Inteligentne technologie cyfrowe to nie tylko roboty w fabrykach czy szybki internet w smartfonie. W Górnej Austrii drony i sieci 5G zostały użyte do wsparcia rolników w zakresie monitorowania dużych obszarów uprawnych i kontroli stosowania nawozów. Wspólne rozwiązanie stworzyli austriacki dostawca usług opartych na dronach DRONETECH i lokalny oddział Huawei.

Jak przekonują eksperci Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), musimy być przygotowani na zwiększenie dostaw żywności oraz energii, aby zaspokoić potrzeby rosnącej populacji naszej planety, która w 2050 roku ma osiągnąć liczbę 9,7 miliarda ludzi. Już dzisiaj widać, że digitalizacja rolnictwa może w wyraźny sposób pomóc w podniesieniu wydajności upraw i w adaptacji zrównoważonego rozwoju. Wspólny projekt DRONETECH i Huawei jest tego przykładem.

Po raz pierwszy w historii drony wyposażone w moduły 5G firmy Huawei są wykorzystywane do skanowania pól, przesyłania dużej ilości danych w czasie rzeczywistym, a tym samym podejmowania ukierunkowanych i szybkich działań w lokalnej winnicy Leonding NUSSBÖCKGUT. — wyjaśnia Andreas Reichhardt, austriacki wiceminister Federalnego Ministerstwa Rolnictwa, Regionów i Turystyki.

Drony są wyposażone w specjalne czujniki RBG o wysokiej rozdzielczości, dzięki czemu mogą ocenić ogólny stan pola uprawnego, a następnie wyciągnąć wnioski na temat zdrowia poszczególnych roślin.

Drony są przyszłością rolnictwa – umożliwią kontrolę nad dużymi obszarami rolnymi i pozwolą natychmiast zobaczyć, gdzie potrzebne jest nawożenie lub nawodnienie upraw. Jednocześnie możemy je wykorzystać do znacznego ograniczenia stosowania pestycydów. Taki jest cel Ministerstwa Rolnictwa i Agenda na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030 ONZ. — mówi David Hopf, dyrektor generalny DRONETECH.

Jak podkreślają eksperci DRONETECH – same drony nie są głównym czynnikiem rozwoju cyfrowego rolnictwa. To przede wszystkim specjalne moduły 5G, które umożliwiają natychmiastową wręcz analizę zebranych danych.

Sieć 5G została opracowana z myślą o zwiększeniu przepustowości, zmniejszeniu latencji oraz możliwości łączenia milionów urządzeń. W tym konkretnym projekcie inteligentnego rolnictwa koncentrujemy się na wysokiej przepustowości i przesyłaniu obrazów w czasie rzeczywistym do serwera w celu późniejszej analizy z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Największym wyzwaniem dla rozwoju dronów zasilanych 5G były dotychczasowe zasięgi. Obecne sieci 5G są przeznaczone przede wszystkim dla użytkownika końcowego, który znajduje się na ziemi lub w pomieszczeniach zamkniętych. Sieć dla dronów, które czasami latają 50 metrów nad polami, nadal wymaga optymalizacji. — tłumaczy Erich Manzer, zastepca dyrektora generalnego Huawei Austria.

Władze austriackie podkreślają, że chcą w ciągu najbliższych kilku lat doprowadzić do rozbudowy sieci 5G w całym kraju. Jest to szczególnie ważne na obszarach wiejskich. Dzięki rozbudowie nowego standardu sieciowego władze będą mogły działać w sposób znacznie bardziej efektywny pod względem wykorzystania zasobów. Jak podkreśla austriacki wiceminister Federalnego Ministerstwa Rolnictwa, Regionów i Turystyki – Austria stanie się wówczas lepiej przygotowana na wyzwania przyszłości, również w rolnictwie.

Przed rolnictwem czas wielkich wyzwań, których pokonanie będzie wymagało wprowadzenia nowych technologii, takich jak 5G. Kilkudziesięciokrotnie wyższa prędkość transmisji danych w porównaniu z LTE, ogromna przepustowość łącza i praktycznie brak opóźnień to główne wyróżniki sieci 5G, która jest już dostępna w Polsce.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments