Satelity SatRevolution – STORK-4 i STORK-5 (A.K.A. MARTA) – dotarły do Los Angeles i zostaną zainstalowane w rakiecie LauncherOne. W ciągu najbliższych dni rakieta będzie przygotowywana do wysłania na stanowisko testowe na pustyni Mojave w Kalifornii. 
LauncherOne wyniesie na pokładzie łącznie 6 satelitów. Trzy zestawy CubeSat należące do Departamentu Obrony USA, jeden do Królewskich Holenderskich Sił Powietrznych oraz dwa należące do SatRevolution: STORK-4 i STORK-5.
To wyjątkowa sytuacja. SatRevolution jest jedyną komercyjną firmą zaproszoną do misji Tubular Bells. Dla nas to ogromny krok w kierunku szybkiej komercjalizacji wyników badań i kolejny ku ekspansji na globalnym rynku. Zobrazowania, które zostaną dostarczone z naszych satelitów, będą miały zastosowanie w branży rolniczej i energetycznej w Polsce, Stanach Zjednoczonych oraz innych krajach – wyjaśnia Grzegorz Zwoliński, CEO i współzałożyciel spółki.
Satelity wrocławskiej spółki należą do puli 14 urządzeń, które w tym roku zostaną wyniesione na orbitę. Łącznie spółka planuje do 2026 roku umieścić na niskiej orbicie okołoziemskiej 1500 satelit, celem prowadzenia ciągłych obserwacji oraz analiz zobrazowań satelitarnych.
Nazwa obecnej misji – “Tubular Bells, Part One” – nie jest przypadkowa. W 1973 roku Richard Branson, młody przedsiębiorca i właściciel sklepu z płytami, poznał muzyka, który nagrał kasetę demo. Zupełnie inną od tego, co można było usłyszeć na falach radiowych i co królowało na listach przebojów. Poruszony muzyką, Branson postanowił pomóc muzykowi – Mike’owi Oldfieldowi. Ponieważ nikt nie chciał wydać jego płyty, Branson zdecydował, że stworzy własną wytwórnię płytową, która pomoże Oldfieldowi nagrać i wydać album. Tak narodziła się firma Virgin Records. Album „Tubular Bells” stał się międzynarodowym hitem, przez wiele miesięcy utrzymywał się na szczycie list przebojów, zdobył wiele nagród i zapisał się w historii jako jeden z najlepiej sprzedających się albumów dekady.
Z okazji pierwszego komercyjnego lotu Virgin Orbit, firma wspomina tę odważną decyzję sprzed lat i inspirując się nazwą pierwszego albumu Oldfielda – nazywa lot “Tubular Bells. Part One”. To pierwszy utwór na pierwszej stronie pierwszego albumu pierwszego zespołu, który kiedykolwiek podpisał kontrakt z Virgin Records. Virgin Orbit podkreśla, że – podobnie jak album Tubular Bells – wszystkie firmy uczestniczące w locie wprowadzają nową jakość do przemysłu kosmicznego.
Start misji planowany jest na połowę czerwca. Docelowa orbita dla satelitów znajduje się w odległości 500 km z nachyleniem 60 stopni względem Ziemi.
SatRevolution jest wrocławską spółką założoną w 2016 roku, działającą w branży kosmicznej. Jako jedna z niewielu firm na świecie – raport NASA “State of the Art Small Spacecraft Technology” wymienia SatRevolution jako jedną z 12 spółek na świecie – zajmuje się kompleksowo projektowaniem, produkcją i umieszczaniem na orbitach okołoziemskich nanosatelitów obserwacyjnych, zbierających dane optyczne.  Jako pierwsza w Polsce SatRevolution umieściła swoje satelity: ŚWIATOWID, KRAKsat, AMICal Sat na orbicie okołoziemskiej. Na 2026 rok spółka zaplanowała budowę konstelacji satelitów REC (Real-time Earth-observation Constellation), która docelowo składać się będzie z 1500 satelitów obserwacyjnych.
Partnerem SatRevolution od 2019 roku jest firma Virgin Orbit, która już w 2021 roku, po starcie rakiety LauncherOne, umieści na orbicie dwa nanosatelity SatRevolution. Satelity polskiego producenta znajdą się też na pokładzie rakiety SpaceX Falcon 9, której start jest zaplanowany na grudzień 2021.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments