W 2023 roku mBank udzielił kredytów o wartości 1 miliarda 143 milionów złotych na budowę nowych farm wiatrowych i fotowoltaicznych. Dzięki tym inwestycjom do atmosfery może trafić 726 tysięcy ton CO2 mniej. Od 2019 roku nowe finansowanie OZE przekroczyło już 4 mld zł.

Strategia Grupy mBanku na lata 2021-2025 zakłada wsparcie zrównoważonych inwestycji na kwotę 10 mld zł. Pieniądze trafiają na m.in. transformację energetyczną, gospodarkę obiegu zamkniętego, elektromobilność, realizację strategii ESG oraz dekarbonizację klientów banku. Jednym z głównych działań w tym obszarze jest finansowanie inwestycji w odnawialne źródła energii (OZE). Już w 2007 roku bank finansował farmy wiatrowe, działające w systemie zielonych certyfikatów. W 2017 roku był pierwszą instytucją, która sfinansowała w Polsce pierwszy projekt OZE działający w ramach tzw. systemu aukcyjnego.

Od wielu lat konsekwentnie zwiększamy swój udział w finansowaniu tych projektów. W grudniu 2018 roku wprowadziliśmy politykę kredytową dotyczącą finansowania instalacji odnawialnych źródeł energii i przeznaczyliśmy na ten cel 500 mln zł. Od tego czasu limit rośnie i od 2023 roku wynosi 5 mld zł. – mówi Adam Pers, wiceprezes mBanku ds. bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej.

Adam Pers, wiceprezes mBanku ds. bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej

W 2023 roku mBank udzielił finansowania na projekty OZE o wartości przekraczającej 1,1 mld zł. Instalacje, które dzięki temu powstaną będą miały moc 641 MW i pozwolą uniknąć emisji 726 tys. ton dwutlenku węgla rocznie (według wskaźnika KOBIZE). Łącznie w latach 2019-2023 mBank sfinansował budowę farm wiatrowych i fotowoltaicznych o łącznej mocy 2,9 GW. Ich budowa pozwoli unikać emisji 3,8 mln ton CO2 do atmosfery w skali roku.

W portfelu mBanku znajdują się farmy wiatrowe, farmy fotowoltaiczne oraz projekty hybrydowe czy hydroelektrownie. Finansowanie odbywa się kredytami bilateralnymi oraz konsorcjalnymi przy udziale innych banków komercyjnych oraz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. W kredytach konsorcjalnych i emisjach zielonych obligacji bank pełni funkcję: aranżera, agenta kredytu lub agenta zabezpieczeń oraz agenta ESG – wyjaśnia Michał Popiołek, dyrektor zarządzający ds. bankowości komercyjnej i globalnej w mBanku.

Michał Popiołek, dyrektor zarządzający ds. bankowości komercyjnej i globalnej w mBanku

Polska gospodarka stoi przed największym wyzwaniem – transformacją energetyczną. Sfinansowanie dojścia do neutralności klimatycznej będzie wyzwaniem dla sektora bankowego i finansowego, w które mBank od lat aktywnie się włącza. – dodaje Adam Pers.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments