Wsparcie w zakresie nowych rozwiązań sieciowych oraz cyberbezpieczeństwa trafi w najbliższym czasie do lubelskich szkół. To efekt podpisanego dzisiaj (12 grudnia) porozumienia pomiędzy Miastem Lublin a Cisco.

Cieszę się, że lubelska oświata otrzyma wparcie światowego lidera technologicznego, jakim jest Cisco. Dzięki podjętej współpracy będziemy mogli zapewnić naszym uczniom dostęp do wiedzy i nowoczesnych narzędzi edukacyjnych, podnieść poziom kształcenia w zakresie kompetencji cyfrowych oraz zapewnić lubelskim szkołom konkurencyjność na rynku edukacyjnym. – mówi Mariusz Banach, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Oświaty i Wychowania.

W ramach porozumienia Cisco we współpracy z firmą Archer przekaże Miastu rozwiązania sieciowe i cyberbezpieczeństwa, które pomogą w zarządzaniu infrastrukturą IT szkół w mieście i będą stanowić podstawę dla przyszłego standardu wyposażenia placówek oświatowych. Ponadto wybrane lubelskie branżowe szkoły średnie, kształcące w zawodach technik informatyk, otrzymają dodatkowe wsparcie, które pozwoli im w warunkach laboratoryjnych dalej rozwijać zaawansowane kompetencje cyfrowe uczniów.

Zawarte porozumienie jest elementem programu Cisco Country Digital Acceleration (CDA), czyli długoterminowego partnerstwa strategicznego Cisco z władzami krajowymi i regionalnymi, kluczowymi sektorami gospodarki i środowiskiem akademickim, które pomaga przyspieszyć realizację programów cyfryzacji w danym państwie i otworzyć nowe możliwości dla jego firm i obywateli. Cisco CDA działa w 50 krajach na całym świecie, w tym w Polsce.

Program Cisco CDA opiera się w Polsce na 3 kluczowych filarach: wzmacnianiu krajowego bezpieczeństwa cybernetycznego, transformacji cyfrowej kluczowych branż oraz rozwijaniu umiejętności cyfrowych. Włączenie Miasta Lublin do programu CDA i objęcie nim szkół w mieście, pomoże zrealizować podwójny cel: wzmocni infrastrukturę cyfrową i pomoże rozwinąć pulę talentów o odpowiednich umiejętnościach potrzebnych do transformacji cyfrowej naszego państwa. – mówi Przemysław Kania, Dyrektor generalny Cisco w Polsce.

Jednym z głównych celów porozumienia jest praktyczny rozwój programu kształcenia w lubelskich szkołach oraz dostosowanie go do potrzeb cyfrowej gospodarki. Stąd Zespół Szkół Elektronicznych oraz Zespół Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego, mające status Cisco Networking Academy, otrzymają: sprzęt sieciowy wspierający pracę jednostki wraz z niezbędnymi licencjami, wyposażenie laboratoriów informatycznych, wsparcie integratora systemów sieciowych w zakresie wdrożenia systemów w tych placówkach oraz dostęp do bazy wiedzy Cisco, by samodzielnie prowadzić zajęcia w ramach Akademii Cisco. Pomoc ta umożliwi lubelskim uczniom uczestnictwo w profesjonalnych kursach oraz uzyskanie certyfikatów firmy Cisco już w trakcie nauki w szkole. Zwiększy to szanse młodych ludzi na znalezienie atrakcyjnej pracy na rynku IT.

Cisco to nasz zaufany partner technologiczny od ponad 15 lat. Rozwiązania firmy stanowią podstawę infrastruktury IT miasta, zaś eksperci Cisco są źródłem wiedzy o najnowszych technologiach, którą to wiedzą stale dzielą się z inżynierami miejskiego zespołu IT. Cieszymy się, że przystępując do programu Cisco Country Digital Acceleration, rozszerzymy naszą współpracę o kolejny ważny obszar, jakim jest wsparcie lubelskich szkół. – mówi Grzegorz Hunicz, Dyrektor Wydziału Informatyki i Telekomunikacji UM Lublin.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments