Polskie 5G… IS-Wireless pokazał rozwiązanie Open RAN

IS-Wireless – opracowujący i dostarczający rozwiązania sieciowe 5G, zaprezentował  wdrożenie sieci w modelu Open RAN. To pierwszy taki system komórkowy zaprojektowany i zbudowany w całości przez polską firmę.

W siedzibie IS-Wireless w Piasecznie pod Warszawą ruszyła stacja bazowa podłączona do sieci szkieletowej. Stacja została zainstalowana na ogólnodostępnym sprzęcie. Inżynierowie IS-Wireless pokazali przykład użycia w kontekście transmisji video – poprzez stację bazową aż do urządzenia końcowego. Kluczowym komponentem jest oprogramowanie IS-Wireless, realizujące komplet funkcji sieciowych.

W zamkniętym pokazie udział wzięło kilkadziesiąt osób, kluczowych dla rynku telekomunikacyjnego – inwestorów, partnerów oraz potencjalnych odbiorców rozwiązań IS-Wireless, w tym m.in. reprezentanci operatorów telefonii komórkowych, właścicieli infrastruktury czy uniwersytetów.

Na spotkaniu obecni byli także przedstawiciele organizacji takich jak Związek Polska Cyfrowa, Polskie Towarzystwo Informatyczne oraz Instytut Łączności. Oprócz stacji bazowej spółka zaprezentowała własny RIC (Ran Intelligent Controler).

RIC jest sercem sieci radiowej. Wyposażyliśmy go w algorytmy kontroli interferencji, dzięki czemu nasi klienci mogą świadczyć lepsze usługi dla swoich klientów. Chcemy tym samym pokazywać, że innowacje technologiczne można z powodzeniem tworzyć w Polsce, pracą polskich inżynierów i że można to zrobić nawet lepiej, niż robią to inni. Bogactwo modeli biznesowych jest kluczowe dla powodzenia wdrożenia prawdziwego 5G. To 5G, które jest obecnie udostępniane, nie różni zbytnio od lekko „upgradowanego” 4G. Uzależnienie się od silosowych technologii, czyli takich, gdzie dostawca dostarcza komplet funkcjonalności sieciowych, ma krótki horyzont i to się ostatecznie nie opłaca, blokując innowacje. Takie zamknięcie nie opłacało się w przeszłości m.in. w motoryzacji czy przy produkcji komputerów – tłumaczy dr Sławomir Pietrzyk, współzałożyciel i CEO IS-Wireless.

W zaprezentowanym przez IS-Wireless modelu Open RAN, funkcjonalność do niedawna związana bezpośrednio ze sprzętem jest od niego odseparowana i zaimplementowana w autorskim oprogramowaniu. Sprzęt staje się zatem drugorzędnym elementem, który można kupić „z półki” od wielu różnych producentów elektroniki. Otwarta architektura RAN (Open RAN) bazuje na rozwiązaniach chmurowych i pomoże w kolejnych latach stworzyć bardziej innowacyjne i wydajne środowisko sieciowe. To zaś warunek niezbędny do efektywnego dostarczania aplikacji i usług za pośrednictwem sieci 5G.

W naszej ocenie, aby zbudować sieć 5G oferującą parametry jakościowe, leżące u podstaw standaryzacji 5G, należy zwiększyć istotnie gęstość siatki stacji bazowych, obniżając jednocześnie ich moc. Nie da się jednak zagęścić siatki w tradycyjnym silosowym modelu, gdyż będzie to po prostu za drogie – tłumaczy dr Sławomir Pietrzyk. – Jedynym sensownym rozwiązaniem w tej sytuacji jest budowa sieci w oparciu o Open RAN. Ten otwarty model pozwala na znaczące oszczędności, a z drugiej strony daje możliwość o wiele bardziej efektywnego wykorzystania dostępnych zasobów takich jak lokalizacje, urządzenia obliczeniowe, pasmo częstotliwości. Takie rozwiązania już są z sukcesem wdrażane na rynku, zrobił tak np. japoński operator-potentat, czyli Rakuten – dodaje.

IS-Wireless opracowuje i dostarcza rozwiązania sieciowe 5G. Obejmuje to zgodne ze standardami oprogramowanie i sprzęt niezbędny do budowy sieci telekomunikacyjnych 5G (a także 4G) przez MNO (Mobile Network Operator), MVNO (Mobile Virtual Network Operator), instytucje prywatne, gminy i wiele innych. W 2018 r. IS-Wireless otrzymał dofinansowanie w rundzie A na prace nad sieciami 5G definiowanymi programowo (w tym RAN, core i MANO). Spółka funkcjonuje jako aktywny członek kilku międzynarodowych organizacji, zrzeszających różnego rodzaju podmioty funkcjonujące na rynku technologicznym. To m.in. Telecom Infra Project, O-RAN Alliance, czy NetWorld 2020.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments