Kryzys wywołany pandemią COVID-19, a następnie wojną w Ukrainie spowodował znaczne spowolnienie aktywności w sektorze transakcyjnym oraz wpłynął na wzrost cen towarów i usług. Chcąc utrzymać możliwości inwestycyjne, organizacje wykorzystują różnego rodzaju sposoby budowania wartości aktywów w transakcjach M&A, m.in. coraz bardziej popularną strategię Buy-and-Build. O tym, jak skutecznie ją przeprowadzić opowiada najnowszy raport przygotowany przez doradców transakcyjnych międzynarodowej organizacji doradczej Eight International i jej współzałożyciela – firmy JP Weber.

W Buy-and-Build wykorzystuje się wehikuły inwestycyjne lub platformy biznesowe do kreowania wzrostu wartości poprzez przejęcia i integrację spółek prowadzących podobną działalność, w tym samym sektorze. W latach 2005-2019 odsetek transakcji typu Buy-and-Build wynosił średnio 6%, jednak od 2020 roku nastąpił znaczny wzrost aktywności i obecnie stanowią one 16% całkowitego wolumenu transakcji.

Obecna trudna sytuacja gospodarcza sprawia, że strategia Buy-and-Build cieszy się coraz większą popularnością. Pomimo zmiennych tendencji w wartościach transakcji, strategia ta daje największe możliwości przyniesienia wysokich zwrotów w nadchodzących latach. Przewidujemy, że inwestorzy będą odnotowywać spadek cen aktywów w ciągu najbliższych dwóch lat, po których prawdopodobnie nastąpią ich wzrosty. – tłumaczy Piotr Dalak, Associate Partner w JP Weber.

Powodzenie strategii Buy-and-Build zależy bardzo silnie od sektora, w którym realizowane są inwestycje. Zdecydowanym liderem w tego typu transakcjach jest branża usług dla biznesu, w której odsetek przejęć typu add-on wynosi 21%. Najmniej transakcji typu Buy-and-Build przeprowadzono w branży rekreacyjno-hotelarskiej – 2% całkowitego wolumenu.

Nabycie solidnej platformy biznesowej i szybkie budowanie wartości dzięki dobrze wykonanym przejęciom (typu M&A add-ons) może generować imponujące zyski. Jednak, w miarę jak strategia ta zyskuje na popularności, dobre jej wykonanie nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. – mówi Rafał Jackowski, dyrektor M&A w JS Hamilton, współpracujący z firmą doradczą JP Weber przy transakcjach typu Buy-and-Build.

Strategia Buy-and-Build pozwala inwestorom wygenerować wartość dodaną dla aktywów o ograniczonych możliwościach wzrostu organicznego, pozwalając osiągnąć wyższe mnożniki przy wyjściu z inwestycji.

Jednym z kluczowych czynników powodzenia Buy-and-Build jest rzetelnie i sprawnie przeprowadzona integracja. Due Diligence Integracji stało się już częścią kompleksowego badania po stronie kupującego, a zespoły, które wdrożą odpowiednie zarządzanie integracją, odniosą korzyści w postaci wyższych wycen przy wyjściu z inwestycji, ograniczą naturalną utratę klientów i pracowników oraz skuteczniej zoptymalizują koszty u dostawców. – mówi Iwona Penwarden, dyrektor w zespole doradztwa transakcyjnego JP Weber.

Do czynników sukcesu, oprócz tych wymienionych w raporcie, można zaliczyć odpowiedni timing, optymalny stopień zintegrowania podmiotów (nie zawsze czym większy tym lepiej), pomysł na zmotywowanie lokalnych managerów oraz dostęp do atrakcyjnego finansowania. Zwiększona złożoność całego procesu oznacza, że stanowi on teraz naturalny sposób na budowanie przewagi konkurencyjnej, a jego odpowiednie przeprowadzenie determinuje wzrost wartości w jeszcze większym stopniu, niż miało to miejsce do tej pory. – podsumowuje Aneta Biernat-Heromińska, Investment Executive w MidEuropa, współpracująca z firmą doradczą JP Weber przy transakcjach typu Buy-and-Build.

Wpływ na sukces ma również lokalizacja inwestycji. Ameryka Północna nadal jest dominującym rynkiem dla Buy-and-Build, podczas gdy Europa zajmuje drugie miejsce i stanowią łącznie 98% działalności Buy-and-Build. Nabywcy coraz chętniej preferują aktywa krajowe, choć ten trend może ulec zmianie. Wielka Brytania i Francja konsekwentnie plasują się zaraz za USA, jeśli chodzi o wielkość rynku z potencjałem Buy-and-Build, podczas gdy Holandia i Niemcy dopiero od niedawna zaczynają koncentrować się na tej strategii.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments