Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych wiadomości z sektora TMT z okresu 20-24 marca.

BIZNES I FINANSE: RYNEK

Płatności odroczone: Sektor pożyczek buy now and pay later (BNPL) udzielił w styczniu 2023 r. finansowania o wartości 214,7 mln zł (-10,2% m/m, +117% r/r), wynika z danych Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego (FRRF) i CRIF. W lutym wartość finansowania w tradycyjnym sektorze pożyczek pozabankowych wyniosła 978 mln zł.

Fintech: Liczba fintechów działających w Polsce wzrosła do 299 w 2022 roku ze 167 w 2018 roku, wynika z drugiej edycji raportu „How to do fintech in Poland” fundacji Fintech Poland. Jego autorzy uważają, że Polska ma szanse stać się centrum finansowym.

Praca w IT: Konieczność zwolnień przewiduje 19% firm z branży IT w II kw. 2023 r., natomiast 27% firm z sektora chce powiększać swoje zespoły, wynika z raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”. Niemal połowa (46%) pracodawców obszaru nowych technologii nie przewiduje żadnych zmian personalnych w nadchodzących miesiącach, a 8% organizacji nie zna planów rekrutacyjnych na najbliższy czas.

E-grocery: Udział handlu online w sprzedaży produktów spożywczych w Polsce wzrośnie do 2,7% w 2027 r. z 1,4% na koniec 2022 r., a wysycenie kanałem online będzie skupione głównie na dużych miastach. W największych aglomeracjach penetracja online może przekroczyć 10% w drugiej połowie bieżącej dekady, zaś tereny wiejskie bądź mniejsze miejscowości będą często pozbawione możliwości zamówienia świeżych produktów spożywczych w kanale cyfrowym, wynika z raportu Strategy& „The future of grocery shopping”.

Betting online: Blisko co czwarty dorosły internauta w Polsce typował zakłady wzajemne online w 2022 roku. Ponadto 4,1 mln Polaków przyznaje, że korzystało zarówno z legalnych, jak i nielegalnych serwisów do obstawiania, według wyników badania CXstream na zlecenie Stowarzyszenia Graj Legalnie.

E-administracja: Rząd przyjął projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie Krajowego Centrum Przetwarzania Danych (KCPD), którego powstanie ma poprawić bezpieczeństwo danych i zasobów IT administracji publicznej, wynika z informacji Centrum Informacyjnego Rządu (CIR).

E-commerce: Udział sprzedaży przez internet w sprzedaży detalicznej (ceny bieżące) wzrósł do 8,7% w lutym br. z 8,3% przed miesiącem, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Wartość sprzedaży przez internet wzrosła o 1,7% w ujęciu miesięcznym.

Praca w e-commerce: Ponad 52% firm z sektora e-commerce mierzy się z problemami braków kadrowych, bo rynek jest bardzo konkurencyjny, a ryzykiem rosnącej inflacji niepokoi się 83% firm. Ze względu na wyzwania rynkowe, 86% ekspertów e-commerce podejmuje się różnych inwestycji, wynika z analizy spółki Spyrosoft eCommerce.

Konkursy na innowacje: 49 młodych naukowców, z łącznym dofinansowaniem ponad 71 mln zł na innowacyjne projekty – to wyniki XIII edycji programu LIDER, realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Teraz laureaci konkursu rozpoczną wyzwania związane z prowadzeniem autorskich projektów badawczo-rozwojowych. Głównym celem, uruchomionego w 2009 roku Programu LIDER, jest podnoszenie kompetencji w zakresie samodzielnego planowania, zarządzania oraz kierowania zespołem badawczym, poprzez realizację projektów badawczych, których wyniki mogą mieć zastosowanie praktyczne i posiadają potencjał wdrożeniowy.

Lex Pilot: Lokalne telewizje są ważne dla polityków wszystkich ugrupowań, ponieważ zapraszani są oni do programów polityczno-publicystycznych, które zajmują nawet 40% czasu antenowego. W kampanii wyborczej jeszcze więcej czasu antenowego będzie poświęcone polityce. Takie wnioski płyną z ankiety Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej wśród telewizji lokalnych. Lex Pilot spowoduje, że dalsze funkcjonowanie lokalnych telewizji będzie zagrożone.

Cyberbezpieczeństwo: Linki w SMS-ach, komunikatorach, reklamy prowadzące do fałszywych stron to obecnie jedne z najbardziej powszechnych zagrożeń w sieci. CERT Orange Polska uruchomił właśnie numer 508 700 900, na który można przesyłać tego typu podejrzane strony i wiadomości. Pozwoli to na skuteczniejszą ochronę wielu osób przed oszustwem. Wysłanie wiadomości na 508 700 900 jest darmowe dla klientów Orange i nju mobile.

Centra danych: Data4, europejski operator i inwestor na rynku centrów danych z siedzibą we Francji, przeprowadził analizę obszarów, które będą miały największy wpływ na branżę data centers w 2023 roku, która wskazuje że poza dalszym zwiększaniem efektywności energetycznej kluczowe będą również rozwiązania Edge Computing i IOT, a także współpraca operatorów z lokalnymi społecznościami.

IT: Według raportu Markets and Markets, światowy rynek Location Intelligence osiągnął w 2022 r. wartość 18 mld USD, a do 2027 r. ma wzrosnąć aż do 33,2 mld USD. Jednym z czynników napędzających ten wzrost jest potrzeba coraz lepszego poznania przez branżę retail zwyczajów, oczekiwań i potrzeb klientów, które należy odpowiednio zmapować po burzliwym okresie zmian rynkowych.

Metaversum: Eksperci firmy Nokia nie wierzą w jedno metawersum. „Uważamy, że będzie ich wiele, z czego każde będzie przeznaczone dla różnych klientów, firm i społeczności. Firma rozrywkowa może zbudować jedno dla konsumentów, na przykład wirtualny park rozrywki, a jednocześnie utrzymywać osobne dla swoich pracowników, gdzie będą mieli oni do dyspozycji narzędzia do tworzenia treści. Potencjalna liczba metawersów jest oszałamiająca, ale my widzimy je jako zaliczające się do jednej z trzech kategorii: metawersum przemysłowe, przedsiębiorcze i konsumenckie” – napisała Nokia.

E-commerce: Wartość wdrożeń sztucznej inteligencji na globalnym rynku detalicznym w 2023 roku ma wynieść 10,76 mld USD, raportuje Future Markets Insights. Instytut szacuje, że w ciągu najbliższej dekady rynek rocznie będzie rósł średnio o 28%. W roku 2033 globalne wydatki na SI w handlu mają osiągnąć wielkość 127,09 mld USD.

BIZNES I FINANSE: SPÓŁKI

Samsung: Osiągnął ponad 40% udział w polskim rynku TV pod względem wartości w 2022, podała spółka, powołując się na dane firmy badawczej Omdia.

STS Holding: Zakłada, że EBITDA w tym roku będzie rosła szybciej niż wskaźnik NGR (wartość zakładów zawartych przez klientów pomniejszona o wypłacone wygrane i podatek od gier), poinformował prezes Mateusz Juroszek.

Prometheus: Spółka z portfela JR Holding buduje krajowy i zagraniczny portfel zamówień w sektorze gazowym i energetycznym, a także analizuje wejście z ofertą platformy dronowej na kontynent afrykański, poinformował ISBtech prezes Prometheusa Robert Drzewiecki. Spółka szykuje także pokazy dla Grupy PKP i Polskiej Grupy Energetycznej (PGE).

OChK: Operator Chmury Krajowej – działający pod marką OChK – planuje wypracowanie ponad 300 mln zł przychodów w tym roku i pozytywną EBITDA, poinformował prezes Michał Potoczek. Potencjalny plan docelowego debiutu giełdowego jest nadal aktualny.

Ekipa Holding: Spółka z portfela JR Holding oczekuje efektów realizowanych aktualnie inwestycji na przełomie 2023/2024, poinformował prezes Ekipa Holding Łukasz „Wujek Łuki” Wojtyca.

Pointpack: Planuje zainwestować w urządzenia nadawczo-odbiorcze oraz w prace rozwojowe 13 mln zł w br., podała spółka.

Asbis: Szacunkowe skonsolidowane przychody Asbis za luty 2023 r. wyniosły ok. 230 mln USD i były o ok. 6% niższe r/r, podała spółka.

Pointpack: Odnotował 3,51 mln zł zysku netto w 2022 r. wobec 6,05 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka.

Asseco Poland: Powzięło informację o wątpliwościach audytora dotyczących sprawowania kontroli i metody konsolidacji wyników Grupy Formula Systems w roku 2023, podała spółka. Ewentualna decyzja o zmianie metody konsolidacji Grupy Formula Systems może mieć dodatkowy jednorazowy pozytywny wpływ na skonsolidowany wynik netto Grupy Asseco w roku 2023.

Ailleron: Virtual Software LLC – spółka zależna Ailleron – odzyskała całość środków jakie posiadała w banku SVB, czyli 4,5 mln USD, a sytuacja związana z SVB nie wywarła żadnego negatywnego wpływu na działalność grupy, podał Ailleron.

CD Projekt: Zdecydował o utworzeniu odpisu aktualizującego wartość poniesionych dotychczas nakładów na prace rozwojowe związane z projektem Sirius tworzonym przez studio The Molasses Flood, podała spółka.

Kino Polska TV: Miało 47,67 mln zł skonsolidowanego zysku netto w 2022 r. wobec 48,64 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka, powołując się na wstępne dane.

Asbis: Podwoił swój dział komercyjny związany z robotyką oraz rozpoczął działania dywizji Asbis Robotic Solutions (AROS) w nowych krajach, takich jak Węgry i Bułgaria oraz na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej (region MENA), podała spółka. Lokalne zespoły AROS działają już w Polsce, Czechach, Słowacji, Rumunii, Grecji oraz na Cyprze. Grupa planuje rozszerzyć swoje portfolio produktów z zakresu robotyki w 2023 roku.

Emitel: Spółka i Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) podpisały umowę, na mocy której przeprowadzą pilotażowe wdrożenie systemu emisji spotów reklamowych w modelu DAI. W trakcie projektu testowana będzie funkcjonalność i efektywność systemu, a zakres testów obejmie wszystkie rodzaje cyfrowych platform telewizyjnych w Polsce. Implementacja rozpocznie się w drugiej połowie marca, podała GPW.

Merida: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) nałożył na spółkę Merida Polska 2 445 329 zł kary za zakazywanie swoim dystrybutorom sprzedaży rowerów przez internet, co spowodowało podział rynku i ograniczenie konsumentom możliwości wyboru jedynie do najbliższych sklepów stacjonarnych, podał Urząd.

One2tribe: W IV kwartale 2022 r. spółka wypracowała ponad 3,5 mln zł netto jednostkowych przychodów, prawie 0,7 mln zł EBITDA oraz ponad 0,2 mln zysku netto. W całym 2022 roku jednostkowe przychody netto ze sprzedaży wyniosły prawie 9,4 mln zł, natomiast EBITDA przekroczyła 1,7 mln zł.

Grupa Hitachi: Hitachi Europe Ltd. wraz ze swoją spółką córką GlobalLogic będzie pracować z Polskie e-Płatności (PeP) nad rozwojem systemów IT, poprawą ich efektywności, jakości i funkcjonalności. W pierwszym kroku firmy skoncentrują się na rozwoju platformy Microsoft Dynamics.

Dell Technologies: Powołał do istnienia nowy region – CEEMETA – obejmujący Europę Środkowo-Wschodnią, Bliski Wschód, Turcję i Afrykę. Nad nowo powstałym regionem będzie czuwać Mohammed Amin, starszy wiceprezes Dell Technologies.

The Village: Otworzył pierwsze zagraniczne biuro w Barcelonie oraz rozpoczął działalność od onboardingu 500 partnerskich szkół, przedszkoli i żłobków w Katalonii. To kolejny etap rozwoju po zamknięciu rundy inwestycyjnej na poziomie 3,5 mln euro. Start-up oferuje innowacyjną platformę, umożliwiającą rodzicom znalezienie lub otwarcie i prowadzenie własnego miejsca opieki dla dzieci do lat 5.

Promomanager: Debiutuje na polskim rynku cyfrowa platforma do samodzielnego tworzenia, przeprowadzania i zarządzania akcjami promocyjnymi w internecie skierowanymi do konsumentów, pracowników, klientów oraz partnerów biznesowych. Jest to pierwsze tego typu rozwiązanie w Europie.

VMware: Ogłosił, że kolejny etap rozwoju programu Partner Connect jest już dostępny globalnie. Partner Connect to jednolity program dla wszystkich partnerów, który jest teraz bardziej elastyczny i wydajny, zapewnia szybsze i prostsze ścieżki rozwoju oraz nagradza partnerów za wyniki i możliwości.

Channel Factory: Tomasz Teodorczyk został nowym Dyrektorem Zarządzającym Polska. Do jego zadań należeć będzie dbanie o całokształt działań firmy, w tym relacje biznesowe  z klientami oraz podmiotami współpracującymi z firmą. Do agencji dołączył również Marcin Boroszko, który będzie pełnić rolę Konsultanta. W Channel Factory skupi się na kontaktach z domami mediowymi i kluczowymi reklamodawcami.

DataWalk: Otrzymał nagrodę Technology Disruptor od Ally Financial, największego amerykańskiego banku działającego wyłącznie online i lidera w zakresie finansowania zakupów samochodów „za przełomową technologię”.

Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji: Prezesem PIIT ponownie został Andrzej Dulka.

Grupa Kapitałowa LUG: W dniu 29 marca przedstawi kluczowe obszary rozwoju firmy do 2027 roku. „Strategia na najbliższe cztery lata to nie rewolucja, ale ewolucja filarów rozwoju Grupy LUG z minionego okresu strategicznego. Oczywiście pojawią się też nowe cele i inicjatywy w zakresie zwiększenia efektywności funkcjonowania. Kluczowym elementem będzie jednak to, co już dziś widać w naszych działaniach – zamierzamy wyróżniać się efektywnością energetyczną, a nie konkurować ceną” – zapowiada Ryszard Wtorkowski, prezes zarządu LUG.

GIEŁDA, EMISJE, M&A

JR Holding: Podpisał umowę o udzieleniu finansowania dłużnego zamiennego na akcje amerykańskiej spółce AI Clearing Inc., która dostarcza oparty na sztucznej inteligencji system do monitoringu postępów realizacji projektów budowalnych i infrastrukturalnych, podała spółka. Jest to pierwsza inwestycja JR Holding w spółkę zagraniczną o globalnym zasięgu.

Travatar.ai: Polski startup chroniący biznes przed aktywnością szkodliwych botów planuje w tym roku przeprowadzić rundę seed i pozyskać 5,5 mln zł, poinformował współzałożyciel i prezes Travatar Jakub Kisiel.

Epinote: Pozyskał 6,5 mln zł w rundzie pre-seed, której przewodziły fundusze Movens Capital, Kogito Ventures i Next Road Ventures, przy udziale Corvus Ventures i aniołów biznesu (w tym założycieli DocPlanner i Packhelp), podała spółka. Pozyskane środki pomogą Epinote m.in. rozwinąć platformę do samodzielnego zlecania zadań przez klientów.

JR Holding: Zawarł trzy umowy z inwestorami instytucjonalnymi, którzy zdecydowali się powierzyć spółce środki w łącznej kwocie 24 mln zł w cenie 10 zł za jedną akcję, podała spółka.

Gadu Gadu: Fintecom – właściciel Gadu Gadu (GG) – planuje crowdfunding dla komunikatora na znaczną rozbudowę funkcjonalności i ekspansję zagraniczną, poinformował wiceprezes Fintecom Romuald Remus.

HeavyFinance: Platforma inwestycyjna climate tech dla rolnictwa (jej założyciele pochodzą z Litwy) pozyskała 3 mln euro w ramach rundy seed, której przewodził fundusz VC Practica Capital. Firma wykorzysta pozyskane środki na dalszą ekspansję i rozwój finansowania inwestycji z obszaru zrównoważonego rolnictwa w celu wsparcia walki ze zmianami klimatycznymi, m.in. na polskim rynku, który stanowi dla niej jeden z kluczowych obszarów działalności. Ponadto spółka jest w Polsce pionierem w udzielaniu rolnikom zielonych pożyczek 0% na rozwój zrównoważonych gospodarstw.

