Robert Busz, dyrektor zarządzający Equinix w Polsce, w rozmowie z ISBtech o trendach w sektorze data center.

Proszę o szczegóły inwestycji, którą Equinix odda do użytku pod koniec listopada.

Equinix rozbudowuje swoje centrum danych WA1 International Business Exchange™ (IBX®) w Warszawie. Czwarta faza inwestycji zostanie otwarta w IV kwartale (koniec listopada) 2020 roku. WA1 zostało zmodernizowane zgodnie z najnowszymi standardami w budownictwie centrów danych. Oferuje 150 nowych szaf serwerowych oraz łącznie 1440 m 2 (ok. 15 500 ft²) całkowitej powierzchni kolokacyjnej. WA1 jest w pełni zabezpieczone i samowystarczalne energetycznie pod względem zasilania awaryjnego.

To nowo rozbudowane i zaawansowane technicznie centrum danych. Ponad 200 dostawców sieci, ponad 70 firm świadczących usługi w chmurze i IT oraz ponad 35 dostawców treści, sprawia że obiekt znajduje się w centrum cyfrowej transformacji w Polsce. WA1 zapewnia również dostęp do Equinix Internet Exchange (dawniej Polish Internet eXchange – PLIX) – jednego z największych węzłów ruchu sieciowego w Europie Wschodniej.

WA1 stanowi część rosnącej globalnej platformy – Platform Equinix®, na którą składa się ponad 210 centrów danych na całym świecie, umożliwiając bezpośrednią i bezpieczną łączność z klientami i partnerami w cyfrowych łańcuchach dostaw.

Proszę o podsumowanie kluczowych aktualnych trendów w data center na świecie i w Polsce.

Rośnie przepustowość połaczeń bezpośrednich, a pandemia przyspiesza transformację cyfrową

Dostawcy usług cyfrowych przewidują, że w okresie od 2019 do 2023 r. przepustowość prywatnych łączy internetowych zwiększy się pięciokrotnie w wyniku większego zapotrzebowania ze strony przedsiębiorstw chcących zniwelować różnice na brzegu sieci.

Raport GXI vol. 4 potwierdził, że pandemia przyspiesza przechodzenie na rozwiązania cyfrowe. Przewiduje się, że przedsiębiorstwa wspierające pracę zdalną, takie jak firmy telekomunikacyjne czy dostawcy usług informatycznych i chmurowych, będą odpowiadać za 54% wzrostu łącznej przepustowości połączeń bezpośrednich w EMEA, wyprzedzając inne branże w tym regionie.

Przedsiębiorstwa rozszerzają swoją infrastrukturę cyfrową z lokalizacji scentralizowanych do
rozproszonych lokalizacji brzegowych

Firmy obecnie skalują i obsługują interakcje w czasie rzeczywistym przez strategiczne łączenie przepływów pracy dotyczących ludzi, rzeczy, lokalizacji, chmur i danych. Na polskim rynku przetwarzanie brzegowe (edge computing) jest co prawda dobrze odbierane, ale infrastruktura nie jest jeszcze odpowiednia. Mimo tego, że powstaje w szybkim tempie, buduje się ją jako infrastrukturę wspomagającą całe regiony przetwarzania danych, które również dopiero są tworzone.

Przedsiębiorstwa korzystają z „efektu sieciowego”

Firmy budują swoja przewagę cyfrową poprzez zwiększanie swojej obecności w lokalizacjach o największej liczbie użytkowników i dostawców oraz o największym natężeniu ruchu. Określa się to mianem „efektu sieciowego”. Według IDC do 2025 r. 80% liderów cyfrowych skorzysta na połączeniu z wieloma ekosystemami, w tym zapewni korzyści swoim klientom końcowym [1]. W raporcie GXI Vol. 4 przewiduje się, że pojemność łączy dostarczana przez usługodawców sieciom i dostawcom usług chmurowych i informatycznych będzie stanowić dwa główne źródła przepustowości dla całego ekosystemu, a jej skumulowany roczny wskaźnik wzrostu (CARG) w okresie od 2019 do 2023 r. ma wynieść 49%.

[1] „ IDC FutureScape Webcast: Worldwide Digital Transformation 2020 Predictions”, IDC, Doc # US46287720, maj 2020 r.

Poproszę o komentarz w kwestii dalszych planów rozwoju Equinix w Polsce. 

Plany rozwoju Equinix zostały precyzyjnie określone w perspektywie 5 lat i zakładają m.in. sukcesywny rozwój infrastruktury w Polsce i regionie, w tym również modernizację istniejących centrów danych. Rozbudowujemy – uruchomione w I kwartale 2020 roku – centrum danych WA3. Po sfinalizowaniu inwestycji, będzie ono oferowało ok. 1200 szaf serwerowych i ponad 3500 m 2 powierzchni kolokacyjnej. Otwarcie nowej, rozbudowanej i zmodernizowanej części centrum danych WA1 nastąpi w Q4 2020. Zapowiedziane już inwestycje mają na celu spełnianie wymagań największych światowych dostawców usług chmury obliczeniowej, ale też ich klientów.

Planujemy dalsze inwestycje w Platform Equinix dodając nowe funkcjonalności zarówno dla klientów biznesowych, jak i partnerów. Inwestycje będą wzmacniać funkcjonalność usług IX oraz EF dając nowe korzyści dla resellerów/partnerów jak również zwiększając możliwości i zasięg równocześnie zmniejszając koszt jednostkowy wirtualnych połączeń bezpośrednich.

Zainwestowaliśmy już bardzo dużo w naszą obecność w Polsce, m.in. w centrum rozwoju produktu czy wspomniane centra danych i będziemy wciąż kontynuować inwestycje na tym istotnym rynku. Centra danych zlokalizowane w Polsce odgrywają istotną rolę w globalnej infrastrukturze Equinix. Dzięki nim klienci z regionu Europy Środkowo-Wschodniej zyskują dostęp do jednolitego ekosystemu bezpośrednio połączonych ze sobą centrów danych Equinix.

Obecność w Polsce chcemy również uzupełnić je o rozwój sieci partnerskiej. Jest to jeden z
naturalnych elementów naszego ekosystemu, który pozwala nam utrzymywać tempo rozwoju biznesu i tworzy wartość dodaną dla naszych klientów.

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments