Związek Cyfrowa Polska, który reprezentuje krajową branżę cyfrową, powołał Inicjatywę Szkoła 4.0 – projekt, który ma wesprzeć proces transformacji cyfrowej polskich szkół. Na zaproszenie organizacji, eksperci w dziedzinie edukacji będą pracowali nad rekomendacjami wspomagającymi nauczycieli we właściwym oraz odpowiedzialnym i bezpiecznym wykorzystywaniem nowych technologii w procesie edukacji, a także inicjowali działania w tym zakresie.

Inicjatywę Szkołę 4.0 powołano podczas drugiej edycji konferencji na temat cyfrowej edukacji – CEE Edu Digital Summit, która odbyła się w Warszawie. Jak wyjaśnia Michał Kanownik, prezes Cyfrowej Polski, Inicjatywa to grupa doradcza złożona z ekspertów w dziedzinie cyfrowej edukacji, głównie nauczycieli i dyrektorów szkół, które wdrażają cyfrowe projekty lub byli zdobywcami tytułu lub wyróżnienia w konkursie Nauczyciel Roku.
Do zadań Inicjatywy należeć będzie m.in. analiza wyników IT Fitness Test – corocznego, powszechnego testu kompetencji cyfrowych online dla uczniów i nauczycieli organizowanego przez Związek Cyfrowa Polska. Ciało doradcze czuwać będzie także nad programem kolejnych odsłon konferencji CEE Edu Digital Summit i stanowić będzie Radę Programową konferencji. Grono eksperckie stworzy też rekomendacje dla systemu nauczania kompetencji cyfrowych w szkołach.

Poprosiliśmy o pomoc i wsparcie merytoryczne osoby, które o potrzebach polskich szkół, nauczycieli i uczniów wiedza najwięcej. To też osoby, które najlepiej znają obecną sytuację, warunki i możliwości szkół w kraju. Jako branża czujemy się współodpowiedzialni za to, by proces cyfryzacji edukacji w kraju przebiegał nie tylko wydajnie, ale też w sposób odpowiadający na realne potrzeby i możliwości placówek edukacyjnych. Chcemy też pomóc upewnić się, że młodzież opuszcza mury szkół wyposażona w niezbędne dziś na rynku pracy kompetencje cyfrowe, dobre nawyki z zakresu higieny cyfrowej i ze świadomością zagrożeń związanych z postępem technologicznym. Wierzymy, że to właśnie nauczyciele i dyrektorzy mogą nam pomóc działać, by osiągnąć te cele – mówi Michał Kanownik.

W skład Inicjatywy Szkoła 4.0 weszli: Marek Grzywna (Wyróżniony w konkursie Nauczyciel Roku 2022), Iwona Pietrzak-Płachta (Nauczyciel Roku 2022), Joanna Waszkowska (Wyróżniona w konkursie Nauczyciel Roku 2021), Radosław Potrac (Nauczyciel Roku 2023), Leszek Janasik (Dyrektor Społecznego LO Nr 5 Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Milanówku), Piotr Adamczewski (Dyrektor Sportowej SP nr 3 w Aleksandrowie Łódzkim) oraz Marcin Zaród (Nauczyciel Roku 2013, członek grupy Superbelfrzy).

Konkurs na scenariusz lekcji z wykorzystaniem nowych technologii

Jednym z pierwszych przedsięwzięć grupy będzie ocena prac i wyłonienie zwycięzców konkursu dla nauczycieli na scenariusz lekcji z wykorzystaniem nowoczesnych technologii cyfrowych, zorganizowanego w ramach kampanii “Cyfrowy Start”. Kampania edukacyjna Związku Cyfrowa Polska poświęcona jest rozwojowi kompetencji młodzieży szkolnej, rodziców i nauczycieli z zakresu cyberbezpieczeństwa i higieny cyfrowej oraz przeciwdziałania negatywnym zjawiskom wśród najmłodszych związanymi z niewłaściwym wykorzystywaniem nowoczesnych technologii.

Poprzez konkurs chcemy w ten sposób nie tylko nagrodzić najbardziej kreatywnych edukatorów, ale także stworzyć bazę inspirujących pomysłów, z których skorzystać będą mogli nauczyciele w całej Polsce. – komentuje prezes Cyfrowej Polski.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments