ASBISc publikuje prognozę finansową na rok 2020

ASBISc Enterprises Plc, wiodący dystrybutor produktów IT, opublikował dziś prognozę finansową na 2020 r. Zgodnie z założeniami, Grupa planuje, że przychody ze sprzedaży w 2020 r. będą się kształtowały pomiędzy 2 mld USD a 2,2 mld USD, natomiast zysk netto po opodatkowaniu będzie na poziomie pomiędzy 18 mln USD a 20 mln USD. Jest to znaczący wzrost wyników względem wypracowanych w 2019 roku. 

W 2019 roku Grupa wypracowała przychody na poziomie 1,9 mld USD oraz zysk netto w wysokości 15,2 mln USD.

„Sytuacja na rynkach zaczęła się już normować, dlatego po bardzo gruntownej analizie postanowiliśmy, jak co roku, podzielić się z naszymi inwestorami informacjami, czego mogą oczekiwać od ASBIS w tym roku, jeśli chodzi o wyniki finansowe. Pomimo pełnego wyzwań roku ASBIS radzi sobie bardzo dobrze. Korzystamy nie tylko z wiodących pozycji wypracowanych na naszych rynkach, ale też z olbrzymiego, 30-letniego doświadczenia, które potrafimy przekuć na nasz sukces” – powiedział Siarhei Kostevitch, Dyrektor Generalny i Przewodniczący Rady Dyrektorów ASBISc Enterprises Plc. 

„Planujemy, że nasze przychody wzrosną w 2020 roku do maksymalnie 2,2 mld USD. O wiele wyższy wzrost zakładamy w zyskowności, co jest zgodne z naszymi zapowiedziami o koncentracji głownie na tym obszarze w tym roku. W 2019 roku wypracowaliśmy 15,2 mln USD zysku netto, teraz spodziewamy się, że może on wzrosnąć nawet do 20 mln USD. Spodziewamy się wypracować te wyniki, jeśli nie pogorszy się sytuacja związana z pandemią oraz ogólna sytuacja gospodarcza na naszych rynkach nie ulegnie znaczącemu pogorszeniu. Wszyscy liczymy, że najgorsze restrykcje rynkowe są już za nami, jeśli jednak nastąpią zmiany w ogólnej sytuacji, które uniemożliwią nam normalne działanie, będziemy o tym informować” – dodał Siarhei Kostevitch.

Istotne założenia dotyczące prognozowanych wyników są następujące:

  • nie wystąpi druga fala pandemii oraz kolejne blokady rynków
  • stabilna sytuacja na kluczowych rynkach byłego ZSRR i ich walutach (nie gorsza niż w 2019 r.)
  • nie nastąpią istotne zakłócenia w ogólnym otoczeniu gospodarczym
  • podobne r/r otoczenie konkurencyjne i korzystne relacje z kluczowymi dostawcami
  • nie wystąpią drastyczne spadki sprzedaży produktów wysoko marżowych (VAD) i produktów Apple
  • segment smartfonów nie pogorszy się o więcej niż 15% na rynkach, na których działa Grupa.