Hewlett Packard Enterprise (HPE): Zawarł ostateczną umowę zakładającą przejęcie OpsRamp – firmy z sektora ITOM (zarządzanie operacjami IT), która umożliwia monitorowanie i zarządzanie infrastrukturą IT, zasobami chmurowymi, obciążeniami i aplikacjami w środowiskach hybrydowych i wielochmurowych, w tym również u hyperskalerów. Gartner szacuje, że ITOM to rynek o wartości około 39 mld USD.

Bitget: Największa platforma kryptowalutowa copy trading ogłosiła inwestycję w zdecentralizowany portfel multi-chain BitKeep, stając się jego większościowym udziałowcem. Inwestycja obejmuje fuzję portfela BitKeep z domeną biznesową Bitget, co przełoży się na wzmocnienie i oferty produktowej. BitKeep został założony w 2018 r. i od tego czasu zapewnia nieprzerwane i niezawodne usługi portfela niepowierniczego, wymiany i rynku NFT dla swojej bazy użytkowników liczącej ponad 8 milionów ludzi w 168 krajach.

Orthoget: Pozyskał już 10 mln zł na rozwój autorskiego rozwiązania do wydłużania kończyn.

Metycle: Pozyskuje 1,5 mln euro na digitalizację globalnego recyklingu metali. Koloński start-up B2B, który stworzył platformę do międzynarodowego handlu złomem i metalami z recyklingu, chce zwiększyć efektywność ich odzyskiwania i wesprzeć transformację w kierunku neutralności węglowej.

PRODUKTY, WDROŻENIA, INNE

PKO BP: Kredobank z grupy PKO Banku Polskiego wdraża cyfrowy ekosystem Diia, planuje też w tym roku rozbudować systemy elektronicznego podpisu i przesyłania dokumentów, identyfikacji klientów oraz zdalnej obsługi z każdego zakątku świata, podał bank.

Tauron: Zakończył projekt budowy sieci światłowodowej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, podała spółka. Dostęp do szybkiego internetu zyskało 104 tys. gospodarstw domowych i 428 jednostek oświatowych.

Atende: Otrzymało zamówienia od operatora telefonii komórkowej na łączną kwotę 5,1 mln USD (22 mln zł) na dostawy sprzętu, oprogramowania oraz usług w ramach rozbudowy sieci pakietowej, podała spółka. Zamówienia zostaną zrealizowane w ciągu 12 miesięcy.

Orlen: Fundacja Orlen uruchamia nowy program grantowy „Orlen Social Lab. Laboratorium Społecznej Zmiany”, w ramach którego wesprze merytorycznie i finansowo najciekawsze propozycje innowacji społecznych, podał PKN Orlen.

ING: Ruszyła 3. edycja Programu Grantowego ING, skierowanego do startupów i młodych naukowców, na najlepsze rozwiązania wspierające ochronę zasobów wodnych, efektywne wykorzystywanie wody oraz poprawę jej jakości, podał bank. Zgłoszenia można wysyłać do 10 maja 2023 r. Pula nagród to 1 mln zł. Agencja ISBnews jest patronem medialnym programu.

Wasko: Podpisało umowę z Centrum Informatyki Resortu Finansów na świadczenie przez 36 miesięcy usługi serwisu technicznego dla infrastruktury macierzowej zamawiającego firmy Hitachi Vantara, podała spółka. Maksymalne łączne wynagrodzenie spółki wynosi 17,47 mln zł brutto.

Orange Polska: Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, rozpocznie we wrześniu wygaszanie swojej sieci 3G. W zamian operator zapewni dostęp do 4G, podała spółka.

Thorium Spac: Podpisało z Sivers Semiconductors kontrakt o wartości 1,85 mln USD, podała spółka. Kontrakt zobowiązuje obie strony do opracowania i wdrożenia do produkcji przełomowych na rynku globalnym chipsetów dla terminali naziemnych SATCOM oraz najnowszej generacji satelit definiowanych cyfrowo.

STS: Przedłużył o kolejne lata umowę z Polskim Związkiem Piłki Nożnej (PZPN) i pozostanie Oficjalnym Sponsorem Reprezentacji Polski w piłce nożnej do 31 lipca 2026 roku, podała spółka.

Creotech Instruments: Podpisał z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) umowę na realizację kontraktu obejmującego fazy C oraz D opracowania i produkcji kluczowego podzespołu instrumentu pomiarowego dla misji kosmicznej Comet Interceptor, która jest automatyczną sondą planowaną do wystrzelenia w przestrzeń kosmiczną w 2029 roku, podała spółka.

PZU: Zakończył kolejne pilotażowe testy rozwiązań proponowanych przez startupy wyłonione w akceleratorze MIT Enterprise Forum CEE. Celem projektu jest wsparcie polskich i zagranicznych firm i zwiększanie potencjału innowacyjnego krajowego ekosystemu. PZU poszukiwał do współpracy startupów działających w obszarach Big Data, digitalizacji procesów i cyfrowych ścieżek obsługi klienta, a także nowych interakcji z klientami oraz telemedycyny i teleopieki. Rozwiązanie testowane ze startupem cux.io jest obecnie wdrażane w celu poprawy doświadczeń klientów ubezpieczyciela w interakcji z portalami PZU.XTPL: Otrzymał warunkowo od Japońskiego Urzędu Patentowego patent na metodę ultra-precyzyjnej depozycji tj. dla zgłoszenia patentowego zatytułowanego „Method of printing fluid”, podała spółka. Procedura zgłoszeniowa dla tego patentu została rozpoczęta 1 lutego 2019 roku. Jest to również data, od której obowiązuje ochrona wynalazku. Spółka w swoim portfolio posiada aktualnie 26 zgłoszeń patentowych i łącznie 7 przyznanych patentów. Ostatecznym wymogiem formalnym uzyskania patentu jest wniesienie opłaty za jego wydanie do 19 kwietnia br.
Noctiluca: Spółka technologiczna z Torunia, rozwijająca związki chemiczne m.in. do wyświetlaczy OLED, podpisała umowę MTA z Guangdong Juhua Printing Display Technology (Juhua). Nowy partner to zajmująca się uprzemysłowieniem drukowanych technologii OLED spółka zależna od TCL Technology Group Corporation oraz Tianma Microelectronics. Na mocy umowy będzie on testował materiały do formulacji tuszu do druku ekranów OLED opracowane przez Noctilukę. Najlepsze z nich, w kolejnych krokach, będą testowane przez producentów wyświetlaczy.

Stretchme App: Aplikację treningową Stretchme App można od 21 marca pobrać w AppStore. System bazuje na technologii widzenia komputerowego, która na podstawie obrazu z jednej kamery (telefonu lub laptopa) w czasie rzeczywistym określa umiejscowienie poszczególnych części ciała. Algorytmy zastosowane w aplikacji określają poprawność postawy i dają wskazówki użytkownikowi, jak tą postawę skorygować. Na rynku polskim jest to pierwsze tego typu rozwiązanie i stanowi wyróżnik wśród innych dostępnych rozwiązań do treningów online.

InfoDent24.pl: Portal prezentuje się w nowej odsłonie. Serwis, który od powstania w 2013 r. publikował specjalistyczne informacje skierowane do lekarzy dentystów, w tym do właścicieli gabinetów stomatologicznych, wprowadza nowe funkcjonalności – m.in. możliwość kontaktu z pacjentami w taki sposób, aby za pomocą portalu lekarze mogli z łatwością dotrzeć do nich ze swoją ofertą.

ERLI.pl: Platforma sprzedażowa uruchomiła program obniżający finansowe bariery wejścia dla polskich przedsiębiorstw w branży e-commerce. W ramach rozpoczętych działań dla nowo zarejestrowanych sprzedawców czeka o połowę niższa prowizja przez sześć miesięcy. Przedsiębiorcy zainteresowani skorzystaniem z promocji mogą do niej przystąpić do 30 kwietnia br. włącznie.

Noctiluca: Podpisała umowę MTA z Guangdong Juhua Printing Display Technology (Juhua). Nowy partner to zajmująca się uprzemysłowieniem drukowanych technologii OLED spółka zależna od TCL Technology Group Corporation oraz Tianma Microelectronics. Na mocy umowy będzie on testował materiały do formulacji tuszu do druku ekranów OLED opracowane przez Noctilukę.

PolCard Pay: Aplikacja ułatwia i przyspiesza proces wpłaty pieniędzy na konto za pośrednictwem terminala płatniczego. Od teraz konsumenci, którzy zechcą skorzystać z tego rozwiązania, będą mogli uzupełnić niezbędne dane na swoim telefonie przed przybyciem do sklepu. Z usługi korzystają już klienci sieci Żabka i Empik. Już wkrótce rozszerzenie usługi będzie dostępne także dla innych punktów handlowo-usługowych.

Małopolska Karta Aglomeracyjna: Nowa aplikacja jest już dostępna. iMKA 2.0 wpisuje się w założenia nowej koncepcji w mobilności MaaS, czyli mobilności jako usługi, która zakłada zarządzanie mobilnością za pomocą jednej aplikacji. W jego realizację zaangażowane zostały: Elte GPS, doświadczony producent oraz realizator wdrożeń systemów teleinformatycznych, Unicard SA, lider na rynku rozwiązań z zakresu kontroli dostępu i systemów identyfikacji osób oraz największy europejski dostawca usług chmurowych OVHcloud.

Kingston FURY: Uzupełnia swoją linię pamięci DDR5 o Kingston FURY Renegade Pro DDR5 RDIMM. Nowy podkręcony moduł pamięci klasy serwerowej zaprojektowany został z myślą o spełnieniu wymagań obliczeniowych stacji roboczych nowej generacji i wysokiej klasy komputerów stacjonarnych. W przypadku platform, wykorzystujących pamięci DDR5 Registered DIMM Kingston FURY Renegade Pro DDR5 RDIMM, zapewnia wysoką przepustowość i zwiększoną niezawodność. Tych wymagają użytkownicy tacy jak twórcy, inżynierowie i analitycy danych.

Huawei CBG: Podczas premiery w Chinach firma pokazała oficjalnie swoje najnowsze zaawansowane produkty, wśród których pojawiły się nowe smartfony, smartwatche, laptop oraz słuchawki. Wszystkie te urządzenia pojawią się w Europie i zostaną oficjalnie zaprezentowane 9 maja w Monachium. Ponadto, już 3 kwietnia zadebiutuje w Polsce Huawei Watch Ultimate.

Mobile Industrial Robots: Wprowadza MiR Insights – oprogramowanie uzupełniające funkcjonalności MiR Fleet o jeszcze łatwiejsze śledzenie i analizowanie operacji wykonywanych przez AMR.

Vee: Zakończony został ostatni etap testów pierwszego z modułów produktu Vee Health Suite, tj. standardowego (pudełkowego) rozwiązania dla branży medycznej oferowanej przez spółkę zależną Vee Care. Pierwszy moduł związany jest z potwierdzaniem i odwoływaniem terminów wizyt medycznych. Produkt został skierowany do sprzedaży. Wyniki pierwszych działań sieci sprzedażowej będą możliwe do zaobserwowania najwcześniej w drugim kwartale 2023 r.

Thorium Space: Polska firma działająca w sektorze kosmicznym, podpisała z Sivers Semiconductors kontrakt o wartości 1,85 miliona dolarów na opracowanie i wdrożenie do produkcji przełomowych na rynku globalnym chipsetów dla terminali naziemnych SATCOM oraz najnowszej generacji satelit definiowanych cyfrowo.

Grupa InPost: Przystąpiła do Science Best Target initiative (SBTi), który jest niezależnym, globalnym liderem wspierającym przedsiębiorców na drodze ku zerowej emisji netto gazów cieplarnianych.

REDD: Firma specjalizująca się w gromadzeniu danych ogłosiła, że zbudowała największą w Europie Środkowej bazę danych o rynku magazynowym. Spółka oferuje dostęp do transparentnych danych niemal w czasie rzeczywistym.

Źródła: depesze ISBnews, serwis ISBtech.pl, informacje ze spółek i organizacji

(ISBnews/ISBtech)

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments