Spółka Fresh Inset, która opracowała unikalną technologię przedłużania świeżości zerwanych owoców i warzyw, z sukcesem komercjalizuje swoje rozwiązanie. Ze względu na szybsze niż oczekiwano tempo rozwoju i ogromne zainteresowanie inwestorów toruńska Spółka pozyskała ponad 10m PLN w rundzie A. Całość sfinalizowanej właśnie i zwiększonej o 3m PLN drugiej transzy objęli obecni akcjonariusze, korzystając z prawa pierwszeństwa. Kolejna runda planowana jest w pierwszej połowie 2023 roku.

Problem marnowania żywności jest poważny i tak duży, że kraje UE zobowiązały się do zmniejszenia o połowę strat żywności do 2030 roku. Na to wyzwanie idealnie odpowiada technologia opracowana przez Polaków. Bazuje ona na substancji 1-MCP, która hamuje wydzielanie się etylenu, odpowiedzialnego za starzenie się zerwanych warzyw i owoców. Substancja uwalniana jest bezpośrednio z autorskiej naklejki Vidre+ pod wpływem naturalnie wydzielanej przez owoc wilgoci.

Dzięki temu proces nie wymaga szczelnych magazynów czy chłodni jak dotychczas. Wystarczy naklejka na owocu, opakowaniu lub skrzynce, by konsumenci mogli cieszyć się dłużej zdrowymi i świeżymi produktami. Korzyści ze stosowania technologii na skalę globalną może być znacznie więcej.

Gdyby marnotrawstwo żywności było krajem, byłoby trzecim co do wielkości producentem gazów cieplarnianych, zaraz po USA i Chinach. Obecnie marnowana jest jedna trzecia całej żywności produkowanej na świecie. W krajach UE odpady żywnościowe wynoszą rocznie 88 milionów ton, czyli 143 miliardy euro. To więcej niż potrzeba, aby wyżywić wszystkich głodujących ludzi na naszej planecie. – mówi Krzysztof Czaplicki, współzałożyciel i członek zarządu Fresh Inset.

Inwestorzy wierzą w projekt

Realny wpływ na ograniczenie marnowania żywności, zmniejszenie śladu węglowego i rewolucyjność technologii Fresh Inset spotkały się z ogromnym zainteresowaniem inwestorów. Spółka sfinalizowała właśnie drugą, wynoszącą 5m PLN transzę, co dało jej łącznie 10m PLN w obecnej rundzie A. Firma, decydując się na zwiększenie drugiej transzy z 2 do 5m PLN chciała zaprosić do akcjonariatu kolejnych inwestorów, tymczasem 100% zwiększonej rundy zostało objęte przez obecnych akcjonariuszy.

Komercjalizacja w toku

Technologia Fresh Inset cieszy się zainteresowaniem nie tylko inwestorów, ale i klientów na całym świecie. Spółka przeprowadziła ponad 120 testów wdrożeniowych m.in. w USA, Peru, Argentynie, Brazylii, Pakistanie i kilku krajach Unii Europejskiej. Owoce i warzywa z ochroną Fresh Inset są już sprzedawane w Argentynie i Pakistanie, a na kolejnych kilkunastu rynkach, w tym w Stanach Zjednoczonych, Unii Europejskiej, Australii, Nowej Zelandii, Chile i Peru rozpoczęto rejestracje produktu.

W 2023 roku chcemy rozpocząć procesy rejestracyjne w kolejnych kilkunastu krajach. W każdym z nich mamy już partnerów biznesowych – czy to lokalnych producentów, dystrybutorów czy firmy post-harvest. Już teraz naszym rozwiązaniem zainteresowane są największe międzynarodowe koncerny z branży agrochemicznej, FMCG i material science. Patrzymy przede wszystkim na rynki nie tyle największych producentów, ile największych eksporterów świeżych owoców, warzyw i kwiatów. Jest to powodem tak dużej koncentracji biznesu w krajach Ameryki Południowej. – dodaje Andrzej Wolan, CEO Fresh Inset.

Kolejna runda w 2023 roku

Obecnie największym kosztem działalności Spółki są rejestracje produktu na każdym z docelowych rynków i na to właśnie mają zostać przeznaczone środki planowane do pozyskania w ramach rundy B.

Pozyskanie kolejnego kapitału planujemy w pierwszym półroczu 2023 roku. Już dzisiaj zainteresowanie rundą zgłaszają nam zarówno polskie, jak i zagraniczne fundusze VC. Będziemy chcieli zebrać co najmniej 5-10m USD. – zapowiada Michał Chabowski, Członek Zarządu Rubicon Partners Ventures, będącego inwestorem i koordynatorem wszystkich emisji w Spółce.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments