktorów i programistów. Spółka specjalizuje się projektowaniu i produkcji zautomatyzowanych systemów transportu w trzech segmentach biznesowych: oponiarskim, intralogistyki i produkcji kontraktowej. W oparciu o własny know-how dostarcza swoje rozwiązania renomowanym fabrykom i magazynom m.in. Goodyear, Continental, Bridgestone, Michelin, Auto Partner, Dremex czy Van Pur.

Należącą do THC spółkę Transsystem kupił Orens, właściciel sześciu grup spółek w Czechach, na Węgrzech i w Niemczech.

Wierzymy, że Transsystem ma nie tylko duże doświadczenie w dostarczaniu klientom innowacyjnych rozwiązań w zakresie transportu wewnętrznego i intralogistyki, ale także doskonały potencjał, aby stać się platformą przyszłego wzrostu i rozwoju. – mówi Krisztián Orbán, partner zarządzający Oriens.

Fundusz THC zainwestował w Transsystem w 2014 roku kupując zmagające się z problemami płynnościowymi przedsiębiorstwo, technologie i markę od syndyka. Fundusz objął blisko 80% udziałów w spółce i wraz z osobami fizycznymi wspierającymi go w transakcji ustalił nową strategię rozwoju oraz program dogłębnej restrukturyzacji.

Naprawiliśmy błędy i zrestrukturyzowaliśmy procesy, które doprowadziły spółkę wtedy do upadku. Zostały wdrożone narzędzia monitorujące koszty, płynność finansową i rentowność projektów, a w spółce została zatrudniona nowa kluczowa kadra zarządzająca. Z kolei wdrożony system zarządzania, w oparciu o strategię Quick Response Manufacturing, znacząco zredukował czas realizacji projektów i poprawił komunikację wewnątrz firmy. Oferta spółki została przebudowana, zmieniając jej pozycjonowanie na rynku z producenta konstrukcji stalowych na dostawcę własnych rozwiązań automatyzujących logistykę wewnętrzną w segmentach oponiarskim oraz intralogistycznym. – mówi Andrzej Różycki, partner zarządzający Tar Heel Capital firmie doradzającej funduszom THC.

To właśnie dzięki tej zmianie obecny profil spółki plasuje ją na skrzyżowaniu kilku globalnych makro trendów: rosnącym zapotrzebowaniu na zautomatyzowane magazynowanie w związku z rozwojem e-commerce, popycie na sprawną i precyzyjną logistykę wewnętrzną zintegrowaną ze zrobotyzowaną produkcją oraz systemami IT w ramach przemysłu 4.0, oraz rozwój elektromobilności.

Od 2014 roku spółka istotnie zwiększyła skalę swojej działalności. Nierentowna firma, o znikomej skali działalności stała się zdrowym i szybko rosnącym przedsiębiorstwem generując w 2022 roku 158 mln zł sprzedaży i 23 mln zł zysku na poziomie EBITDA. Transakcja sprzedaży Transsystem do Oriens zapewniła funduszowi THC 6-krotny zwrot na zainwestowanym kapitale.

Od czasu akwizycji spółki przez fundusz, udało nam się osiągnąć pięciokrotny wzrost przychodów oraz sześciokrotnie zwiększyć wartość EBITDA. Chciałbym podziękować zarządowi oraz pracownikom Transsystem za ich wybitne osiągnięcia i życzyć im dalszych sukcesów z nowym właścicielem – dodaje Andrzej Różycki.

Spółka Transsystem znajdowała się w portfelu funduszu THC II, który zainwestował ponad 50 mln EUR, a wraz z finansowaniem dłużnym ok. 100 mln EUR w 9 firm. Sieć pracowni diagnostycznych TOMMA została sprzedana w 2019 roku do PZU Zdrowie, a spółka Dobrowolski, producent pojazdów specjalnych, w 2021 roku trafił pod skrzydła inwestora branżowego – holdingu R&G z Niemiec. Rockfin, globalny lider układów pomocniczych w sektorach energetycznym i produkcyjnym, w 2022 roku został kupiony przez czeską firmę inwestycyjną Jet Investment. W portfelu THC II znajdują się jeszcze: Mera Systemy, ELPLC, Flavourtec, Aludesign oraz TMR.

W 2019 roku wystartował fundusz THC III, który ma na celu zainwestowanie 100 mln EUR w polskie przedsiębiorstwa. Obecnie w portfelu znajdują się Suret, Cad/Cam Solution, Radpol, SmakMak oraz grupa stomatologiczna Dentity. Spółki z portfela THC zatrudniają w Polsce blisko 2500 osób i osiągają łączny obrót na poziomie 1,6 mld PLN.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments