Wiodący na polskim rynku dostawca rozwiązań dla energetyki, RAFAKO S.A., oraz Affexy Sp. z o. o., pionier w dziedzinie sztucznej inteligencji, ogłaszają rozpoczęcie współpracy, która ma na celu stworzenie nowej jakości w zarządzaniu i optymalizacji zużycia energii. Projektem współpracy jest innowacyjny system GridWise AI, który wykorzystuje zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji do prognozowania cen energii elektrycznej oraz optymalizacji zarządzania energią.

System GridWise AI, będący efektem prac badawczo-rozwojowych zespołu badawczego Affexy, ma na celu zrewolucjonizować sposób, w jaki przedsiębiorstwa energetyczne przewidują ceny energii i zarządzają jej zużyciem. Dzięki wykorzystaniu głębokich sieci neuronowych oraz technik uczenia maszynowego, projekt umożliwi znaczącą poprawę efektywności energetycznej i optymalizację kosztów operacyjnych przedsiębiorstw również w kontekście wykorzystania magazynów energii oraz OZE.

W ramach współpracy planowane jest przeprowadzenie projektu pilotażowego w infrastrukturze RAFAKO, co umożliwi praktyczną weryfikację skuteczności systemu. Sukces pilotażu otworzy drogę do wdrożenia rozwiązania w skali kraju, a następnie na rynku międzynarodowym, co stanowi cel przedsięwzięcia.

Robert Kuraszkiewicz, Prezes Zarządu RAFAKO, podkreśla: Współpraca z Affexy oraz walidacja systemu GridWise AI to krok milowy w naszych działaniach na rzecz innowacyjności i zrównoważonego rozwoju. Jestem przekonany, że nasze wspólne działania przyczynią się do znaczącej poprawy efektywności energetycznej oraz zmniejszenia śladu węglowego polskiego przemysłu.

Z kolei Piotr Kawczyński, Prezes Zarządu Affexy, dodaje: Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z Rafako, liderem polskiego sektora energetycznego. Wierzymy, że nasza technologia, wspierająca zarządzanie energią, przyniesie rewolucję w sposobie myślenia o optymalizacji i prognozowaniu w branży energetycznej. To wyjątkowa okazja, by pokazać potencjał sztucznej inteligencji w praktycznym zastosowaniu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments