IS-Wireless, polski dostawca kompleksowych rozwiązań 4G i 5G w pełnym zakresie sieci radiowej, został wybrany do udziału w finansowanym przez brytyjski Departament Cyfryzacji, Kultury, Mediów i Sportu projekcie SONIC Labs. Tą drogą firma uzyska od rządu w Londynie wsparcie w rozwoju jej innowacyjnej technologii 5G w modelu Open RAN. Wielka Brytania podejmuje w ten sposób działania wspierające dywersyfikację rynku 5G oraz budowę otwartych sieci mobilnych.

Projekt SONIC Labs został zainicjowany przez brytyjską agencję rządową Digital Catapult oraz Ofcom, urząd regulujący tamtejszy rynek telekomunikacyjny. Program uzyskał wsparcie w wysokości 15 mln funtów od Departament Cyfryzacji, Kultury, Mediów i Sportu (DCMS) Wielkiej Brytanii, a beneficjentami tej edycji będzie pięć firm z sektora łączności mobilnej, w tym polski IS-Wireless. Jak podkreśla przedstawiciel firmy, Artur Chmielewski, brytyjski projekt ma ogromne znaczenie dla gospodarki i rozwoju łączności mobilnej.

Udział w programie SONIC Labs to doskonała możliwość dla nas i pozostałych czterech firm, aby wspólnie rozwijać rozwiązania 5G na potrzeby wdrożeń i pracować nad ich integracją. Będziemy mieli okazję, aby wymienić się doświadczeniem z uczestnikami projektu, nawiązać współpracę, czy zaprezentować nasze rozwiązania potencjalnym klientom. W istocie jednak SONIC Labs to inicjatywa rządu Wielkiej Brytanii, który pragnie przyspieszyć wejście na tamtejszy rynek innowacyjnych technologii Open RAN. Celem jest zwiększenie różnorodności łańcucha dostaw sieci mobilnych. – mówi Artur Chmielewski, Dyrektor Sprzedaży IS-Wireless.

Rządowa agencja Digital Catapult wspiera najbardziej obiecujące technologie i współpracuje zarówno z sektorem prywatnym, jak i środowiskiem akademickim, by w pełni wykorzystywać potencjał nowych technologii w gospodarce.

Rząd w Londynie wdraża kompleksową strategię rozwoju 5G, a SONIC Labs to tylko jeden z jej elementów. Należy podkreślić, że brytyjskie władze jasno określiły zasady budowy sieci nowej generacji w modelu Open RAN w swoim kraju. W ten sposób sprzyjają jej rozwojowi i pomagają w dywersyfikacji rynku telekomunikacyjnego. – wyjaśnia Artur Chmielewski.

Wyjątkowa szansa dla Polski

W ocenie przedstawicieli polskiego dostawcy sieci 5G, kroki podejmowane w Wielkiej Brytanii w zakresie rozwoju sieci mobilnych nowej generacji, powinny służyć jako wzorzec.

W naszym kraju mamy potencjał, by tworzyć wartościowe rozwiązania z zakresu otwartych sieci 5G, które z powodzeniem możemy wdrażać w Europie i na świecie. Dzięki odpowiedniemu wsparciu zyskamy wyjątkowo wiele na trwającej rewolucji. Działania, które obserwujemy w Wielkiej Brytanii to inspirujący przejaw wspierania rozwoju technologii i sektora łączności mobilnej. – komentuje Artur Chmielewski.

Jak dodaje, należy pamiętać, że potencjał technologii nie tkwi jedynie w dużych sieciach łączności komórkowej.

Innym ciekawym obszarem jest przemysł, gdzie sieci prywatne w modelu otwartym pozwalają m.in. na automatyzację procesów i wykorzystanie robotów na niespotykaną dotąd skalę. Agencja Digital Catapult wydała w kwietniu tego roku raport pt. “Industrial 5G A Toolkit for Business in a Digital Future”, w którym autorzy nie tylko wskazują na korzyści z wdrożeń prywatnego 5G, lecz także wyjaśniają, jak proces ten odpowiednio prowadzić. Jesteśmy dumni, ponieważ w dokumencie wymieniono IS-Wireless jako jednego z dostawców rozwiązań RAN dla przemysłu. Warto budować świadomość na temat zysków płynących z wdrożeń technologii 5G także wśród polskich firm. – zaznacza ekspert IS-Wireless.

O potencjale otwartych sieci w gronie ekspertów

Artur Chmielewski znalazł się również w gronie ekspertów dyskutujących na temat obecnej sytuacji i przyszłości wdrożeń 5G w modelu otwartym podczas webinaru “How Open RAN can drive 5G diversification” zorganizowanego przez brytyjską agencję Digital Catapult odpowiedzialną za projekt SONIC Labs. Przedstawiciel IS-Wireless wyjaśniał, że otwarte sieci 5G oferują więcej niż swobodę wyboru narzędzi do budowy sieci 5G.

Otwartość w przypadku budowy sieci mobilnych oznacza, że możemy wybierać spośród szerokiej gamy rozwiązań 5G od różnych dostawców. Dotyczy to zarówno warstwy sprzętowej jak i oprogramowania. Open RAN pozwala łączyć te elementy i tworzyć sieci tak, by odpowiadały na indywidualne potrzeby odbiorców. To jednak nie wszystko. Równie istotne jest, że podejście takie sprzyja różnorodności i konkurencji na rynku telekomunikacyjnym. Pozwala na działalność w zupełnie nowych modelach biznesowych, takich jak tzw. “neutral host”, czyli jako neutralny operator. Otwiera to zupełnie nowe ścieżki wykorzystania sieci przez przemysł, samorządy czy ośrodki akademickie, a w efekcie napędza innowacje. – mówił Artur Chmielewski podczas panelu dyskusyjnego, w którym udział wzięli przedstawiciele sektora prywatnego oraz brytyjskiego organu odpowiedzialnego za rynek telekomunikacji Ofcom, który jest partnerem inicjatywy SONIC Labs.

Wśród gości spotkania znaleźli się także Simon Burley, Programme Director for Connectivity w Ofcom, Tom Bennett, CTO firmy Freshwave oraz Gary Collins, General Manager and Head of Sales w NEC UK.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments