Przyszłość digital therapeutics wg DigitalMedical

Marcin Brysiak, CEO DigitalMedica

Marcin Brysiak, CEO DigitalMedical, w komentarzu dla ISBtech o potencjale rynku cyfrowych terapii.

Obecnie cyfrowe terapie są stosowane w leczeniu m.in. zaburzeń psychicznych, snu czy wagi, a także chorób przewlekłych. Jak to działa? Proces zaczyna się od wizyty w ośrodku zdrowia, gabinecie u psychologa lub psychiatry, podczas której u pacjenta diagnozuje się zaburzenie, np. alkoholizm, depresję, nerwicę czy traumę związaną z pandemią COVID-19. Następnie ustala się indywidualny plan leczenia i przeprowadza się go za pomocą aplikacji.

Pacjent może uczestniczyć w cyfrowej terapii z dowolnego miejsca na świecie, zapewniającego dostęp do internetu. Podczas pracy z programem online, zaimplementowanym w aplikacji, jest wspierany przez technologię oraz terapeutów, którzy sprawdzają jego samopoczucie i w razie potrzeby zapewniają motywację do „zdrowienia” lub interweniują.

Proces może być prowadzony w całości online lub w modelu mieszanym, uwzględniającym również wizyty w gabinecie. Co więcej cyfrowe terapie są dużym wsparciem dla lekarzy, psychologów i psychiatrów ze względu na dodatkowe informacje, które zapewniają pełniejszy obraz stanu zdrowia pacjenta.

Przykładowe korzyści:

 Wygoda – możliwość uczestniczenia w leczeniu lub terapii zgodnie z indywidualnym harmonogramem.
 Samodzielność – pełna kontrola nad używaniem dedykowanych narzędzi.
 Większy dostęp do opieki – terapia jest dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
 Leczenie z możliwością dostosowania – narzędzia można dobrać do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta.

Rozwój cyfrowej terapii

W ciągu najbliższych pięciu lat terapia cyfrowa będzie się nadal rozwijać, przyśpieszając tempo i obejmując kolejne obszary medycyny. Głównymi siłami napędowymi tego procesu są: możliwość przejęcia przez jednostki kontroli nad swoim zdrowiem i poprawa ich wyników klinicznych.

Dane pokazują, że obecnie już ponad 50% konsumentów jest zainteresowanych terapiami cyfrowymi i łączonymi sposobami leczenia. Ponadto coraz większa liczba lekarzy wspiera stosowanie tego rozwiązania i różnego rodzaju technologii w kontaktach z pacjentami. Nie oznacza to oczywiście końca relacji lekarz-pacjent, sugeruję jedynie, że dzisiejsze wizyty w gabinecie mogą wyglądać zupełnie inaczej w przyszłości.

Cyfrowa terapia w miejscu pracy

Pacjenci i lekarze nie są jedynymi, którzy coraz chętniej korzystają z cyfrowej terapii. Pracodawcy również dostrzegają ich ogromne możliwości. Na przykład w przypadku zapobiegania i leczenia niektórych z najbardziej kosztownych chorób przewlekłych, takich jak: cukrzyca, zaburzenia mięśniowo-szkieletowe czy psychiczne i otyłość.

Najnowsze dane pokazują, że w ciągu najbliższych pięciu lat 68% pracodawców na całym świecie planuje zainwestować w platformy online, wspierające zdrowie pracowników.