Cersanit realizuje program budowy kompleksowej architektury rozwiązań „Cersanit Digital Universum”, w ramach którego rozpoczyna migrację do systemu IFS Cloud, poinformował ISBtech IT Digital Transformation Director Cersanitu Piotr Goleń.

Jesteśmy na progu rozpoczęcia wdrożenia najnowszej wersji IFS w całej grupie, czyli IFS Cloud. Będziemy go wdrażać najpierw w Polsce, we wszystkich polskich zakładach, fabrykach i w naszym centrum dystrybucyjnym w Opocznie. Następnie w Rumunii i w Ukrainie. Model Global Template rozwiązania będziemy tworzyć na przykładzie polskiej spółki oraz polskich zakładów produkcyjnych” – powiedział ISBtech Goleń podczas konferencji IFS Connect Eastern Europe. 

Dodał, że jeżeli chodzi o system ERP firma jeszcze nie zdecydowała czy będzie to chmurowa wersja IFS Cloud.

„To rozwiązanie, które może być w cloud, ale może być też rozwiązaniem on-premise. Nazwa nie determinuje sposobu implementacji. Jeszcze nie podjęliśmy ostatecznej decyzji w tym zakresie, jednak myślę, że docelowo wszyscy z nas zmigrują do chmury. Jest to tylko kwestia czasu, podejścia do realizacji oraz wdrożenia i eksploatacji. Za to w chmurze już mamy rozwiązania klasy Business Intelligence, część systemów własnych przenosimy do cloud. Tutaj korzystamy z rozwiązania Microsoft Azure” – dodał przedstawiciel Cersanitu.

Cersanit współpracuje z IFS już wiele lat. Historycznie przechodził także przez m.in. połączenie z firmą Opoczno, gdzie eksploatowano rozwiązania SAP, które zostały zastąpione rozwiązaniem IFS.

W chwili obecnej mamy spójny system w Polsce, jeżeli chodzi o wszystkie zakłady produkcyjne, centrum dystrybucyjne CDC w Opocznie oraz centrale zarządzania w Kielcach. System IFS mamy również w Rumunii i Ukrainie. Mamy bardzo dojrzałe rozwiązania, które w dużej mierze zostało dostosowane do naszych potrzeb. System jest mocno rozbudowany, także w takich obszarach, gdzie standardowo IFS nie miał produktów i wymaganych funkcjonalności. A migracja do IFS Cloud startuje dosłownie teraz. Umowę podpisaliśmy w końcówce kwietnia i w zasadzie teraz z początkiem z początkiem maja rozpoczynamy prace wdrożeniowe. Zaczynamy od fazy przygotowawczej, potem prototypowanie, planujemy dojść do Go-Live rozwiązania w Polsce, we wszystkich zakładach w I kw. 2026 roku” – dodał IT Digital Transformation Director Cersanitu

W ramach priorytetów cyfryzacji grupy kluczowa dla Cersanitu jest właśnie modernizacja i wprowadzenie nowej wersji systemu podstawowego, jakim jest IFS i objęcie nim obszarów, do których do tej pory było stosowane rozwiązanie standardowe IFS oraz w miejsca, gdzie wytworzone zostały własne wartościowe modyfikacje.

„Na tym ta historia się nie kończy, to jeden z kroków na drodze modernizacji, zdefiniowaliśmy model docelowy architektury pod nazwą „Cersanit Digital Universum”, który tworzyć będzie ekosystem rozwiązań wokół systemu centralnego, jakim jest i będzie IFS. Na ten ekosystem składać się będą różne dodatkowe systemy i aplikacje specjalistyczne, które muszą być na zasadzie komponentowej powiązane z IFS. Fundamentem jest tu wykorzystanie technologii integracyjnych oraz spójność z systemem od naszego głównego dostawcy” – wskazał Goleń.

Podkreślił „podejście komponentowe” i taką architekturę grupa chce osiągnąć. „To również jest związane z wykorzystaniem narzędzi do platformowej integracji. Jeszcze nie podjęliśmy decyzji w tym zakresie, ale rozmawiamy z kilkoma firmami w tym obszarze, tak żeby w nowoczesnym modelu realizować integrację IFS z pozostałymi systemami. Kolejne priorytety cyfryzacji to na pewno też kwestia wyzwań, które mamy w obszarze zarządzania i sterowania łańcuchem dostaw oraz produkcją. Chcemy dokonać tu ‘głębokiego wdrożenia’ zarówno IFS, jak i systemów specjalistycznych” – dodał IT Digital Transformation Director Cersanitu.

Zaznaczył, że łańcuch dostaw Cersanitu jest ściśle powiązany z pozostałymi spółkami grupy jak chociażby Komfort, czy Nexterio, które należą również do grupy MSG, należącej do pana Michała Sołowowa.

„Chcemy się zintegrować jeszcze bardziej, mimo tego, że nie wszędzie w tych spółkach eksploatowany jest system IFS. Naszym celem jest stworzenie jednego, odpornego, zintegrowanego łańcucha dostaw, także z naszymi klientami tradycyjnymi, z firmami działającymi w branży sprzedaży bezpośredniej, czy też sieciami sprzedaży DIY. Tak więc kluczowa jest wymagana cyfryzacja łańcucha dostaw, wdrożenia zaawansowanego planowania i optymalizacji, sterowania produkcją. Kolejny obszar, który wymaga zbierania bardzo dużej ilości danych i raportowania, to jest oczywiście ESG” – wymienił Goleń.

W kwestii adaptacji rozwiązań internetu rzeczy (IoT) wskazał, że Cersanit jest na wczesnym etapie. Firma dysponuje linią zintegrowanej produkcji płytek ceramicznych Continua, która została dostarczona przez firmę SACMI. Jest to linia i zintegrowany system do bezpośredniego sterowania procesem produkcyjnym, łącznie z analizą wszystkich parametrów produkcyjnych.

„Jeśli chodzi o pozostałe części ciągów produkcyjno-logistycznych to IoT jest obszarem, w który chcemy dopiero wkroczyć. Traktuję wykorzystanie tych wszystkich elementów jako długoterminowy, rozłożony w czasie proces i program w zakresie informatyzacji i cyfryzacji. Natomiast mamy wizję i strategię w tym zakresie. Rozumiemy jaki model rozwiązania chcemy osiągnąć. Ten model – łącznie z elementami technologii, procesów i reguł biznesowych oraz sposobów podejmowania decyzji – musi być dobrze zaprojektowany. Trzeba mieć wizję tego i wiedzieć jak zbudować takie rozwiązania, aby przynosiło realne korzyści i stanowił element przewagi konkurencyjnej. Podobnie jest z AI – jest ważnym ale tylko jednym z elementów takiego modelu. Aktualnie prowadzimy testy z zakresie np. rozpoznawania wad wyrobów, identyfikacji wizyjnej. Zostanie to skomercjalizowane wewnętrznie w grupie” – powiedział IT Digital Transformation Director Cersanitu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments