55% Polaków korzysta ze smartfona na 30 minut przed zaśnięciem, a w grupie wiekowej 25-34 lat odsetek ten wynosi blisko 77%, wynika z „Badania HONOR 90. Co Polacy wiedzą o ochronie oczu podczas korzystania ze smartfona?”. Jednocześnie blisko połowa ankietowanych nie zdaje sobie sprawy, jak może wpływać to na jakość ich snu. Badanie zostało zrealizowane na reprezentatywnej grupie Polaków z okazji premiery smartfonów HONOR 90 oraz HONOR 90 Lite w Polsce.

Im młodsi jesteśmy, tym więcej czasu spędzamy przed ekranem smartfona
W ramach badania ankietowani odpowiedzieli na pytania związane z tym, ile czasu średnio spędzają dziennie przed ekranem smartfona, a także jaki jest ich stan wiedzy na temat ochrony oczu w trakcie korzystania z urządzeń mobilnych. ¼ Polaków korzysta ze smartfonów średnio od 1 do 2 godzin dziennie, co jest najpopularniejszą odpowiedzią. Używanie urządzeń mobilnych powyżej 4 godzin każdego dnia w grupie ogólnej wskazało 16% badanych, jednak w grupie wiekowej 18-24 lata, najwyższą wartość wybrało ponad 41% ankietowanych.

Wyniki badania obrazują, jak ważną częścią naszego życia są smartfony. Szczególnie dla młodych ludzi, w wieku 18-24 lat, którzy spędzają przed ekranem wiele godzin. Jednak bez względu na wiek, każdy z nas powinien zatroszczyć się o oczy, wybierając urządzenie, realnie dbające o nasz wzrok, tak jak najnowszy smartfon HONOR 90. – powiedziała Dorota N. Haller, Marketing, Communications & PR Director, HONOR.

Zasypiamy ze smartfonem w ręku

Aż 55% badanych wskazało, że korzysta ze smartfona na minimum 30 minut przed zaśnięciem, zwiększając swoją ekspozycję na światło niebieskie. Z kolei w grupie wiekowej 25-34 lat odsetek ten wynosi blisko 77%. Zdrowe nawyki można zaobserwować wśród osób powyżej 55. roku życia, gdzie ponad 65% deklaruje, że odkłada urządzenie mobilne na więcej niż 30 minut przed zaśnięciem.

Światło niebieskie występuje naturalnie w świetle widzialnym, ale również emitowane jest przez ekrany i światło ledowe. Światło niebieskie, emitowane też przez ekrany smartfonów, reguluje nasz cykl dobowy i odpowiada za pobudzenie organizmu do działania. Jednak występujące w nadmiarze zwłaszcza w porze wieczornej będzie prowadziło do obniżenia jakości snu, poprzez blokowanie wydzielania melatoniny. – skomentowała Martyna Zep, Ekspertka ds. Rozwoju Optometrii, Optometrystka, Medicover Optyk i Lynx Optique.

Jak Polacy chronią oczy w trakcie korzystania ze smartfona?

Stan wiedzy polskich użytkowników na temat funkcji oferowanych przez ich smartfony w kontekście ochrony oczu nie jest najlepszy – aż 41% ankietowanych nie wie, czy ich urządzenie mobilne posiada jakiekolwiek udogodnienia w tym zakresie. Nie może zatem dziwić, że to robienie przerw jest najpopularniejszym sposobem dbania o oczy w trakcie korzystania ze smartfona – deklaruje je 36% badanych. Im młodsi ankietowani, tym częściej korzystają z takich rozwiązań, jak tryb ochrony oczu, 40% w grupie wiekowej 18-24 lata, czy tryb nocny w urządzeniu, 45% odpowiedzi wśród najmłodszych badanych.

Stosowanie przerw w myśl zasady 20/20/20 – co 20 minut na 20 sekund, należy spojrzeć na coś oddalonego min. 6 m. (20 stóp) – czy spędzanie wolnego czasu na aktywności fizycznej na świeżym powietrzu pozwoli naszym oczom się rozluźnić, ale istotne są też inne aspekty. Bardzo ważne jest ograniczenie działania światła niebieskiego na nasze oczy, zwłaszcza w godzinach wieczornych, np. wykorzystując odpowiednie rozwiązania w urządzeniu mobilnym. Ponadto przynajmniej raz do roku powinno się wykonywać pełne badanie wzroku i oczu. – powiedziała Martyna Zep.

Światło niebieskie i PWM — ważne, ale często obce pojęcia

Niemal połowa Polaków, a dokładnie 47% nie zna pojęcia światła niebieskiego, czyli światła występującego naturalnie w świetle widzialnym, emitowanego również przez ekrany i światło LED-owe i jego wpływu na jakość snu.

Ten wynik może niepokoić, gdyż nadmierna ekspozycja na światło niebieskie może być przyczyną zmęczenia, uczucia suchości, przedwczesnego starzenia się oczu i poważnych problemów, jak zwyrodnienie plamki żółtej, zaćma i ślepota spowodowana uszkodzeniem siatkówki oka. – skomentowała Martyna Zep.

Z kolei o zjawisku PWM (pulse width modulation, inaczej częstotliwości modulacji), czyli technologii wykorzystywanej przy zmniejszaniu jasności ekranów, np. w smartfonach, polegającej na niezauważalnym dla ludzkiego oka włączaniu i wyłączaniu ekranu, dzięki czemu użytkownik ma wrażenie, że ekran świeci z mniejszą intensywnością, bez pogorszenia jakości wyświetlanych kolorów, nie słyszało aż 86% Polaków.

Pojawiające się w trakcie wyłączania i włączania ekranu czarne pasy, dla obserwatora są pozornie niezauważalne gołym okiem. W rzeczywistości nasze oko widzi je dobrze, a źrenica rozszerza się i kurczy, reagując na zmianę jasności spowodowaną ruchem tych pasm. Użytkownik może odczuć zmęczony wzrok lub nawet mieć ból głowy po dłuższym patrzeniu na ekran. – dodała Martyna Zep.

HONOR 90 – smartfon stworzony z troską o oczy użytkowników

Marka HONOR wprowadza właśnie w Polsce model HONOR 90, który został wyposażony w wiodące w branży funkcje zapewniające komfort dla oczu1. Jest to pierwszy smartfon na rynku, który uzyskał certyfikat TÜV Rheinland Flicker Free, potwierdzający brak migotania w trakcie ściemniania ekranu. Wyświetlacz obsługuje najwyższą w branży częstotliwość modulacji PWM – 3840 Hz2, skutecznie zmniejszając obciążenie oczu użytkowników przy niskich ustawieniach jasności. Aby zminimalizować zmęczenie wzroku, wyświetlacz wyposażono również w symulującą naturalne oświetlenie funkcję dynamicznego zmniejszania jasności (Dynamic Dimming) oraz technologię HONOR Circadian Night Display, która filtruje niebieskie światło, wspomagając naturalne wydzielanie się melatoniny w celu poprawy jakości snu użytkownika.

HONOR 90 wyposażony jest także w całkowicie nowy system fotograficzny złożony jest z trzech modułów: aparatu głównego 200 MP z matrycą 1/1,4 cala, aparatu ultraszerokokątnego i makro 12 MP z polem widzenia 112° oraz aparatu z pomiarem głębi 2 MP. Model ten posiada 6,7-calowy wyświetlacz z poczwórną krzywizną – Quad-Curved Floating Display, który obsługuje wysoką rozdzielczość 2664×1200 pikseli z częstotliwością odświeżania ekranu do 120 Hz. Smartfon posiada pojemną baterię 5000 mAh, która umożliwia całodniowe użytkowanie. Szybki i energooszczędny HONOR 90 napędzany jest procesorem Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1 Accelerated Edition, który w porównaniu do swojego poprzednika zapewnia o 20% wydajniejszą grafikę i o 30% lepszą wydajność sztucznej inteligencji.

O badaniu

Badanie Honor 90. Co Polacy wiedzą o ochronie oczu podczas korzystania ze smartfona? zostało przeprowadzone przez Yotta z wykorzystaniem panelu Ariadna na reprezentatywnej grupie Polaków N=1000 na zlecenie HONOR.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments