Przemysław Kania, Dyrektor Generalny Cisco w Polsce, w komentarzu eksperckim dla ISBtech na temat kluczowych prognoz technologicznych koncernu na 2024 rok. 

Technologia GenAI w rozumieniu biznesowym jest na tyle młoda, że rynek dopiero odkrywa wszystkie jej możliwości. W najbliższych latach będziemy świadkami rozwoju wyspecjalizowanych, skrojonych do wąskich zastosowań modeli AI, o wyższym poziomie dokładności. Dużą częścią tych zmian będzie uprzednia modernizacja infrastruktury sieciowej i centrów danych, gdyż wprowadzenie AI to także nowe, niespotykane wcześniej potrzeby w zakresie mocy obliczeniowej urządzeń oraz przesyłu danych.

Polskie firmy jeszcze nie są gotowe na AI – wynika z ubiegłorocznego badania Cisco

W związku z tym, w najbliższych latach, szybsze i wydajniejsze przenoszenie danych między modelami i magazynami danych upodobni procesory graficzne do systemów podstawowej pamięci masowej, a w projektowaniu serwerów zatrze granice między strukturami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Chcąc uwolnić potencjał sztucznej inteligencji, branża musi znaleźć rozwiązania wspierające rozwój sieci Al i ich konfigurację przy użyciu wielu architektur, w tym opartych na telemetrii oraz Ethernet. Ważnym elementem będzie odpowiedzialne zarządzanie energią i strategiami na rzecz zrównoważonych architektur IT.

Kolejnym ważnym obszarem zmian jest cyberbezpieczeństwo. Szacuje się, że nawet kilkanaście tysięcy polskich firm będzie podlegać dyrektywie NIS-2. Oznacza to nowe, rygorystyczne wymogi w zakresie bezpieczeństwa IT, w tym modernizację zabezpieczeń IT. Póki co jedynie 7% polskich firm posiada w pełni dojrzałe systemy cyberbezpieczeństwa, co plasuje nasz kraj w dolnej części światowej stawki.

Z pomocą zespołów cyberbezpieczeństwa przychodzi AI. Cyberprzestępcy już od dawna używają narzędzi generatywnej sztucznej inteligencji, m.in. w celu przygotowania wiarygodnych przynęt phishingowych. Firmy natomiast muszą wdrożyć odpowiednie narzędzia, aby wychwycić wszelkie niebezpieczeństwa zarówno przed, jak i w trakcie ataku. Sztuczna inteligencja będzie w tym przypadku niezastąpiona – największe firmy to przecież miliony urządzeń, niejednokrotnie wykorzystywanych również w celach prywatnych. Stąd odpowiedni monitoring ruchu wychodzącego oraz zabezpieczenie dostępu do firmowych zasobów są niezwykle ważne dla bezpieczeństwa pracowników i organizacji w ogóle. Nowe rozwiązania, takie jak Cisco AI Assistant for Security w tym przypadku służą jako narzędzie wczesnego wykrywania anomalii i zagrożeń, niewidocznych dla ludzkiego oka w natłoku zapytań i logów.

Cisco wprowadza suwerenne zarządzanie danymi dla europejskich użytkowników Webex

Warto przy tym pamiętać, że narzędzia AI, nieumiejętnie obsługiwane, mogą spowodować problemy dotyczące własności intelektualnej czy wycieki informacji poufnych. Wpływa to na zaufanie konsumentów, więc organizacje coraz częściej „dmuchają na zimne” – zgodnie z badaniem Cisco Data Privacy Benchmark Study 2024, aż 27 proc. firm całkowicie zakazało pracownikom używania technologii GenAI, przynajmniej tymczasowo. Co więcej, aż 91 proc. badanych specjalistów przyznaje, że firmy muszą zrobić więcej, aby zapewnić klientów odnośnie zamierzonego i zgodnego z prawem wykorzystania danych przez AI.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments