Koncern LG przygotował na wiosnę, tuż przed mistrzostwami świata, nowe premiery telewizorów premium. Kuszą nie tylko jakością obrazu i dźwięku, do czego koreańska firma przyzwyczaiła, ale tym razem sztuczną inteligencją, która może trwale zmienić rolę tego urządzenia domowego ze statycznego odbiornika na dynamicznego asystenta domu. Uczenie maszynowe silnika AI koncernu wygląda bardzo obiecująco i co ważne dla rodzimego klienta – rozumie język polski i to nie tylko w prostych komendach. A to dopiero pierwszy krok w karierze AI jako partnera w rozrywce i obowiązkach domowych.

  1. Sztuczna inteligencja rozumie po polsku

Najnowsze modele LG OLED TV oraz LG Super UHD TV 2018 oferują funkcje ThinQ AI. Silnik ten przetwarza ludzką mowę i uczy się zachowań użytkownika. Koncern zrobił duży ukłon w stronę polskich klientów, gdyż jest pierwszym producentem, który wyposażył telewizory w technologię sztucznej inteligencji z językiem polskim.

Jest to o tyle ważne, że priorytetowych (jak określił LG) języków świata, które współpracują z globalną platformą sztucznej inteligencji LG ThinQ AI jest zaledwie 10 w 14 krajach. Dlaczego? W czterech z nich obowiązuje język angielski.

O wizji i planach LG dla sztucznej inteligencji jako domowego asystenta pisaliśmy już wcześniej. Materiał można znaleźć pod tym linkiem.

2. Inteligentny domowy ekosystem

Marcin Kubiszak, menedżer kategorii TV w koncernie wskazuje, że sztuczna inteligencja telewizora ma dostarczyć użytkownikowi inteligentne usługi. Zmienia to paradygmat korzystania z urządzeń. Teraz to produkty mają dostarczyć usługi i uczyć się potrzeb użytkowników, aby „inteligentnie” na nie odpowiadać.

AI ma zdolność do uczenia się, czyli im więcej z niej korzystamy i ją absorbujemy pytaniami lub poleceniami tym więcej się uczy o użytkowników i „lepiej służy”. DeepThinQ to platforma głębokiego uczenia z głównymi obszarami umiejętności kluczowych w rozwiązaniach opartych o sztuczną inteligencję jak głos (indywidualny sposób mówienia użytkownika, wymowa, tembr głosu), język oraz ruch.

Istnieje ponadto możliwość integracji z innymi urządzeniami, aby powstał cały ekosystem w ramach domu. LG zachowało otwarty standard, czyli opcję skorzystania z zewnętrznych dostawców rozwiązań dla AI.

3. Nie samymi komendami AI żyje

Celem koncernu jest rozumienie języka ludzi przez maszyny. A ten nie zawsze jest zamknięty w ramy komend lub wysublimowany. Koncern zdając sobie sprawę z różnorodności zachowań, rozwija swoją „inteligentną” platformę nie tylko w zakresie wykonania polecenia w postaci prostej komendy (np. włącz/wyłącz), ale przetwarzania języka naturalnego w stopniu takim, że kontekst zostanie zrozumiany nawet, kiedy użytkownik mówi potocznie.

Działa to faktycznie bardzo dobrze. Byliśmy świadkami, jak osoba, która pierwszy raz komunikuje się z AI telewizora i stosowała różne potoczne zwroty została szybko zrozumiana przez AI.

Sztuczna inteligencja wykorzysta nie tylko informacje o treści programów dostarczane raze z sygnałem, ale z biegiem czasu ma chociażby zasugerować, co warto obejrzeć. Nie wspominamy o wykorzystaniu wyszukiwarki internetowej do dostarczenia bieżących informacji, od pogody zaczynając. To chyba oczywiste. Jak komunikujemy się ze sztuczną inteligencją w TV LG? Za pomocą pilota z wbudowanym mikrofonem. Co ważne – aby LG TV AI ThinQ funkcjonowało niezbędne jest stałe połączenie z internetem.

4. Dalsze plany dla AI

Telewizory LG z funkcją ThinQ AI to początek drogi koncernu w rozwoju sztucznej inteligencji w ramach ekosystemu urządzeń użytkowych. Platforma AI będzie z czasem coraz bardziej dostosowana do swojego właściciela i jego preferencji.

Przedstawiciele koncernu zapowiadają, że kolejnym krokiem będzie integracja z Google Assistant i Amazon Alexa i Internetem Rzeczy.

5. A jakość obrazu?

Sztuczna inteligencja w telewizorze to na pewno bardzo interesująca nowinka, która może okazać się potężnym impulsem popytowym. Jednak telewizor to przede wszystkim obraz i dźwięk. Tu, oczywiście, można liczyć na potencjał technologiczny koreańskiego koncernu.

„Wprowadzenie takich rozwiązań jak sztuczna inteligencja LG ThinQ AI oraz ekstremalnie wydajnych procesorów obrazu, pozwala firmie LG utrzymać czołową pozycję wśród światowych producentów telewizorów” – przekonuje Kubiszak.

I faktycznie – osiągi telewizorów LG na polu obrazu i dźwięku robią wrażenie. Telewizory LG SUPER UHD wyświetlają obraz z naprawdę głęboką czernią, precyzyjnymi kolorami i szerokimi kątami widzenia. Jeśli chodzi o czerń to w tym roku istotną nowością w telewizorach tej linii jest zastosowanie pełnego podświetlenia matrycy z lokalnym wygaszaniem (Full Array Dimming). Dźwięk z systemu Dolby Atmos nie trzeba nikomu przedstawiać.

Z kolei sercem flagowych modeli OLED TV AI ThinQ: W8, E8, C8 jest procesor α (Alpha) 9, który dzięki zaawansowanym algorytmom oraz czterostopniowej redukcji szumów, umożliwia oglądanie idealnie odwzorowanego obrazu o świetnej jakości i ostrości widocznego pod każdym kątem wraz z towarzyszącym wrażeniom wizualnym efektom dźwięku przestrzennego Dolby Atmos.