Lata 2021-2023 stanowią interesujący okres w branży fuzji i przejęć (M&A). W tym okresie można było zaobserwować globalny trend spadkowy w zakresie liczby transakcji M&A zawartych na spółkach IT operujących w modelu SaaS. Po rekordowym roku 2023 – zarówno pod względem liczby transakcji, jak i poziomu wycen – nastąpiło obniżenie aktywności na rynku M&A. Wzrost stóp procentowych oraz niepewność gospodarcza przełożyły się na utrudniony dostęp do finansowania nowych zakupów oraz wstrzymanie wielu inwestycji przez fundusze Private Equity (PE). Autorem komentarza jest Jakub Multański, Menedżer w CMT Advisory.

Fundusze te obniżyły swoją aktywność, opóźniając nie tylko decyzję o inwestycjach, ale również o sprzedaży spółek portfelowych. Ostatni rok pokazał, że profesjonalni inwestorzy bardziej selektywnie podchodzą do inwestycji w podmioty działające w modelu SaaS, zwracając uwagę na przewagi konkurencyjne i potencjał wzrostu potencjalnych celów przejęć.

Jakub Multański, Menedżer w CMT Advisory

Jak wynika z przeprowadzonych przez zespół CMT Advisory analiz, w latach 2021-2023 spadkowi liczby transakcji w segmencie SaaS towarzyszyło obniżenie mediany mnożników transakcyjnych EV/S. W naszej ocenie, wraz z poprawą warunków ekonomicznych nastąpi odbudowa globalnego rynku M&A, co wpłynie pozytywnie zarówno na popyt ze strony inwestorów, jak i wyceny przedsiębiorstw.

Analizując pierwsze 10 tygodni 2024 roku widać, że branża application software, obejmująca m.in. spółki operujące w modelu SaaS, nadal wiedzie prym pod względem liczby zawieranych transakcji M&A. Spodziewamy się dalszej kontynuacji tego trendu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments